|   |   | 

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi borcunu bilmeyenler ne yapacak? Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs’ta bitiyor. Yani emlak vergisi ödemekle mükellef olanların ilk taksiti salı gününe kadar ödemesi gerekiyor.

·        Gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gereken emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. İlk taksit ödemeleri 1 Mart 2016 tarihinde başladı, 31 Mayıs 2016’da bitiyor.

·        Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri ise 1 Eylül’de başlayacak, 30 Kasım 2016 tarihine kadar da ikinci taksit ödemeleri yapılabilecek.

Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında bina, arsa veya arazi sahiplerinin ödemesi gereken emlak vergisinin gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda gecikme cezası ödeniyor.

·        Emlak vergisi ödemesini geciktiren ya da ödemeyenlere, ödemedikleri her emlak vergisi taksiti için aylık yüzde 1,40 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Bu nedenle emlak vergisinin zamanında ödenmesi büyük önem taşıyor. Peki emlak vergisi borcunu bilmeyenler ne yapacak? Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

2016 emlak vergisi ödeme

Mükellefler bu yıl için ödemesi gereken emlak vergisi borcunun ne kadar olduğunu öğrenebiliyor. 2016 emlak vergisi borcunun olup olmadığını kolaylıkla sorgulayabiliyor. Ayrıca ödeme işlemlerini gerçekleştirme imkanı da bulunuyor. Borç sorgulama ve ödeme işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor.

Emlak vergisi sorgulama ve ödeme işlemleri

Emlak vergisi borcunu öğrenmek ve bu borcu ödemek internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunu için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu internet vergi dairesi hizmetinden yararlanmak gerekiyor. 2016 emlak vergisi sorgulama ve ödeme işlemleri için GİB’in internet vergi dairesi kullanılabiliyor. 

Emlak vergisi borç öğrenme ve sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internette oluşturduğu sayfa üzerinden ne kadar vergi borcu olduğu bilgisine ve gecikmiş vergi borçlarının tüm detaylarına ulaşılıyor. Ayrıca vergi borçları için ödeme de yapılabiliyor.

·        Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde borç bilgilendirme servisinden yararlanmak için TC Kimlik Numarası ve diğer kimlik bilgileri isteniyor.

·        Borç bilgilendirme servisi ile gerçek kişiler, kimlik bilgileri ile tüm

Türkiye’deki adlarına kayıtlı sürekli ve süreksiz mükellefiyete sahip tüm vergi borçlarıyla her çeşit harç borçlarını sorgulayabiliyor.  

GİB internet vergi dairesi sayesinde emlak vergi borcu sorgulama işlemleri yapılıyor. Borç bilgilendirme servisi ile vergi borcu sorgulanabildiği gibi borç ödeme işlemleri de gerçekleştirilebiliyor.

Borç sorgulama:

Borç ödeme:


 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak
  Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak

  "120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık" diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma ödemeleri nedeniyle bütün vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağını duyurdu.

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.