|   |   | 

Emlak Konut GYO ‘dan 4,5 milyar TL’lik hasılat!

Gayrimenkul sektörünün lokomotif oyuncusu Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) rekora doymuyor. Şirket, 2014'ü 10 bin konut satarak, 4,5 milyar liralık hasılatla kapatmayı hedefliyor.

Emlak Konut GYO ‘dan 4,5 milyar TL’lik hasılat!

Emlak Konut GYO 2003 yılı ' başından bugüne kadar, özellikle İstanbul olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerindeki arsaları üzerinde, tüketicinin daha kaliteli ve nitelikli bir şekilde yaşamasını temin etmek için büyük ölçekli projeler üretti ve sektöre önemli bir soluk getirdi. Büyüyen şirket, 3.8 milyar liralık ödenmiş sermayesi ve 2014 yılı 3. çeyrek itibarıyla ulaştığı 14.8 milyar liralık aktif toplamıyla finansal kabiliyetlerini ciddi şekilde artırdı.
 
2014'ün ilk 3 çeyreğini, toplam 734 milyon TL seviyesinde bir kârlılıkla sonlandırdıklarını belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Yılbaşından bu yana verilerimize baktığımızda, ekim ayını 3.7 milyar TL'yi aşan bir satış tutarı karşılığında 7 bin 533 adet bağımsız bölüm gibi kuvvetli bir satış verisiyle kapattık. Böylece yılsonu hedefimiz olan 10 bin adetlik satışa da ciddi bir şekilde yaklaşmış bulunmaktayız. 2003 yılından itibaren, 11 yıllık dönemde ise; çoğu ürettiğimiz olmak üzere, ihalesini gerçekleştirdiğimiz ve projelendirme çalışmaları devam eden toplam bağımsız bölüm sayısı 100 bin adet gibi dikkate değer bir seviyeye ulaşmış bulunmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz bu veriler ışığında da şirketimizin, gayrimenkul piyasasını etkileyecek ölçek ve güçte olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
 
2013’te 15 bin 101 konut sattık
 
Emlak Konut’un marka değerinin çok kuvvetli olduğunu açıklayan Murat Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu müşterilerimizin bizlere vermiş olduğu geri beslemelerden anlıyoruz. Konut alıcıları, eğer projenin bir ortağı Emlak Konut ise, duymuş olduğu güvenden ötürü satın almaya çok daha istekli oluyor. Bu marka güvenirliğini devam ettirmek adına elimizden geleni yapıyoruz. 2013 yılını kayda değer sayılabilecek bir satış verisi ile kapatmıştık. Yaklaşık olarak 5.9 milyar Türk Lirası satış tutarı karşılığında 15 bin 101 adet konut satışı gerçekleştirdik. Finansal anlamda da, yılı 1 milyar Türk Lirası'nı aşan iddialı ama bir o kadar da istikrarlı bir karlılık ile kapattık. 2014 yılını da, 4 milyar Türk Lirası'nın üzerinde bir satış tutarı ile sonlandıracağımızı düşünüyorum."
 
2014 yılını çok hareketli geçirdiklerini belirten Kurum, "Sadece nisan ve mayıs aylarında T0Kİ ve Özelleştirme İdaresi'nden toplam değeri 3.5 milyar TL'yi aşan miktarda arsa alımı gerçekleştirdik. Bir kısmının ihalelerini şimdiden gerçekleştirdik ve umuyoruz ki en kısa sürede diğer önemli arsalarımızı da ihale ediyor olacağız" diye konuştu.
 
Birçok projelerinin de yine lansmanlarını gerçekleştirdiklerini ve satışlarına çok iyi bir hızla başladıklarını ileten Kurum, ayrıca son 4 yılda 17.5 milyar Türk Lirası tutarında rekor bir satış hasılatı elde ettiklerini ve sektörde, yeni satışa çıkmış projelerinin önünde oluşan kuyruklarla ezber bozan bir duruş sergilediklerini açıkladı.
 
2015 yılına da yine bu moralle gireceklerini ifade eden Kurum, "İçinde bulunduğumuz yılın son çeyreğinde ise; Zekeriyaköy'de bulunan Köy Kayabaşı'ndaki Park Mavera ve Başakşehir Kayabaşı'ndaki EVvel İstanbul projelerinin satışlarına başladık. Yine Hoşdere'de bulunan Avrupark projelerimizin satışlarına da yakın zamanda başlamayı planlıyoruz. Bununla birlikte 2015 yılı satış hedefimizi belirlemek için biraz daha beklemekte fayda görüyoruz" dedi.
 
Şirket, Kazlıçeşme'deki arsada da geliştireceği projede, inşaat ruhsat işlemlerinin tamamlanmasının ardından gelecek yılın ikinci yarısında satışlara başlamayı planlıyor.
 
“Büyüme hızının, hükümetimizin belirlemiş olduğu orta vadeli programla uyumlu olacağını tahmin ediyoruz” diyen Kurum, "2015 yılında yüzde 4 civarında bir büyüme hızı bekliyoruz. Enflasyonun petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle önemli ölçüde düşeceğini tahmin ediyoruz. Bunun da faiz oranlarındaki düşüşü destekleyeceğini ve dolayısıyla konut kredilerinde bir rahatlama öngörüyoruz. Yine, petrol fiyatında yaşanan aşağı yönlü hareketin etkisiyle cari açıktaki hararetin de azalacağını söyleyebiliriz. Bölgesel ve küresel anlamda zorlu zamanlar geçiren birçok ekonomiye rağmen, Türk ekonomisinin yeterince sağlam olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu. (HTEmlak)

GYO Haberleri

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes; İnşaatta 2.0'a geçilmeli
  İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes; İnşaatta 2.0'a geçilmeli

  YEM işbirliğiyle düzenlenen “Yapı Sektöründe Yeni Açılımlar İçin Fırsatlar” paneline katılan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, büyümenin lokomotifi gayrimenkul sektörünün genel durumu ve geleceği hakkında önemli saptamalarda bulundu.

 • Mall of İstanbul'dan Gurur Veren Başarı
  Mall of İstanbul'dan Gurur Veren Başarı

  Mall of İstanbul, dünya çapında önemli bir başarıya imza attı. Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından dünyanın en iyi AVM’leri arasında düzenlenen VIVA Best of the Best 2017 Awards’ta Mall of İstanbul “En İyilerin En İyisi” seçildi.

 • Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale
  Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale

  Yılın ilk çeyreğinde satış rekorları kırarak sektöre yön veren Emlak Konut GYO 5 dev proje için ihaleye çıkıyor. Haziran ve Temmuz aylarında ihalesi gerçekleştirilecek; İstanbul Riva, Zeytinburnu, Tuzla ve 2 Etap şeklinde ihale edilecek olan İzmir Alsancak’taki projeler toplamda 1 milyon 327 bin m2’lik araziyi kapsıyor.

 • Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak
  Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak

  Halk GYO Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor” ana teması ile bu yıl 16. kez düzenlenen Forum İstanbul 2023 Konferansı’nda akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 • Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler
  Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler

  Kurulduğu ilk günden itibaren kalite ve güven esaslarına bağlı kalarak, yaşadığı topluma ve dokunduğu her bireye fayda sağlamayı misyon edinen Nurol GYO, geliştirdiği insan odaklı yaklaşımlarını, “Nurol Çözümleri” (N Çözümleri) başlığı altında tanıttı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.