|   |   | 

Emlak Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri kasım ayında yapılıyor. 1 Kasım itibariyle başlayan emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri 30 Kasım’a kadar ödenebiliyor.

Emlak Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Mükellefler gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödeme yapabiliyor. Hatta belediyenin e- belediye sistemi üzerinden ve PTT’den de emlak vergisi ödemesi gerçekleştirilebiliyor. Ödenmeyen vergiler için ise her ay yüzde 1.4 gecikme cezası veriliyor.

Emlak vergisini kimler ödemiyor?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm arsa ve binalar için emlak vergisi ödeniyor. Bu vergi, gayrimenkul sahipleri tarafından her sene iki taksitte ödeniyor. Ancak bazı gayrimenkul sahipleri bu vergiyi ödemiyor yani muaf oluyor. Elbette muaf olmak için bazı kriterlere ve belli şartları uymak gerekiyor: Buna göre:

-Türkiye sınırları içinde 200 metrekare altında tek konutu olan,

·        SSK, Bağkur ve emekli sandığından emekli olan ve başka geliri olmayanlar ile bunların dul ve yetimleri,

·        Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan işsizler ve ev hanımları,

·        Engelliler,

·        Şehitlerin dul ve yetimleri ve gaziler emlak vergisi ödemezler.

Emlak vergisinden muaf olmak için de gayrimenkulünün bağlı olduğu belediyeye bir dilekçe ile başvurmak yani bildirimde bulunmak gerekiyor. Eğer meskenin bağlı olduğu belediyeye dilekçe ile başvurulmazsa bu olanaktan yararlanmak mümkün olmuyor.

Özetle:

·        200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olan, geliri olmayan ev hanımları, işsizler ile şehitlerin dul ve yetimleri, gaziler, emekliler emlak vergisi ödemezler.

Ancak emlak vergisinden muaf olduğu halde dilekçe vermedikleri için bu vergiyi ödeyenler oluyor. Peki muaf olduğu halde bu vergiyi ödeyenler için bir iade söz konusu mu? Emlak vergisi iadesi nasıl alınır?

Emlak vergisi iadesi nasıl alınır?

Habersiz bir şekilde emlak vergisi ödeyen kimselerin iade için belediyeye müracaat etmesi gerekiyor. Muaf olma şartlarını taşıyan emlak vergisi mükellefleri, geçmişte fazladan ödedikleri emlak vergilerini de geri isteyebiliyor. Uzmanlar bu durumda olan emlak sahiplerinin, ilgili belediyeye muaf olduklarını yazılı bir dilekçe ile bildirmeleri gerektiğini söylüyor. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için de yapılabiliyor. Belediyeler de, Emlak Vergisi Kanunu kapsamında bu parayı iade ediyor.

Emlak vergisi iadesi için yapılması gerekenler?
Emlak vergisi iadesi için bir dilekçe ile belediyeye müracaat etmek gerekiyor. Yapılan müracaatın üzerine belediyenin emlak vergisi biriminin düzeltme yapmaması ya da 60 gün içinde verilen dilekçeye yanıt vermemesi halinde, Belediye Başkanlığı'na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi verilebiliyor. Belediye Başkanlığının da olumsuz yanıt vermesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılabiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.