|   |   | 

En iyi antep fıstığı seçildi

Nizip Ticaret Borsası organizasyonuyla düzenlenen “En İyi Antep Fıstığı Yarışması” 82 çiftçi ve üreticinin katılımıyla gerçekleştirildi.

En iyi antep fıstığı seçildi

Nizip Ticaret Borsasının fıstık halindeki irtibat bürosunda gerçekleştirilen En İyi Antep Fıstığı Yarışması’na, Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, Nizip Müftüsü Osman Şekerci, Nizip Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Yorgancı, Ak Parti Nizip İlçe Başkanı M.Fatih Uzunaslan, Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, SGK Nizip Şube Müdürü Sinan Bayram, Gençlik Spor İlçe Müdürü Ömer Faruk Yakar, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, Meclis Başkanı Mahmut Şahin, Borsamız yönetim kurulu ve meclisi üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, fıstık hali esnafı, çiftçiler ve üreticiler katıldı.
Saat 06:00 ile 08:00 arası numune alımları ile başlayan yarışma programı tertip komitesi tarafından fıstıkların değerlendirmeye tabi tutulması ile devam etti. Tertip komitesi görsellik, kemik kabuğun ayrılma direnci, irilik ve çıtlama oranı gibi kıstasları göz önünde bulundurarak en iyi üç fıstığı belirledi. Diğer taraftan da fıstık halinde çalışan işçiler arasında çuval kaldırma yarışması düzenlendi ve orada da ilk üçe girenler ödüllendirildi. 120 kg ağırlığında çuvalın 27 mt boyunca taşındığı yarışma büyük heyecana sahne oldu ve yarışmada birinciliği Muzaffer Aslan, ikinciliği Mustafa Aslan, üçüncülüğü de Mustafa Arıkan aldı.
Gerçekleştirilen çuval kaldırma yarışmasının ve tertip komitesi tarafından fıstık numunelerinin incelenmesinin ardından ödül törenlerine geçildi. Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı ödül töreni öncesinde yaptığı açılış konuşmasında, “Dünyanın en eski sert kabuklu meyvelerden biri olan antep fıstığının kökeni, Asya ve Suriye’den Afganistan’a kadar olan bölgelerdir. Ancak, gerek besin değerinin yüksek olması, gerekse lezzeti, bu ürünün tarih boyunca, dünyanın birçok ülkesine yayılmasına ve farklı bölgelerde yetiştirilmesini sağlamıştır.Tarih de kralların sofrasında yerini alan fıstığı, geleceğe taşımamız çocuklarımıza, gençlerimize çok iyi tanıtmamız gerekiyor. Bu yarışma herhangi bir yarışma değil. Bizim için önemli bir etkinlik. Çünkü fıstık bizim kültürümüz, geleneğimiz, ekonomimiz, soframızın baş tacıdır. Fıstığın ana vatanında bu yarışmayı yapmak bizim için çok önemlidir. Fıstığımız bizim alın terimiz. Fıstığımız bizim duamız, bereketimiz, aşımız, bizim yuvamızın, neşesi ve en önemli geçim kaynağı. Çiftçinin Anadolu kadınının en önemli üründür. antep fıstığı şehrimizin bir simgesidir. Bulunduğu yerin layık olduğu yer olmadığını düşünüyoruz. Ama bu tür yarışmalar, etkinlikler hem fıstığımızı tanıtacak, çiftçilerimize ve üreticilerimize en iyi fıstık yetiştiriciliği konusunda örnek teşkil edecek, hem de şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Nizip Ticaret Borsası önderliğinde Yeşil Altın antep fıstığı ilk kez Nizip’te en iyi antep fıstığı yarışması ile fıstığa emeği geçenlere ve fıstığın enlerine ödüller verecektir. Ödüllerin düzenlenmesinin amacı, sürdürülebilir olmak ve çok sayıdaki başarılı uygulamayı görünür kılmak ve geliştirilmesini teşvik etmektir” dedi.
Sarı’nın ardından Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan ve Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları’da birer konuşma yaparak gerçekleştirilen organizasyonun olumluluğuna vurgu yaptılar.
“Bizleri şemsiyesi altında Nizip’in alametifarikası antep fıstığıyla buluşturan Borsamıza çok teşekkür ediyorum” diyen Kaymakam Harun Sarıfakıoğulları, antep fıstığının adının duyulması bilinirliğinin arttırılması adına yapılan bu tür organizasyonların arttırılması gerektiğine vurgu yaptı.
Yapılan konuşmaların ardından ödül törenlerine geçildi ve ilk olarak çuval kaldırma yarışmasında dereceye giren Muzaffer Aslan, Mustafa Aslan ve Mustafa Arıkan’a ödülleri fıstık hali dernek başkanları Ahmet Polat, Mehmet Ali Kılıç ve Mehmet Şahin tarafından takdim edildi.
En iyi antep fıstığı yarışmasında fıstığı birinci olan Ahmet Karakuş’a ödülü olan 2,5’ luk Ata lira altını Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, fıstığı ikinci olan Cengiz Güçlü’ye ödülü olan 2 Tam altını Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, fıstığı üçüncü olan Mehmet Karakuş’a ise ödülü olan Tam altını Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı takdim etti.
Yarışma, ödüllerin takdim edilmesinin ardından günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.
İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • AKOM'dan İstanbullulara Kar Yağışı Uyarısı!

  AKOM'dan İstanbullulara Kar Yağışı Uyarısı!

  AKOM'dan İstanbullular için bir uyarı daha yapıldı. Açıklamada, yurt genelinin yarın Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği bildirildi. Soğuk ve karlı hava bir hafta sürecek.

 • İran'dan Türk işadamlarına İran'a yatırım yapın çağrısı

  İran'dan Türk işadamlarına İran'a yatırım yapın çağrısı

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve beraberindeki heyeti kabul eden İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Reza Baghban Kondori, “Türk işadamlarını yatırım için İran’a bekliyoruz. Devletimiz ambargo döneminde bize destek olan ülkelerin işadamlarına yatırımda öncelik tanıyor” dedi.

 • Dünya Franchise Sektörü İstanbul’da Buluşuyor

  Dünya Franchise Sektörü İstanbul’da Buluşuyor

  Avrupa ve Ortadoğu’nun birincisi olma özelliğini taşıyan, franchising alanındaki ilk ve tek fuar olan Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı sektörün nabzını tutmaya devam ediyor.

 • Mudanya İstanbul Ro-Ro seferleri başladı

  Mudanya İstanbul Ro-Ro seferleri başladı

  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca Mudanya iskelesinin geçtiğimiz aylarda Bakanlar Kurulu kararıyla tamamen Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devrinin ardından BURULAŞ tarafından Mudanya-İstanbul arasında Ro-Ro seferleri başlatıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.