|   |   | 

Emlak Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri kasım ayında yapılıyor. 1 Kasım itibariyle başlayan emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri 30 Kasım’a kadar ödenebiliyor.

Emlak Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Mükellefler gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödeme yapabiliyor. Hatta belediyenin e- belediye sistemi üzerinden ve PTT’den de emlak vergisi ödemesi gerçekleştirilebiliyor. Ödenmeyen vergiler için ise her ay yüzde 1.4 gecikme cezası veriliyor.

Emlak vergisini kimler ödemiyor?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm arsa ve binalar için emlak vergisi ödeniyor. Bu vergi, gayrimenkul sahipleri tarafından her sene iki taksitte ödeniyor. Ancak bazı gayrimenkul sahipleri bu vergiyi ödemiyor yani muaf oluyor. Elbette muaf olmak için bazı kriterlere ve belli şartları uymak gerekiyor: Buna göre:

-Türkiye sınırları içinde 200 metrekare altında tek konutu olan,

·        SSK, Bağkur ve emekli sandığından emekli olan ve başka geliri olmayanlar ile bunların dul ve yetimleri,

·        Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan işsizler ve ev hanımları,

·        Engelliler,

·        Şehitlerin dul ve yetimleri ve gaziler emlak vergisi ödemezler.

Emlak vergisinden muaf olmak için de gayrimenkulünün bağlı olduğu belediyeye bir dilekçe ile başvurmak yani bildirimde bulunmak gerekiyor. Eğer meskenin bağlı olduğu belediyeye dilekçe ile başvurulmazsa bu olanaktan yararlanmak mümkün olmuyor.

Özetle:

·        200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olan, geliri olmayan ev hanımları, işsizler ile şehitlerin dul ve yetimleri, gaziler, emekliler emlak vergisi ödemezler.

Ancak emlak vergisinden muaf olduğu halde dilekçe vermedikleri için bu vergiyi ödeyenler oluyor. Peki muaf olduğu halde bu vergiyi ödeyenler için bir iade söz konusu mu? Emlak vergisi iadesi nasıl alınır?

Emlak vergisi iadesi nasıl alınır?

Habersiz bir şekilde emlak vergisi ödeyen kimselerin iade için belediyeye müracaat etmesi gerekiyor. Muaf olma şartlarını taşıyan emlak vergisi mükellefleri, geçmişte fazladan ödedikleri emlak vergilerini de geri isteyebiliyor. Uzmanlar bu durumda olan emlak sahiplerinin, ilgili belediyeye muaf olduklarını yazılı bir dilekçe ile bildirmeleri gerektiğini söylüyor. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için de yapılabiliyor. Belediyeler de, Emlak Vergisi Kanunu kapsamında bu parayı iade ediyor.

Emlak vergisi iadesi için yapılması gerekenler?
Emlak vergisi iadesi için bir dilekçe ile belediyeye müracaat etmek gerekiyor. Yapılan müracaatın üzerine belediyenin emlak vergisi biriminin düzeltme yapmaması ya da 60 gün içinde verilen dilekçeye yanıt vermemesi halinde, Belediye Başkanlığı'na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi verilebiliyor. Belediye Başkanlığının da olumsuz yanıt vermesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılabiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

 • Başkan Asya'dan taksit uyarısı 
  Başkan Asya'dan taksit uyarısı 

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 6736 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak yapılandırma yapan vatandaşların ikinci taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.