|   |   | 

Emlak Vergisi İçin Maliye'den Yeni Adım!

Maliye Bakanlığı, emlak vergisi değer tespitini belediyelerden tamamen alıp, merkezi bir kuruluşa vermek için çalışma başlatıyor.

Emlak Vergisi İçin Maliye'den Yeni Adım!

Bir emlak vergisi ayı daha geçti. Malum, bu vergi konutun metrekaresine ve yerine göre belirleniyor. Taşınmaz malınız büyükşehir belediyesi sınırları içindeyse farklı, ilçe belediyesi sınırları içindeyse farklı, A ilçesindeyseniz, B'ye göre daha farklı vergi ödüyorsunuz. Hatta öyle ki, aynı caddede üç farklı konutta üç farklı vergi ödemeniz bile mümkün. İrrasyonel olan bu durum yıllardır konuşuluyor. Neden irrasyonel diyoruz. Dilek Güngör'ün Sabah'taki yazısına göre, emlak vergisi matrahına esas değerin tespitinde sıkıntılar var. Arsa birim metrekare bedelleri belirlenirken belediyeler, vatandaştan gelebilecek itirazı önlemek amacıyla düşük rakam yazabiliyor. Kimi zaman da bu değerleme olması gerekenden daha yüksek olabiliyor. 

Mesela, bakıyorsunuz 3 milyon liralık bir daireniz tapuda 300 bin lira olarak görünüyor. Devlet vergi gelirinden olduğu gibi vatandaş da tapuda gerçek değerinden gösterilmeyen konutu için alım-satım yaparken sorun yaşıyor. İrrasyonel durum nasıl rasyonele çevrilir derseniz... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın konuyu uzun uzun görüştüğünü biliyoruz. Yeni dönemde bir adım atılacağına dair sinyaller geliyor. Çünkü, Maliye'nin kafasında emlak vergisi değer tespitini belediyelerden tamamen alıp, merkezi bir kuruluşa vermek var. Örneğin, değer tespitinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarından oluşan ayrı bir kuruma devredilmesi gibi. Kanun gereği, takdir komisyonlarınca tespit edilen arsa metrekare birim değerleri 4 yıl süreyle belirleniyor. Komisyonlar en son 2014'te toplandı. Bakarsınız 2018'e yeni sistemle gireriz...

PayPal için  ABD Büyükelçiliği devrede!

Geçen hafta ticaretle uğraşanları yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. ABD'li PayPal, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu. Şirket lisans alamadığını söyledi, açıklamanın tercümesini BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben yaptı. Akben'in sözleriyle PayPal'ın yasaya uygun hareket etmediği, birincil ve ikincil sistemlerini yurtiçine getirmeyi kabul etmediği anlaşıldı.

Birincil ve ikincil sistem nedir? 

PayPal'ın burada ofis açıp, server kurması... Bunun yatırım bedeli de öyle yüzlerce milyon değil. Sadece 1 milyon dolara bu işin yapılabileceği söyleniyor. Peki neden yapmıyor? Çünkü, ABD'nin genelindeki hakim kanı PayPal'da da var: 'Dünyanın hakimiyim.' Şirketin yasal zorunlulukları yerine getirmek yerine BDDK'yı sağa sola şikâyet ettiğini, 'Kanunu değiştirin' baskısı yaptığını duyduk. Hatta bununla yetinmeyip konuyu ABD Büyükelçiliği'ne taşıdığını, büyükelçinin de BDDK'dan randevu istediğini öğrendik. Bu görüşme gerçekleşmemiş ama kurumun tavrının doğru olduğunu not düşmekte fayda var. Her gün siber saldırı veya veri hırsızlığına şahit olduğumuz bir dönemde BDDK'nın kim olursa olsun taviz vermeden kanunları uygulaması gayet yerinde... Sabah

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak
  Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak

  "120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık" diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma ödemeleri nedeniyle bütün vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağını duyurdu.

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.