|   |   | 

Emlak Vergisi İçin Maliye'den Yeni Adım!

Maliye Bakanlığı, emlak vergisi değer tespitini belediyelerden tamamen alıp, merkezi bir kuruluşa vermek için çalışma başlatıyor.

Emlak Vergisi İçin Maliye'den Yeni Adım!

Bir emlak vergisi ayı daha geçti. Malum, bu vergi konutun metrekaresine ve yerine göre belirleniyor. Taşınmaz malınız büyükşehir belediyesi sınırları içindeyse farklı, ilçe belediyesi sınırları içindeyse farklı, A ilçesindeyseniz, B'ye göre daha farklı vergi ödüyorsunuz. Hatta öyle ki, aynı caddede üç farklı konutta üç farklı vergi ödemeniz bile mümkün. İrrasyonel olan bu durum yıllardır konuşuluyor. Neden irrasyonel diyoruz. Dilek Güngör'ün Sabah'taki yazısına göre, emlak vergisi matrahına esas değerin tespitinde sıkıntılar var. Arsa birim metrekare bedelleri belirlenirken belediyeler, vatandaştan gelebilecek itirazı önlemek amacıyla düşük rakam yazabiliyor. Kimi zaman da bu değerleme olması gerekenden daha yüksek olabiliyor. 

Mesela, bakıyorsunuz 3 milyon liralık bir daireniz tapuda 300 bin lira olarak görünüyor. Devlet vergi gelirinden olduğu gibi vatandaş da tapuda gerçek değerinden gösterilmeyen konutu için alım-satım yaparken sorun yaşıyor. İrrasyonel durum nasıl rasyonele çevrilir derseniz... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın konuyu uzun uzun görüştüğünü biliyoruz. Yeni dönemde bir adım atılacağına dair sinyaller geliyor. Çünkü, Maliye'nin kafasında emlak vergisi değer tespitini belediyelerden tamamen alıp, merkezi bir kuruluşa vermek var. Örneğin, değer tespitinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarından oluşan ayrı bir kuruma devredilmesi gibi. Kanun gereği, takdir komisyonlarınca tespit edilen arsa metrekare birim değerleri 4 yıl süreyle belirleniyor. Komisyonlar en son 2014'te toplandı. Bakarsınız 2018'e yeni sistemle gireriz...

PayPal için  ABD Büyükelçiliği devrede!

Geçen hafta ticaretle uğraşanları yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. ABD'li PayPal, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu. Şirket lisans alamadığını söyledi, açıklamanın tercümesini BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben yaptı. Akben'in sözleriyle PayPal'ın yasaya uygun hareket etmediği, birincil ve ikincil sistemlerini yurtiçine getirmeyi kabul etmediği anlaşıldı.

Birincil ve ikincil sistem nedir? 

PayPal'ın burada ofis açıp, server kurması... Bunun yatırım bedeli de öyle yüzlerce milyon değil. Sadece 1 milyon dolara bu işin yapılabileceği söyleniyor. Peki neden yapmıyor? Çünkü, ABD'nin genelindeki hakim kanı PayPal'da da var: 'Dünyanın hakimiyim.' Şirketin yasal zorunlulukları yerine getirmek yerine BDDK'yı sağa sola şikâyet ettiğini, 'Kanunu değiştirin' baskısı yaptığını duyduk. Hatta bununla yetinmeyip konuyu ABD Büyükelçiliği'ne taşıdığını, büyükelçinin de BDDK'dan randevu istediğini öğrendik. Bu görüşme gerçekleşmemiş ama kurumun tavrının doğru olduğunu not düşmekte fayda var. Her gün siber saldırı veya veri hırsızlığına şahit olduğumuz bir dönemde BDDK'nın kim olursa olsun taviz vermeden kanunları uygulaması gayet yerinde... Sabah

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.