|   |   | 

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir, Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kullanımı her geçen gün artıyor. Çünkü hayatımıza giren yeni cihazlar ve yeni çözümler enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaç da enerji kullanımının artmasına neden oluyor. Enerji kullanımının artması enerjiyi verimli kullanmaya yönelik tedbirlerin alınmasını da gerekli kılıyor. Özellikle binalarda kullanılan enerjinin verimli kullanılması büyük önem taşıyor. Çünkü Türkiye’de toplam enerjinin yüzde 25’i konutlarda kullanılıyor. Binalarda kullanılan enerjinin verimli kullanılması için birçok önlem alınıyor ve yasal bazı düzenlemeler hayata geçiriliyor. Bu yasal düzenlemelere göre binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunluluğu bulunuyor. Peki Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir, EKB nasıl alınır?

EKB nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgeye Enerji Kimlik Belgesi deniyor. Yani basit bir ifade ile beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli oluyor.  Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılıyor. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB deniliyor.

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanması ve inşaa edilmesi gerekiyor. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamıyor. Mevcut binalar ise kanunen 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda.

·        Enerji Kimlik Belgesi; asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgeleri içeren belgedir.

·        Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir.

·        Enerji Kimlik Belgesi’nin binanı tamamı için hazırlanması şarttır.

·        Enerji Kimlik Belgesi, enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır.

-Mevcut binalar için EKB düzenleme yetkisi, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerinin sorumluluğundadır.

-01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan yeni binalarda ise, yapı kullanım izin belgesi aşamasında EKB uzmanı olan proje müelliflerince düzenlenerek ilgili belediyesine verilir.

·        Enerji Kimlik Belgesi’nin bir nüshası bina sahibi, yöneticisi, yönetim kurulu ve enerji yöneticisince muhafaza edilir, bir nüshası da bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulur.

Kaç binanın EKB’si var?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, 2015 yılı sonu itibariyle 329 bin 62 adet yeni bina EKB aldı. Ancak mevcut binalarda sürecin hala çok yavaş ilerlediği ifade ediliyor. Türkiye’deki milyonlarca binanın yalnız 21 bin 950 adedinde enerji kimlik belgesi olduğu belirtiliyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017
  Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017

  Bahar dönemiyle birlikte konut satışlarının artması bekleniyor. Konut fiyatlarındaki artış da devam ediyor. Son açıklanan veriler de bu artışa işaret ediyor.

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.