|   |   | 

Emlak vergisi öderken nelere dikkat etmeli?

Gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödüyor. Bu yıl için ödenmesi gereken emlak vergisi iki taksit halinde ödeniyor.

Emlak vergisi öderken nelere dikkat etmeli?

Emlak vergisi birinci taksit ödemeleri 1 Mart 2016 tarihi itibariyle başladı. İlk taksit ödemesi için son gün 31 Mayıs 2016. Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri ise 1 Eylül’de başlıyor, 30 Kasım 2016’da son buluyor. 

Emlak vergisi nereye ödenir?

Mükellefler emlak vergisi ödemelerini belediyeye yapabiliyor. Bunun için gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye başvurmak gerekiyor. Ayrıca

emlak vergisi internet üzerinden de ödenebiliyor. Bunu için belediyenin sahip olduğu web sitesine girilerek e-belediye hizmetinden faydalanılarak emlak vergisi ödemesi yapılabiliyor. 

Peki emlak vergisi öderken nelere dikkat etmek gerekiyor, emlak vergisi öderken bilinmesi gerekenler nelerdir? 

Emlak vergisi öderken dikkat edilmesi gerekenler… 

·        Emlak vergisi ödemeleri 1 Mart 2016 tarihi itibariyle başladı. İlk taksit 31 Mayıs'a kadar ödenebiliyor. 

·        Emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor. Yani;

-2016 yılı emlak vergisi 2.taksit ödemesinin başlangıcı 1 Eylül 2016,

 2. taksit ödemesinin son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2016. 

·        Herhangi bir geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, hiçbir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemiyor. Ancak bunun için bu durumlarını belgelemeleri ve bir dilekçe ile belediyeye başvurmaları gerekiyor.

- Habersiz bir şekilde emlak vergisi ödeyen kimseler iade için belediyeye başvurabiliyor. Muaf olma şartlarını taşıyan emlak vergisi mükellefleri, geçmişte fazladan ödedikleri emlak vergilerini de geri isteyebiliyor.

- İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için de yapılabiliyor. 

·        Emlak vergisi ödemeler gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye ya da internet üzerinden yapılabiliyor. 

·        Geçen yıl emlak sahibi olanlar bu yıl emlak vergisi ödeyecek. 

·        2016 yılı içinde yeni bir gayrimenkul alanların ise emlak vergisi yönünden mükellefiyetleri 2017 yılında başlıyor. Yani emlak vergisi mükellefiyeti gayrimenkulün alındığı yılı takip eden yılda başlıyor. Gayrimenkulün satıldığı yıla ait emlak vergisini ise satıcı ödüyor. 

·        Bu yıl yeni bir gayrimenkul alanlar emlak vergisi ödemeyecekler ama 2016 yılı sonuna kadar gayrimenkulün bulunduğu belediyeye bildirimde bulunması gerekiyor. Yani emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. 

·        Emlak vergisi ödemesini geciktiren ya da ödemeyen mükellefler, ödemedikleri her emlak vergisi taksiti için gecikme cezası ödüyor. Zamanında ödenmeyen emlak vergisi borcu için aylık yüzde 1,40 gecikme zammı uygulanıyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

 • Başkan Asya'dan taksit uyarısı 
  Başkan Asya'dan taksit uyarısı 

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 6736 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak yapılandırma yapan vatandaşların ikinci taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.