|   |   | 

Emlak Vergisi İçin Maliye'den Yeni Adım!

Maliye Bakanlığı, emlak vergisi değer tespitini belediyelerden tamamen alıp, merkezi bir kuruluşa vermek için çalışma başlatıyor.

Emlak Vergisi İçin Maliye'den Yeni Adım!

Bir emlak vergisi ayı daha geçti. Malum, bu vergi konutun metrekaresine ve yerine göre belirleniyor. Taşınmaz malınız büyükşehir belediyesi sınırları içindeyse farklı, ilçe belediyesi sınırları içindeyse farklı, A ilçesindeyseniz, B'ye göre daha farklı vergi ödüyorsunuz. Hatta öyle ki, aynı caddede üç farklı konutta üç farklı vergi ödemeniz bile mümkün. İrrasyonel olan bu durum yıllardır konuşuluyor. Neden irrasyonel diyoruz. Dilek Güngör'ün Sabah'taki yazısına göre, emlak vergisi matrahına esas değerin tespitinde sıkıntılar var. Arsa birim metrekare bedelleri belirlenirken belediyeler, vatandaştan gelebilecek itirazı önlemek amacıyla düşük rakam yazabiliyor. Kimi zaman da bu değerleme olması gerekenden daha yüksek olabiliyor. 

Mesela, bakıyorsunuz 3 milyon liralık bir daireniz tapuda 300 bin lira olarak görünüyor. Devlet vergi gelirinden olduğu gibi vatandaş da tapuda gerçek değerinden gösterilmeyen konutu için alım-satım yaparken sorun yaşıyor. İrrasyonel durum nasıl rasyonele çevrilir derseniz... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın konuyu uzun uzun görüştüğünü biliyoruz. Yeni dönemde bir adım atılacağına dair sinyaller geliyor. Çünkü, Maliye'nin kafasında emlak vergisi değer tespitini belediyelerden tamamen alıp, merkezi bir kuruluşa vermek var. Örneğin, değer tespitinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarından oluşan ayrı bir kuruma devredilmesi gibi. Kanun gereği, takdir komisyonlarınca tespit edilen arsa metrekare birim değerleri 4 yıl süreyle belirleniyor. Komisyonlar en son 2014'te toplandı. Bakarsınız 2018'e yeni sistemle gireriz...

PayPal için  ABD Büyükelçiliği devrede!

Geçen hafta ticaretle uğraşanları yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. ABD'li PayPal, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu. Şirket lisans alamadığını söyledi, açıklamanın tercümesini BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben yaptı. Akben'in sözleriyle PayPal'ın yasaya uygun hareket etmediği, birincil ve ikincil sistemlerini yurtiçine getirmeyi kabul etmediği anlaşıldı.

Birincil ve ikincil sistem nedir? 

PayPal'ın burada ofis açıp, server kurması... Bunun yatırım bedeli de öyle yüzlerce milyon değil. Sadece 1 milyon dolara bu işin yapılabileceği söyleniyor. Peki neden yapmıyor? Çünkü, ABD'nin genelindeki hakim kanı PayPal'da da var: 'Dünyanın hakimiyim.' Şirketin yasal zorunlulukları yerine getirmek yerine BDDK'yı sağa sola şikâyet ettiğini, 'Kanunu değiştirin' baskısı yaptığını duyduk. Hatta bununla yetinmeyip konuyu ABD Büyükelçiliği'ne taşıdığını, büyükelçinin de BDDK'dan randevu istediğini öğrendik. Bu görüşme gerçekleşmemiş ama kurumun tavrının doğru olduğunu not düşmekte fayda var. Her gün siber saldırı veya veri hırsızlığına şahit olduğumuz bir dönemde BDDK'nın kim olursa olsun taviz vermeden kanunları uygulaması gayet yerinde... Sabah

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

 • Başkan Asya'dan taksit uyarısı 
  Başkan Asya'dan taksit uyarısı 

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 6736 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak yapılandırma yapan vatandaşların ikinci taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.