|   |   | 

Erciyes'e 150 Milyon Euro Yatırım

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında başlanılan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi projesi kapsamında bugüne kadar Erciyes Dağı'na yapılan yatırım miktarı 150 milyon euroyu buldu

Erciyes'e 150 Milyon Euro Yatırım

Türkiye'nin en uzun ve en çok kayak pistine sahip Erciyes Dağı'nda Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında başlanılan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi kapsamında bu zamana kadar yapılan yatırım miktarı 150 milyon euroyu buldu.  Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı açıklamada, dağ yönetimi olarak yazın çalışıp kışın da onun meyvesini yediklerini söyledi. 

Yazın Erciyes Dağı'nın her tarafında inşaat çalışmaları yürütüldüğünü ifade eden Cıngı, 2012 yılına göre mekanik tesis ve yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 100'e yakın arttığını dile getirdi. Erciyes Kayak Merkezi'nde bu yıl yapılanlarla birlikte 102 kilometrelik pist uzunluğuna ulaşıldığını belirten Cıngı, şunları söyledi: "Şu anda Türkiye'nin en uzun kayak pistine sahibiz. Ayrıca 26 milyon metrekarelik alanda bulunan 34 pistimizin tamamı birbiriyle entegre durumunda. Dört farklı giriş noktasından kayakçılarımız pistlere giriş yapabiliyor ve pistlerin tamamını kayarak dolaşabiliyor. Alpler'de de aynı sistem mevcut. Alpler'de bir pistten başka bir piste geçerken kayak merkezleri sıra dağlar üzerine kurulu olduğu için ülke değiştiriliyor. Erciyes'te de kayakçılarımız istedikleri pistte kayak yapabiliyor. Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle bir pist yok. Erciyes bu yönüyle Türkiye'nin 'Alpler'i olma özelliğini de sahip."

Erciyes'teki kayak pistlerinin her birinin farklı zorluk derecesine sahip olduğuna dikkati çeken Cıngı, her kayakçının kendi kabiliyetine, zevkine, zorluk derecesine göre pist seçip kayak yapabildiğini vurguladı.

Kar makineleriyle pistlere kar takviyesi

Kayak pistlerinin tamamının karlama üniteleriyle donatıldığını ve pistlere kar takviyesi yaptıklarını belirten Cıngı, Erciyes'te bu sezon pistlerin bulunduğu kayak merkezine bir sefer kar yağdığını onun da tipi şeklinde olduğu için zeminin kar tutmadığını ifade etti. Bu yıl hizmete giren karlama sistemlerini çalıştırarak, pistlerde kar ürettiklerini kaydeden Cıngı, "Bu sayede 2 hafta öncesinden Hacılar Kapı'da, yaklaşık 10 gün önce de Tekir Kapı'da sezonu açtık. Ana pistlerimizde suni kar üreterek, pistlerimizi karladık ve kayak için hazır hale getirdik. Kayak severlerimiz hafta içi ve hafta sonu farketmeksizin Erciyes'te kayak yapmanın keyfini yaşıyor. İnşallah bundan sonra yağışlar tatmin edici seviyede olur, bütün pistlerimizi kayakçılarımızın hizmetine sunabiliriz" diye konuştu.

Sezon 1 ay kadar uzayacak

Bütün ana pistlerde toplamda 150 yapay kar makinesi bulunduğunu anlatan Cıngı, kar makinelerinin Tekir bölgesindeki göletten ve Hacılar kapıdaki lifos istasyonunun üst tarafına yapılan suni göletten aldığı sularla kar ürettiğini ifade etti.

Karlama için sıcaklık değerinin sıfırın altında 5 dereceye düşmesi gerektiğini vurgulayan Cıngı, Erciyes'te aralık ayından itibaren özellikle gece hava sıcaklığının sıfırın altında 5 dereceye düştüğünü ve pistler için kar üretebildiklerini söyledi.  Pistlerin karlanarak kayak yapılabilir hale getirildiğini ifade eden Cıngı şunları kaydetti: "Karlama üniteleri sayesinde sezonu daha erken açıp daha geç kapatma imkanımız oluyor. Erciyes'te kayak sezonu genel olarak ocak ayının ortalarında başlayıp nisan ayı ortalarında da bitiyordu. Biz karı erken üretip pistlerde buzlanmayı sağladıktan sonra karın erime süresi daha da uzuyor. Hem de kayak sezonunu erkene çekmiş oluyoruz. Eğer karlama sistemimiz olmasaydı muhtemelen şu an dağın hiçbir tarafında kayak sezonunu açmış olamayacaktık. Nitekim biz geçtiğimiz yıl Hacılar Kapı'da ocak ayında kar yağdı. Sezonu ocak ayının ortasında açabildik Bu sene karlama sistemlerimiz sayesinde aralık ayının ilk haftasında sezonu açmış olduk. Zaten toplam 4 aylık bir sezon. Bunu bir ay artırdığımız zaman yüzde 25'e tekabül ediyor. Bu da kayak sezonu açısından önemli bir süredir."

Yatırım miktarı 150 milyon euroyu buldu

2005 yılında başlanılan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi'in toplam proje büyüklüğünün 275 milyon euro olarak tespit edildiğini ancak gelinen noktada projenin toplam yatırım miktarının 300 milyon euroyu bulmasını beklediklerini ifade eden Cıngı, şöyle devam etti: "Belediye olarak alt yapı çalışmaları, yollar, kanalizasyonlar, pistler, mekanik tesisler dahil olmak üzere yaklaşık 150 milyon euro harcama yaptık. Planlanan işlerin de yüzde 80'i aşağı yukarı bitti. Bundan sonra özel sektörümüzün, otelleriyle sosyal alan yatırımlarıyla bu yatırımların tamamı 300 milyon euroyu bulacak gibi görünüyor. Kongre merkezlerimiz, futbol sahalarımız, yaz kampları için merkezler, yaz kızakları, suni kızak merkezleri oluştuğu zaman 300 milyon euroyu bulacak bir proje. Biz alt yapı olarak şu anda dünya standartlarında bir kayak merkeziyiz."

Dünyanın en iyi dağ yolları yapıldı

Cıngı, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin proje kapsamında yol yapım çalışmalarına çok büyük önem verdiğini belirterek, Erciyes'e ulaşım için dünyanın en iyi dağ yollarını yaptıklarını söyledi. Kayseri-Hisarcık yolundan gelecek ziyaretçilerin 4 şeritli modern bir yolda yolculuk yaparak Erciyes'e ulaştıklarını kaydeden Cıngı, "Dünyanın hiçbir yerinde böylesine mükemmel bir dağ yolu yok. Bunu sadece biz değil Erciyes'e gelen profesyonel dağcılar ve kayakçılar da ifade ediyor. Yollarımız geniş olduğu kadar aynı zaman da güvenli. Kış dönemi boyunca Erciyes'e giden yolların kapanmaması için büyük çaba sarf ediyoruz. Sezon boyunca ya bir sefer ya da iki sefer yollarımız kapanıyor. Onu da tüm ekiplerimizi seferber ederek kısa sürede tekrar ulaşıma açabiliyoruz" şeklinde konuştu.Dünya

Dekorasyon Haberleri

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Doğtaş Kelebek Mobilya’dan İstihdam Seferberliğine Destek

  Doğtaş Kelebek Mobilya’dan İstihdam Seferberliğine Destek

  Devletin başlattığı istihdam seferberliğine büyük destek veren Doğtaş Kelebek Mobilya, İstanbul’daki Genel Merkezi ile Biga ve Düzce’de yer alan üretim tesislerine 2017 için kararlaştırdığı 215 kişilik işe alım planını yeniden düzenleyerek 300 kişiye çıkardı.

 • Her Eve Uygun Giyinme Odaları

  Her Eve Uygun Giyinme Odaları

  Giyim kuşama verdiğimiz önem arttıkça, gardropların hacimleri büyümeye başladı. Giysilerinizin ömrünü uzatacak bir koruma alanı yaratmak hem de herşeyi görerek tercihlerinizi belirlemek için giyinme odaları büyük ihtiyaç. Her evde kurulabilecek giyinme odaları için ipuçlarını derledik.

 • Tuna Ev İle Geçmişe Yolculuk

  Tuna Ev İle Geçmişe Yolculuk

  Tuna Ev, 1950 - 1980 arası dönemin ruhunu yaşam alanlarına yansıtmak isteyenlere, Goldies koleksiyonuyla ışıltılı bir dünya sunuyor.

 • Küçük Banyolarda Kompakt Çözümler

  Küçük Banyolarda Kompakt Çözümler

  Günümüzde giderek hızlanan kent yaşamı ve artan nüfus ile birlikte, özellikle merkezlere yakın binalarda ve konutlarda banyo, mutfak alanları daralıyor. Küçük metrekarelerde maksimum kullanış sağlanmak için yapılan tasarımlar ve özellikle banyolarda kompakt çözümler hayatı kolaylaştırmakla kalmıyor, konforlu bir kullanım imkanı yaratıyor.

 • Mekanları Genişletmek İçin Boya Seçimi

  Mekanları Genişletmek İçin Boya Seçimi

  Evinizin salonunu ya da yaşadığınız mekanı, ofisinizi ya da çocuklarınızın odasını renklerle genişletebileceğinizi biliyor musunuz? Renklerin etkisini doğru kullanarak iç mekanlarda ferahlık ve genişlik algısı yaratmanız için kullanabileceğiniz ipuçlarını bu yazıda özetledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.