|   |   | 

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi borcunu bilmeyenler ne yapacak? Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs’ta bitiyor. Yani emlak vergisi ödemekle mükellef olanların ilk taksiti salı gününe kadar ödemesi gerekiyor.

·        Gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gereken emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. İlk taksit ödemeleri 1 Mart 2016 tarihinde başladı, 31 Mayıs 2016’da bitiyor.

·        Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri ise 1 Eylül’de başlayacak, 30 Kasım 2016 tarihine kadar da ikinci taksit ödemeleri yapılabilecek.

Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında bina, arsa veya arazi sahiplerinin ödemesi gereken emlak vergisinin gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda gecikme cezası ödeniyor.

·        Emlak vergisi ödemesini geciktiren ya da ödemeyenlere, ödemedikleri her emlak vergisi taksiti için aylık yüzde 1,40 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Bu nedenle emlak vergisinin zamanında ödenmesi büyük önem taşıyor. Peki emlak vergisi borcunu bilmeyenler ne yapacak? Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

2016 emlak vergisi ödeme

Mükellefler bu yıl için ödemesi gereken emlak vergisi borcunun ne kadar olduğunu öğrenebiliyor. 2016 emlak vergisi borcunun olup olmadığını kolaylıkla sorgulayabiliyor. Ayrıca ödeme işlemlerini gerçekleştirme imkanı da bulunuyor. Borç sorgulama ve ödeme işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor.

Emlak vergisi sorgulama ve ödeme işlemleri

Emlak vergisi borcunu öğrenmek ve bu borcu ödemek internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunu için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu internet vergi dairesi hizmetinden yararlanmak gerekiyor. 2016 emlak vergisi sorgulama ve ödeme işlemleri için GİB’in internet vergi dairesi kullanılabiliyor. 

Emlak vergisi borç öğrenme ve sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internette oluşturduğu sayfa üzerinden ne kadar vergi borcu olduğu bilgisine ve gecikmiş vergi borçlarının tüm detaylarına ulaşılıyor. Ayrıca vergi borçları için ödeme de yapılabiliyor.

·        Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde borç bilgilendirme servisinden yararlanmak için TC Kimlik Numarası ve diğer kimlik bilgileri isteniyor.

·        Borç bilgilendirme servisi ile gerçek kişiler, kimlik bilgileri ile tüm

Türkiye’deki adlarına kayıtlı sürekli ve süreksiz mükellefiyete sahip tüm vergi borçlarıyla her çeşit harç borçlarını sorgulayabiliyor.  

GİB internet vergi dairesi sayesinde emlak vergi borcu sorgulama işlemleri yapılıyor. Borç bilgilendirme servisi ile vergi borcu sorgulanabildiği gibi borç ödeme işlemleri de gerçekleştirilebiliyor.

Borç sorgulama:

Borç ödeme:


 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.