|   |   | 

Emlak Vergisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gayrimenkul sahipleri emlak vergisini nereye ödeyecek, kimler emlak vergisi ödemez? İşte emlak vergisi ile ilgili bilinmesi gereken tüm önemli bilgiler…

Emlak Vergisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödüyor. Bu yıl için ödenmesi gereken emlak vergisinin ilk taksitleri mart ayından itibaren ödenmeye başlandı. İlk taksit ödemelerinin mayıs ayının sonuna kadar yapılması gerekiyor. Yani ilk taksit ödemeleri için son tarih 31 Mayıs 2016. Peki gayrimenkul sahipleri emlak vergisini nereye ödeyecek, kimler emlak vergisi ödemez? İşte emlak vergisi ile ilgili bilinmesi gereken tüm önemli bilgiler…

Emlak vergisi ne zaman ödenecek?

2016 yılı emlak vergisi ödemeleri başladı. Mart ayında başlayan ilk taksit ödemeleri mayıs sonuna kadar yapılabilecek. İkinci taksit ödemeleri ise eylülde başlayacak, kasım ayının sonuna kadar devam edecek. Emlak vergisini gayrimenkul sahipleri gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye giderek ödeyebiliyor.

Peki kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödüyor. Ancak gayrimenkul sahibi olup da bu vergiyi ödemeyenler de var. Peki gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisini ödemeyenler kimler? Yani indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından kimler yararlanıyor?

Brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve tek konuta sahip olan;

- Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

-Başka geliri olmayan emekliler, bunların dul ve yetimleri

-Engelliler,

·        Engelliler için bazı avantajlar söz konusu. Engelliler geliri olsa da emlak vergisi ödemiyor. Yani engelliler indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi hakkından yararlanabiliyorlar.

-Gaziler,

-Şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

Emlak vergisinden muaf olanlar ne yapmalı?

Emlak vergisi muafiyeti için ilgili belediyeye başvurmak gerekiyor. Vergi indiriminden faydalanacakların ilgili formları doldurup belediyeye vermesi yeterli oluyor.

Bu yıl satılan evin vergisi nasıl ödenecek mi?

Bu yıl satılan evin emlak vergisi ödenecek. Ancak bu yıl için emlak vergisini evi satan ödeyecek. Alıcı ilk yıl için emlak vergisi ödemiyor. Ancak alıcının bu yıl bildirimde bulunması gerekiyor. Bu yıl konut alan kişi emlak vergisi ödemesini 2017’de yapacak.

2016 emlak vergisi oranları

Peki 2016 vergi oranları ne? Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. Diğer binalarda (işyeri, dükkan) emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede binde 2. Arsa ve arazilerde vergi oranları ise şöyle: Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı ise binde 3.

Emlak vergisi oranları

                  Büyükşehir Belediyesi  Büyükşehir olmayan iller

Konut              Binde 2                                  Binde 1

İşyeri               Binde 4                                 Binde 2

Arsa                Binde 6                                  Binde 3

Arazi               Binde 2                                  Binde 1

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

 • Emlak Vergisinde Son Gün 31 Mayıs 2017
  Emlak Vergisinde Son Gün 31 Mayıs 2017

  Bilecik Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İş yeri, Çevre Temizlik ve Emlak Vergilerinin birinci taksitlerinin 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar ödenmesi gerektiği bildirildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.