|   |   | 

Emlak Vergisi Hangi Aylarda Ödeniyor?

Gayrimenkulü olanlar her yıl emlak vergisi ödüyor. Peki emlak vergisi hangi aylarda ödeniyor?

Emlak Vergisi Hangi Aylarda Ödeniyor?

Gayrimenkulü olanlar her yıl emlak vergisi ödüyor. Bu yıl da arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkulü olanların emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Peki emlak vergisi hangi aylarda ödeniyor?

·        1319 sayılı Emlak Vergi Kanunu’na göre emlak vergisi;  arazi, arsa ve binalar için ödenmesi gereken bir vergidir. Bu vergiyi taşınmaz sahibi olanlar ödüyor.

2016 emlak vergisi ödeme tarihleri

Taşınmaz sahipleri emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Bu vergi peşin ödenebildiği gibi yıl içinde iki taksit halinde de ödenebiliyor. Peki 2016 yılı emlak vergisi ne zaman ödenecek?

2016 yılı emlak vergisi ne zaman ödenir?

2016 yılı emlak vergisini taksitle ödeyecek mükellefler için ödeme tarihleri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklandı. Buna göre bu yıl için emlak vergisi ödeyecekler mart ayında ilk taksit ödemelerini gerçekleştirdi. Çünkü emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart’ta başladı, 31 Mayıs’ta son buldu. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Eylül’de başlıyor, 30 Kasım 2016’da son buluyor. Yani emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri için geri sayım başladı.

2016 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemesi

·        2016 emlak vergisinin ikinci taksitinin ödeme süresi yaklaşıyor.

·        Her yıl ödenen emlak vergisi iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. 1.taksit ödemeleri mayıs ayının sonuna kadar gerçekleştirildi. 2. taksit ödemeleri ise Kasım ayı sonuna kadar yapılabiliyor.  Yani emlak vergisinin ikinci taksiti 30 Kasım 2016 tarihine kadar ödenebiliyor.

·        Emlak vergisi ödemesinin gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda mükellefler gecikme cezası ödüyor. Yani taşınmaz sahipleri gecikme cezası ödemek zorunda kalıyor.

Emlak vergisi nereye ödeniyor?

Emlak vergisi ödeyecek mükelleflerin emlak vergisi ödemeleri için belediyeye başvurması gerekiyor. Yani taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin emlak servislerine müracaat edilerek ödemeler yapılabiliyor. Emlak vergisi ödemeleri ayrıca; PTT havalesi ya da belediyenin banka hesap numarasına havale edilerek ödenebiliyor. Ayrıca belediyelerin e-belediye sistemleri üzerinden üye olunarak online olarak da yapılabiliyor.

Kimler emlak vergisi ödemiyor?

Gayrimenkulü olup emlak vergisi ödemeyen kimseler de bulunuyor. 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan ve gelir sahibi olmayan ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emekliler emlak vergisi ödemiyor. Ancak bu kişilerin emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmeleri için bağlı oldukları belediyeye gidip form doldurmaları gerekiyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!
  OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, paketle sanayi parsellerinin ucuzlayacağını ve OSB’lere emlak vergisi indiriminin planlandığını açıkladı.

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.