|   |   | 

Emlak Vergisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gayrimenkul sahipleri emlak vergisini nereye ödeyecek, kimler emlak vergisi ödemez? İşte emlak vergisi ile ilgili bilinmesi gereken tüm önemli bilgiler…

Emlak Vergisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödüyor. Bu yıl için ödenmesi gereken emlak vergisinin ilk taksitleri mart ayından itibaren ödenmeye başlandı. İlk taksit ödemelerinin mayıs ayının sonuna kadar yapılması gerekiyor. Yani ilk taksit ödemeleri için son tarih 31 Mayıs 2016. Peki gayrimenkul sahipleri emlak vergisini nereye ödeyecek, kimler emlak vergisi ödemez? İşte emlak vergisi ile ilgili bilinmesi gereken tüm önemli bilgiler…

Emlak vergisi ne zaman ödenecek?

2016 yılı emlak vergisi ödemeleri başladı. Mart ayında başlayan ilk taksit ödemeleri mayıs sonuna kadar yapılabilecek. İkinci taksit ödemeleri ise eylülde başlayacak, kasım ayının sonuna kadar devam edecek. Emlak vergisini gayrimenkul sahipleri gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye giderek ödeyebiliyor.

Peki kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödüyor. Ancak gayrimenkul sahibi olup da bu vergiyi ödemeyenler de var. Peki gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisini ödemeyenler kimler? Yani indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından kimler yararlanıyor?

Brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve tek konuta sahip olan;

- Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

-Başka geliri olmayan emekliler, bunların dul ve yetimleri

-Engelliler,

·        Engelliler için bazı avantajlar söz konusu. Engelliler geliri olsa da emlak vergisi ödemiyor. Yani engelliler indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi hakkından yararlanabiliyorlar.

-Gaziler,

-Şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

Emlak vergisinden muaf olanlar ne yapmalı?

Emlak vergisi muafiyeti için ilgili belediyeye başvurmak gerekiyor. Vergi indiriminden faydalanacakların ilgili formları doldurup belediyeye vermesi yeterli oluyor.

Bu yıl satılan evin vergisi nasıl ödenecek mi?

Bu yıl satılan evin emlak vergisi ödenecek. Ancak bu yıl için emlak vergisini evi satan ödeyecek. Alıcı ilk yıl için emlak vergisi ödemiyor. Ancak alıcının bu yıl bildirimde bulunması gerekiyor. Bu yıl konut alan kişi emlak vergisi ödemesini 2017’de yapacak.

2016 emlak vergisi oranları

Peki 2016 vergi oranları ne? Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. Diğer binalarda (işyeri, dükkan) emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede binde 2. Arsa ve arazilerde vergi oranları ise şöyle: Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı ise binde 3.

Emlak vergisi oranları

                  Büyükşehir Belediyesi  Büyükşehir olmayan iller

Konut              Binde 2                                  Binde 1

İşyeri               Binde 4                                 Binde 2

Arsa                Binde 6                                  Binde 3

Arazi               Binde 2                                  Binde 1

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.