|   |   | 

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir, Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kullanımı her geçen gün artıyor. Çünkü hayatımıza giren yeni cihazlar ve yeni çözümler enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaç da enerji kullanımının artmasına neden oluyor. Enerji kullanımının artması enerjiyi verimli kullanmaya yönelik tedbirlerin alınmasını da gerekli kılıyor. Özellikle binalarda kullanılan enerjinin verimli kullanılması büyük önem taşıyor. Çünkü Türkiye’de toplam enerjinin yüzde 25’i konutlarda kullanılıyor. Binalarda kullanılan enerjinin verimli kullanılması için birçok önlem alınıyor ve yasal bazı düzenlemeler hayata geçiriliyor. Bu yasal düzenlemelere göre binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunluluğu bulunuyor. Peki Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir, EKB nasıl alınır?

EKB nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgeye Enerji Kimlik Belgesi deniyor. Yani basit bir ifade ile beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli oluyor.  Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılıyor. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB deniliyor.

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanması ve inşaa edilmesi gerekiyor. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamıyor. Mevcut binalar ise kanunen 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda.

·        Enerji Kimlik Belgesi; asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgeleri içeren belgedir.

·        Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir.

·        Enerji Kimlik Belgesi’nin binanı tamamı için hazırlanması şarttır.

·        Enerji Kimlik Belgesi, enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır.

-Mevcut binalar için EKB düzenleme yetkisi, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerinin sorumluluğundadır.

-01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan yeni binalarda ise, yapı kullanım izin belgesi aşamasında EKB uzmanı olan proje müelliflerince düzenlenerek ilgili belediyesine verilir.

·        Enerji Kimlik Belgesi’nin bir nüshası bina sahibi, yöneticisi, yönetim kurulu ve enerji yöneticisince muhafaza edilir, bir nüshası da bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulur.

Kaç binanın EKB’si var?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, 2015 yılı sonu itibariyle 329 bin 62 adet yeni bina EKB aldı. Ancak mevcut binalarda sürecin hala çok yavaş ilerlediği ifade ediliyor. Türkiye’deki milyonlarca binanın yalnız 21 bin 950 adedinde enerji kimlik belgesi olduğu belirtiliyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bizim Evler 7 Ispartakule'de Yükseliyor

  Bizim Evler 7 Ispartakule'de Yükseliyor

  İhlas Yapı, Bizim Evler 6’da teslime hazır daireleri yatırımcıya sunarken, Bizim Evler 7’de de konut sahibi olma fırsatı sunulacağını açıkladı.

 • Beyoğlu'ndaki Tarihi Rumeli Han Satılıyor!

  Beyoğlu'ndaki Tarihi Rumeli Han Satılıyor!

  İcralar, iflaslar artarken Rumeli Han'dan da bir haber geldi. Beyoğlu'ndaki tarihi Rumeli Han satılıyor. Açık artırma usulüyle 24 Nisan'da ihale edilecek binanın değeri 450 milyon TL olarak belirlendi.

 • İzmir'de Hangi Evlere Talep Artıyor?

  İzmir'de Hangi Evlere Talep Artıyor?

  İzmir'de çekirdek ailelerin ve yalnız yaşamayı tercih edenlerin sayısının artması ile konutta tercih de değişti. İzmir'de 1 oda 1 salon konutlara talep artıyor.

 • Büyümeye 1 Puan Konuttan Gelecek

  Büyümeye 1 Puan Konuttan Gelecek

  Konutta şubatta başlaması beklenen yeni seferberlik ile faiz % 0.40 kadar gerileyecek. Özellikle dar gelirlilere yönelik projenin büyümeyi de 1 puan artırması bekleniyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.