|   |   | 

Emlak Vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak Vergisi 1. taksidinin son ödeme tarihi 31 Mayıs... Peki emlak vergisi nasıl hesaplanıyor? Kimler emlak vergisinden muaf tutuluyor? Emlak vergisi ödemeleri nereye yapılıyor?

Emlak Vergisi nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul sahibi olanların ödemesi gereken vergilerden bir tanesi de emlak vergisi. Emlak vergisi yılda iki taksit şeklinde ödeniyor.

Emlak vergisi 1. taksit ödemesi 1 Mart'ta başlıyor ve 31 Mayıs'a kadar sürüyor. 2. Taksit ödemesinin başlangıç tarihi ise 1 Kasım. 2. Taksit ödemesi 1 Aralık'a kadar devam ediyor.

Emlak vergisi ödemelerinde arsa, arazi, konut, işyeri gibi taşınmaz mallara ait vergiler ödeneceği yıl itibariyle asgari rayiç bedel değerleri üzerinden hesaplanıyor.

2016 yılı için bu oran yüzde 5,58'dir. 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (yüzde 5,58/2) yani yüzde 2,79’dur.

Vergi oranları arsalar için yüzde 0.6, araziler için yüzde 0.3, meskenler için yüzde 0.2 ve işyerleri için %0.4’dür.

Örneğin Ankara'da bulunan bir meskenin 2015 yılındaki bedelinin 200 bin lira olduğunu kabul edersek, yeniden değerleme tutarı: 200.000 TL * %2,79 = 5.580 lira

Yeniden değerleme tutarı + 2015 yılı konut değeri: 200.000 TL + 5.580 TL = 205.580 TL

Mesken, büyükşehir içinde yer aldığı ve mesken olduğu için yeniden değerlemeye göre bulunan konut değerinin binde 2'si emlak vergisi olarak hesaplanır.

Bu da 205.000 TL* %0,2 = 410 lira ödenecek olan toplam emlak vergisi olur. 

Birçok belediyenin internet sitesinde, mahalle, cadde ve sokaklar için ayrı ayrı rayiç değerler görüntülenebiliyor.

Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi durumunda her ay için gecikme faizi alınıyor. 

Emlak vergisi muafiyeti

Eğer emlak vergisi muafiyetiniz varsa, buna rağmen bilginiz olmadığı için ödeme yaptıysanız emlak vergisi ödeme tutarınız belediye tarafından iade edilir.

Peki, emlak vergisinden kimler muaf tutulur?

200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olmak muafiyet için ilk koşul. Tek mesken şartını yerine getirmek için yazlık, dağ evi gibi bir başka konuta da sahip olmamak gerekiyor.

Bu şartı yerine getiren emekliler, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, şehit yakınları, bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar, dul ve yetimler, gaziler emlak vergisinden muaf tutulur.

Emekli olup, başka bir işte çalışanlar sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamıyor. 

Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisi, gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödenebilir. Birçok belediyenin internet sitesinden de ödeme yapılabiliyor. Ayrıca bazı bankalar da emlak vergisi ödemesi kabul ediyor.

Eğer gayrimenkulünüz şehir dışında ise bu gayrimenkulün vergi ödemesi, tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla ödenebiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.