|   |   | 

En iyi antep fıstığı seçildi

Nizip Ticaret Borsası organizasyonuyla düzenlenen “En İyi Antep Fıstığı Yarışması” 82 çiftçi ve üreticinin katılımıyla gerçekleştirildi.

En iyi antep fıstığı seçildi

Nizip Ticaret Borsasının fıstık halindeki irtibat bürosunda gerçekleştirilen En İyi Antep Fıstığı Yarışması’na, Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, Nizip Müftüsü Osman Şekerci, Nizip Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Yorgancı, Ak Parti Nizip İlçe Başkanı M.Fatih Uzunaslan, Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, SGK Nizip Şube Müdürü Sinan Bayram, Gençlik Spor İlçe Müdürü Ömer Faruk Yakar, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, Meclis Başkanı Mahmut Şahin, Borsamız yönetim kurulu ve meclisi üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, fıstık hali esnafı, çiftçiler ve üreticiler katıldı.
Saat 06:00 ile 08:00 arası numune alımları ile başlayan yarışma programı tertip komitesi tarafından fıstıkların değerlendirmeye tabi tutulması ile devam etti. Tertip komitesi görsellik, kemik kabuğun ayrılma direnci, irilik ve çıtlama oranı gibi kıstasları göz önünde bulundurarak en iyi üç fıstığı belirledi. Diğer taraftan da fıstık halinde çalışan işçiler arasında çuval kaldırma yarışması düzenlendi ve orada da ilk üçe girenler ödüllendirildi. 120 kg ağırlığında çuvalın 27 mt boyunca taşındığı yarışma büyük heyecana sahne oldu ve yarışmada birinciliği Muzaffer Aslan, ikinciliği Mustafa Aslan, üçüncülüğü de Mustafa Arıkan aldı.
Gerçekleştirilen çuval kaldırma yarışmasının ve tertip komitesi tarafından fıstık numunelerinin incelenmesinin ardından ödül törenlerine geçildi. Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı ödül töreni öncesinde yaptığı açılış konuşmasında, “Dünyanın en eski sert kabuklu meyvelerden biri olan antep fıstığının kökeni, Asya ve Suriye’den Afganistan’a kadar olan bölgelerdir. Ancak, gerek besin değerinin yüksek olması, gerekse lezzeti, bu ürünün tarih boyunca, dünyanın birçok ülkesine yayılmasına ve farklı bölgelerde yetiştirilmesini sağlamıştır.Tarih de kralların sofrasında yerini alan fıstığı, geleceğe taşımamız çocuklarımıza, gençlerimize çok iyi tanıtmamız gerekiyor. Bu yarışma herhangi bir yarışma değil. Bizim için önemli bir etkinlik. Çünkü fıstık bizim kültürümüz, geleneğimiz, ekonomimiz, soframızın baş tacıdır. Fıstığın ana vatanında bu yarışmayı yapmak bizim için çok önemlidir. Fıstığımız bizim alın terimiz. Fıstığımız bizim duamız, bereketimiz, aşımız, bizim yuvamızın, neşesi ve en önemli geçim kaynağı. Çiftçinin Anadolu kadınının en önemli üründür. antep fıstığı şehrimizin bir simgesidir. Bulunduğu yerin layık olduğu yer olmadığını düşünüyoruz. Ama bu tür yarışmalar, etkinlikler hem fıstığımızı tanıtacak, çiftçilerimize ve üreticilerimize en iyi fıstık yetiştiriciliği konusunda örnek teşkil edecek, hem de şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Nizip Ticaret Borsası önderliğinde Yeşil Altın antep fıstığı ilk kez Nizip’te en iyi antep fıstığı yarışması ile fıstığa emeği geçenlere ve fıstığın enlerine ödüller verecektir. Ödüllerin düzenlenmesinin amacı, sürdürülebilir olmak ve çok sayıdaki başarılı uygulamayı görünür kılmak ve geliştirilmesini teşvik etmektir” dedi.
Sarı’nın ardından Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan ve Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları’da birer konuşma yaparak gerçekleştirilen organizasyonun olumluluğuna vurgu yaptılar.
“Bizleri şemsiyesi altında Nizip’in alametifarikası antep fıstığıyla buluşturan Borsamıza çok teşekkür ediyorum” diyen Kaymakam Harun Sarıfakıoğulları, antep fıstığının adının duyulması bilinirliğinin arttırılması adına yapılan bu tür organizasyonların arttırılması gerektiğine vurgu yaptı.
Yapılan konuşmaların ardından ödül törenlerine geçildi ve ilk olarak çuval kaldırma yarışmasında dereceye giren Muzaffer Aslan, Mustafa Aslan ve Mustafa Arıkan’a ödülleri fıstık hali dernek başkanları Ahmet Polat, Mehmet Ali Kılıç ve Mehmet Şahin tarafından takdim edildi.
En iyi antep fıstığı yarışmasında fıstığı birinci olan Ahmet Karakuş’a ödülü olan 2,5’ luk Ata lira altını Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, fıstığı ikinci olan Cengiz Güçlü’ye ödülü olan 2 Tam altını Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, fıstığı üçüncü olan Mehmet Karakuş’a ise ödülü olan Tam altını Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı takdim etti.
Yarışma, ödüllerin takdim edilmesinin ardından günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.
İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Parasını Oraya Yatıran Kazandı!

  Parasını Oraya Yatıran Kazandı!

  Bu hafta borsa kazandırdı, altın ve döviz kaybettirdi. BİST`de işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 3,18 yükseldi. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 2,10 değer kaybetti. Euro/TL bu hafta yüzde 2,47 azaldı.

 • Almanya'dan Skandal Hamle!

  Almanya'dan Skandal Hamle!

  Erdoğan'ın 'TL' çağrısıyla dolar ve euro birikimlerini Türk Lirası'na çeviren vatandaşlara gurbetçiler de katıldı. Almanya'da emniyetin gurbetçilerin hesaplarını bloke ettiği ortaya çıktı.

 • Yeni kimlik kartları ücreti

  Yeni kimlik kartları ücreti

  Hatay Valiliği yeni kimlik kartları için başvuruların 1 Ocak’da başlayacağını açıkladı. Valiliğin verdiği bilgiye göre yeni kimlik sahibi olmanın bedeli 15 TL.

 • Binali Yıldırım'dan Flaş Açıklamalar

  Binali Yıldırım'dan Flaş Açıklamalar

  Başbakan Binali Yıldırım Zonguldak'ta konuştu. Yıldırım, AK Parti olarak Anayasa Değişiklik teklifimizi yarından itibaren TBMM'ye sunuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

 • KPSS Sonuçları Açıklandı

  KPSS Sonuçları Açıklandı

  Kamu Personel Seçme Sınavı ortaöğretim sonuçları açıklandı. Sınav sonuçlarına ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşılabilecek.

 • Arkas, MSC Gemi'deki Paylarını Sattı

  Arkas, MSC Gemi'deki Paylarını Sattı

  Arkas, yük taşımacılığı alanında faaliyet gösteren MSC Gemi Acenteliği'ndeki yüzde 30 hissesini 137.5 milyon dolara satarak şirketten çıktı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.