|   |   | 

En Çok Arsa Ve Emlak Sektörü Kazandırdı

30 Mart yerel seçimlerinde büyükşehir statüsü kazanan Balıkesir'de en çok arsa ve emlak sektörü kazanç sağladı.

En Çok Arsa Ve Emlak Sektörü Kazandırdı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, projeleri hazırlanan yatırımlarla birlikte bazı yerlerde yüzde 50, bazı yerlerde de yüzde 100 fiyat artışı olduğunu söylerken, 5 yıl içinde oluşacak yatırımlar neticesinde emlak ve arsa fiyatlarının 3'e katlanacağının sinyalini verdi.

Özel İdare zamanında yapılamayan bir çok hizmetin Balıkesir'in Büyükşehir olması ile birlikte yapılmaya başlandığını ifade eden Balıkesir Emlakçılar Derneği Başkanı İsmail Uzan, "Balıkesir kanun çıktıktan sonra Büyükşehir statüsü kazandığında, Büyükşehir Belediyesi'nin değişikliği olduğu gibi, Balıkesir'de de farklı şeyler değişmeye başladı. Bunların başında yatırımcı Balıkesir'e farklı bakmaya başladı, artı olarak gayri menkul fiyatlarında dolayısıyla arz talep olayı nedeniyle insanlar buraya geldi ve gayrimenkul fiyatları artmaya başladı.Tarla vasfı taşıyan gayrimenkullerde arsa niteliği kazanmaya başladı.İnsanlarda kendi içinde yatırım yapabilecek yerler bulmaya çalıştı.Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra Karesi ve Altıeylül Belediyeleri olarak ayrıldı.Bu belediyelerin kendi bünyeleri içinde değer arz eden yerler var. Altıeylül ve Karesi Belediyelerine ait gayrimenkuller vardı bunlar satıldı.Bunların satılmasında ben bir sorun görmüyorum. Büyükşehir Belediyesi olmadan önce Özel İdare bünyesi içinde kayıtlı yerlerde vardı, Özel İdare buralarını vatandaşa sattı.Kanun çerçevesinde imara açtı buralarını 10 yıl içinde verildi, ilk 5 yılda bina yapmak ve ikinci 5 yılda ise oturmak kaydıyla satıldı. Büyükşehir Belediye kanunu çıktı, şimdi aynısını belediyeler yapıyor. Köyde oturanların bundan gurur duyması lazım çünkü yatırım yapacaklar gidip köyden yer almışlar bunda bir sıkıntı yok. Köy halkının köyleri için yapabilecekleri var, köye dışarıdan gelen yatırımcıların yapabilecekleri var. Ya da bağlı bulunduğu belediyenin yapabileceği şeyler var" dedi.

"BALIKESİR'İN ÖNÜNE HİÇ KİMSE GEÇEMEYECEK"
Balıkesir'in Büyükşehir statüsü kazanmasından sonra emlak piyasasında büyük canlanma yaşandığına dikkat çeken Başkan Uzan, "Hilton, Sabancı gibi şirketler Balıkesir'e geldi. Ayrıca 20 ilçemiz var. Bu ilçelerimize de yatırımcılar dolaşmaya başladı. Körfezde Doğuş otel yaptırıyor, Bandırma'da liman yapımına başlanacak. Bandırma'daki bu liman tamamlanınca Balıkesir bir uçurtma gibi havalanarak uçacak. Balıkesir'in önüne hiç kimse geçemeyecek. Eğer hizmet halka ise halkın bu hizmete dur dememesi lazım. Siyaseti bir kenara bırakarak insanların hizmete dur dememesi lazım. Balıkesir'de öyle değerli yerler var ki zamanında hiç gitmediğimiz yerler, buraların eğer Büyükşehir olunmasaydı hiç bir zaman bir plan dahiline alınmazdı. Alınacağını düşünemezdik bile. 2006 yılını hatırlayın Çevre Yolu yapıldığında kıyısında kaç tane ev vardı. Yol açıldıktan sonra bir halı saha bir spor kompleksi yapıldıktan sonra yollar bir birine bağlı ve burası göç almaya binalar arkası arkasına yapılmaya başlandı. Bir yere hizmet gittiği sürece emlak fiyatları tırmanır. Neden alt yapı tamam. Hepsi bir birine bağlantılı. Eğer belediyeler bu yatırım yapılacak yerlere her hangi bir şekilde hizmet götürdüğünde gayri menkul fiyatları artar" şeklinde konuştu.

BAŞKAN UĞUR: "FİYATLAR 3’E KATLANACAK"
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, “Balıkesir’de alt yapı, otoyol, havaalanı ile diğer yandan Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları ile ticari alanlarda arsa ve emlak fiyatları arttı. Körfezde, merkezde ve ilçelerde 30 Mart öncesine göre yüzde 50, bazı yerlerde yüzde 100 fiyat artışı oldu. Bugün Çayderesi projesi ile o bölgeye değer katıyoruz, Balıkesir Bölge Hastanesi’nin yapımı ve Sabancı Grubu’nun yatırımları ile yine o bölge değer kazandı. Biz yatırımcılara sesleniyoruz. Geç kalmadınız. MIPIM ile Dünya’ya Balıkesir’i tanıttık, GYODER toplantısı Balıkesir’de oldu. Bunlar hep Balıkesir’in değer kazandığının göstergesi. Benim tahminim 3-5 yıl içinde Balıkesir’de arsa ve emlak piyasası yatırımlarla beraber 3 misli artacaktır” dedi.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran
  Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran

  Türkiye’nin inşaat devi Akfen İnşaat, İstanbul Levent ve Ankara İncek’ten sonra hayata geçirdiği üçüncü Loft markalı projesi olan Bulvar Loft’un lansmanında verdiği %32’lik kar garantisi üzerine son bir fırsat kampanyası başlatıyor.

 • Tapuya giderken gerekli evraklar
  Tapuya giderken gerekli evraklar

  Gayrımenkul alım satımları uzun zaman alabilen ve karmaşık işlemlerdir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yoğunluğu nedeniyle de eğer önceden bilgilenmez ve hazırlık yapmazsanız çok zaman kaybedebilirsiniz.

 • Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son
  Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son

  Kiracının, kirayı ödememesi halinde mülk sahiplerinin haklarını koruma altına alan yeni bir uygulama hayata geçti. Kiracıya kefil olan uygulama kapsamında, mülk sahiplerinin ödenmeyen kiraları karşılanarak, maddi zarara uğraması önlenecek. Öte yandan, ev sahibi ile kiracı arasında kalan emlakçıların mağduriyetine de son verilmiş olacak.

 • Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler
  Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler

  Evinizi kiraya vermeye karar verdiniz ve bunun için sadece ilan vermenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Konut ya da işyerinizi kiraya vermeden önce yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.