|   |   | 

Emeklilerin emlak vergisinden muaf olma şartları

Mülk sahiplerinin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. Bu yıl için emlak vergisi ödemekle mükellef olanlar birinci taksiti mart ayında ödemeye başlarken, ikinci taksit ise eylül ayında ödenecek.

Emeklilerin emlak vergisinden muaf olma şartları

Emlak vergisi 2016 ödemeleri 1. taksit için 1 Mart- 31 Mayıs arasında yapılıyor. Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ise 1 Eylül ila 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Emlak vergisi ödemeleri için mükelleflerin taşınmazın bağlı olduğu belediyeye gitmeleri gerekiyor. Ancak emlak vergisini herkes ödemiyor. Emekliler için de muafiyet söz konusu oluyor. Peki emeklilerin emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir? Emekliler emlak vergisi muafiyetin nasıl yararlanabiliyor? 

Emlak vergisi muafiyet şartları…

Emlak vergisi ev sahiplerinin her yıl ödediği vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisi 1319 sayılı kanun gereğince taşınmazlar için ödeniyor. Bu verginin taşınmaz sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Yani yasalara göre gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Ancak bu vergiyi herkesin ödemesi gerekmiyor. Emlak vergisinden emekliler muaf tutuluyor. Emlak vergisi muafiyeti için şu şartlara uymak gerekiyor: 200 metrekareden daha küçük bir mesken sahibi olan ve gelir sahibi olmayan her birey emlak vergisinden muaf tutuluyor. Kısacası emlak vergisi muafiyeti için gerekli şartlar şöyle sıralanıyor: 

200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip;

- Gelir sahibi olmamak

- Kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmamak

- Bir başka meskende hisse sahibi olmamak

- Ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emekliler vergiden muaf olabiliyor. 

Emekliler için muafiyet şartları…

Emlak vergisinden emeklilerin muaf tutulması için yani emeklilerin bu muafiyetten yararlanması için bazı şartlara uyulması gerekiyor. Tek evi olan ve başka geliri olmayan emekliler emlak vergisinden muaf tutuluyor. Meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Sahip olduğu tek meskeni kiraya verip kirada oturanlar da diğer şartları sağlamaları halinde indirimli orandan faydalanabiliyor. 

Özetle; 

-Tek evi olan,

-Türkiye’de emekli olan

-Emeklilikten başka geliri olmayan,

-Evin büyüklüğü 200 metrekareyi geçmeyen emekliler emlak vergisi ödemiyor.

-Ancak emekli olup kendi adına ya da ücretli çalışanlar emlak vergisi muafiyetten yararlanamıyor. 

Emekliler meskenin bulunduğu belediyeye giderek durumlarını bildirmeleri halinde bu vergiyi ödemiyor. Eğer bu istisna hak edildiği halde emlak vergisi ödenmişse bu paralar geri alınabiliyor.

Yani; 

-Eğer emlak vergisi muafiyeti hakkında bilgi sahibi olunmadan emlak vergisi ödemesi yapılmışsa emlak vergisi ödeme tutarı belediye tarafından iade ediliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!
  OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, paketle sanayi parsellerinin ucuzlayacağını ve OSB’lere emlak vergisi indiriminin planlandığını açıkladı.

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.