|   |   | 

Emlak Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri kasım ayında yapılıyor. 1 Kasım itibariyle başlayan emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri 30 Kasım’a kadar ödenebiliyor.

Emlak Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Mükellefler gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödeme yapabiliyor. Hatta belediyenin e- belediye sistemi üzerinden ve PTT’den de emlak vergisi ödemesi gerçekleştirilebiliyor. Ödenmeyen vergiler için ise her ay yüzde 1.4 gecikme cezası veriliyor.

Emlak vergisini kimler ödemiyor?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm arsa ve binalar için emlak vergisi ödeniyor. Bu vergi, gayrimenkul sahipleri tarafından her sene iki taksitte ödeniyor. Ancak bazı gayrimenkul sahipleri bu vergiyi ödemiyor yani muaf oluyor. Elbette muaf olmak için bazı kriterlere ve belli şartları uymak gerekiyor: Buna göre:

-Türkiye sınırları içinde 200 metrekare altında tek konutu olan,

·        SSK, Bağkur ve emekli sandığından emekli olan ve başka geliri olmayanlar ile bunların dul ve yetimleri,

·        Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan işsizler ve ev hanımları,

·        Engelliler,

·        Şehitlerin dul ve yetimleri ve gaziler emlak vergisi ödemezler.

Emlak vergisinden muaf olmak için de gayrimenkulünün bağlı olduğu belediyeye bir dilekçe ile başvurmak yani bildirimde bulunmak gerekiyor. Eğer meskenin bağlı olduğu belediyeye dilekçe ile başvurulmazsa bu olanaktan yararlanmak mümkün olmuyor.

Özetle:

·        200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olan, geliri olmayan ev hanımları, işsizler ile şehitlerin dul ve yetimleri, gaziler, emekliler emlak vergisi ödemezler.

Ancak emlak vergisinden muaf olduğu halde dilekçe vermedikleri için bu vergiyi ödeyenler oluyor. Peki muaf olduğu halde bu vergiyi ödeyenler için bir iade söz konusu mu? Emlak vergisi iadesi nasıl alınır?

Emlak vergisi iadesi nasıl alınır?

Habersiz bir şekilde emlak vergisi ödeyen kimselerin iade için belediyeye müracaat etmesi gerekiyor. Muaf olma şartlarını taşıyan emlak vergisi mükellefleri, geçmişte fazladan ödedikleri emlak vergilerini de geri isteyebiliyor. Uzmanlar bu durumda olan emlak sahiplerinin, ilgili belediyeye muaf olduklarını yazılı bir dilekçe ile bildirmeleri gerektiğini söylüyor. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için de yapılabiliyor. Belediyeler de, Emlak Vergisi Kanunu kapsamında bu parayı iade ediyor.

Emlak vergisi iadesi için yapılması gerekenler?
Emlak vergisi iadesi için bir dilekçe ile belediyeye müracaat etmek gerekiyor. Yapılan müracaatın üzerine belediyenin emlak vergisi biriminin düzeltme yapmaması ya da 60 gün içinde verilen dilekçeye yanıt vermemesi halinde, Belediye Başkanlığı'na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi verilebiliyor. Belediye Başkanlığının da olumsuz yanıt vermesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılabiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak
  Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak

  "120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık" diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma ödemeleri nedeniyle bütün vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağını duyurdu.

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.