|   |   | 

Erdoğan Bayraktar,Van'ı baştan aşağı yeniledik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van’a yapılan çevre yatırımlarını açıkladı. Bakan Bayraktar “Van ilimize 2002-2013 yılları arasında toplam 5. 890.021,87 TL yardımda bulunduk.” dedi...

 Erdoğan Bayraktar,Van'ı baştan aşağı yeniledik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kentsel Dönüşüm kapsamında bugüne kadar Van'da 149 hektarlık bir alanın Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan ilan edildiğini söyledi. Alan içerisinde 3 bin 500 yapı bulunduğunu belirten Bakan Bayraktar, "Burada14 bin 500 nüfus bulunuyor. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Kanunu Kapsamında buradaki hak sahipleri ve kiracılar kanunun getirdiklerinden faydalanabilecek. Kira yardımı, kredi ve faiz desteği, proje yardımı gibi kanun kapsamında ne gerekiyorsa biz Van'a bunu yapacağız. Sağlam evler yapacağız ki Van İlimiz burada oturan vatandaşlarımız, 7.2'lik bir Deprem sonrası aynı acıları yaşamasın. Normal hayatlarına kaldıkları yerden devam etsin. Bunu yapmak bizim boynumuzun borcu" dedi.

Bayraktar, riskli alan ilan edilen 149 hektarlık alanın 44 hektarının proje ve çalışmalar için Bakanlık tarafından TOKİ'ye yetki devri yapıldığını belirterek, "TOKİ tarafından yürütülen çalışma alanı dışında kalan bölgenin, Bakanlığımızca, Kentsel Dönüşüm uygulamasına yönelik projelendirme süreci başladı. Binaların yıkımı, arazinin tasfiye edilmesi, alt yapı bağlantı projelerin yapımı ve uygulanması, yıkılan binaların enkazının kaldırılması için Erciş Belediye Başkanlığına 1 milyon 500 bin liralık ödenek aktarıldı" şeklinde konuştu.

ESANAFA PREAFABRİK İŞ YERİ VERİLECEK
Bakan Erdoğan Bayraktar, Van'da kentsel dönüşüm kapsamında iş yeri sahibi olan esnafın da mağdur edilmeyeceğini söyledi. Bayraktar, talebi doğrultusunda isteyen işyeri sahibine Kira yardımı; işyerleri yıkılanlara ise Erciş Belediye Başkanlığı'nca uygun görülen boş alanlara prefabrik iş yerleri inşa edileceğini bunların iş yerleri yıkılanlara geçici olarak verileceğini belirtti. Bayraktar, "254 adet ticari dükkan- satış ünitesi olarak kullanılabilecek camekanlı Konteyner Bakanlığımızca yaptırılmakta. Alanın zemin dolguları tamamlandı. En kısa sürede vatandaşların kullanımına sunulacak" dedi.

TOKİ 17 BİN AFET KONUTU YAPTI
Bakan Bayraktar, Deprem sonrası Van'da, TOKİ'nin 3 milyar lira tutarında 24 bin 134 Konut yaptığını , bu konutların 17 bin 722'nin Afet konutları olduğunu bildirdi. Deprem sonrası 12 lise, 29 İlköğretim Okulu, 750, 1430, 3580, 350 kişilik yurt binaları,80 ahır,34 cami, 17 ticaret merkezi, 3 pansiyon, 3 sosyal tesis, belediye hizmet binası,10 aile sağlık merkezi, 3 eczane, 4 Hastane, 2 Sağlık Ocağı ve engelsiz yaşam merkezlerinin yapıldığını ifade etti. Bayraktar, proje ve ihale çalışmaları devam eden 4 bin konutla birlikte Van'da, TOKİ'nin 29 bin 17 Konut sayısına ulaşılacağını belirtti.

VAN’A 5. 890.021,87 TL ÇEVRE YATIRIMI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van'a yapılan çevre yatırımlarını açıkladı. Bakan Bayraktar "Van ilimize 2002-2013 yılları arasında toplam 5. 890.021,87 TL yardımda bulunduk." dedi.

Bakan Bayraktar yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Çevre düzenleme, park, dere ıslahı, çöp konteynırları, katı atık tesisleri yatırımlarında bakanlık olarak Van ilimize 2002-2010 yılları arasında yapılan yardım 3.010.550,44 TL'dir. Van depreminden sonra bölgeye yaptığımız yatırımlar ise 2.879.471,43 TL'dir. Toplam da 2002-2013 yılları arasında Van ilimize yapılan yardım ise 5. 890.021,87 TL'dir. Bölgeye yaptığımız yatırımlar devam edecektir. Depremin yaralarının sarılması için elimizden geleni yapıyoruz. Ülkemiz şehirlerinin büyük çoğunluğu, aynı zamanda deprem kuşağındadır. Yıllarca ötelenen, üzerinde durulmayan bu gerçek; ülkemize maalesef acı bir fatura çıkarmıştır. Görmezden gelenlerden, sorun yokmuş gibi davrananlardan olmadık ve devlet olarak bu işin üzerine gittik. Van'daki kardeşlerimizin yanında olduk. Van'ı baştan başa yeniledik ve açılan yaraları sarmaya çalıştık. İnsan odaklı, birey odaklı çalışmalarla büyük bir aşama kaydettik. Bu noktada herkes üzerine düşen sorumlulukları yerine getirirse; bu acı tecrübeleri yaşamak durumunda kalmayız. Bu sorumlulukları yerine getirdiğimiz zaman şehirlerimiz daha yaşanılır, daha çevreci, daha az enerji harcayan bir hale gelecektir. Bu olumlu gelişmelerin sosyal barış ve toplumsal huzura da katkı sağlayacağı mutlaktır.

İLLER BANKASINDAN VAN’A DEV YATIRIMLAR
Van Depreminden sonra ilin yaralarını sarmak için seferberlik başlattıklarını söyleyen Bakan Bayraktar, "İller Bankası olarak Altyapı, Altyapı Proje Hizmetleri, Diğer Altyapı, Finans, Malzeme, Şehircilik Proje Hizmetleri ve üstyapı alanlarında 85 adet iş için 133 milyon 87 bin TL kredi tahsisi yaptık; 41 milyon 136 bin TL ise hibe verdik." şeklinde konuştu.

Bakan Bayraktar ayrıca, "Belediye Yapıları, İçme suyu, Kanalizasyon, Kanalizasyon Proje, Atıksu Arıtma İnşaatı, Diğer Altyapı, Harita, İmar Planı ve Malzeme alanlarında ise 68 adet iş için 70 milyon 115 bin TL tutarında harcama yaptık. Van için daha fazlasını yapmaya her zaman hazırız" dedi. 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.