|   |   | 

Erkanlı Grup’tan Bir İlk: Öğrenci Evleri

Erkanlı Grup, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Sakarya’da Univa Student Residence adıyla öğrenci evi projesi başlatıyor.

Erkanlı Grup’tan Bir İlk: Öğrenci Evleri

126 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilecek proje, ABD’nin en büyük öğrenci evi işletme ve yatırım firması Asset Campus Housing işbirliğiyle gerçekleştirilecek. UNIVA Öğrenci evleri Tapulu olarak satılıyor, 8 yıl gibi kısa dönemli amortisman süresi ile cazip bir yatırım fırsatı sunuyor!

::Univa Student Residence projesi

Türkiye’de yüksek öğretime kayıtlı 5.5 milyon öğrenci bulunurken 4 yıllık üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı ise 3 milyonu buluyor. Buna karşın yurtların toplam kapasitesi 414. 960 yatak ile sınırlı. 2008 yılında üniversiteye 515.000 öğrenci kayıt olurken, bu sayı 2014 yılında 815.000’e ulaştı. Ülkemizdeki toplam üniversite sayısı ise, 199 olarak kayıtlarda yer alıyor.  İnşaat sektörünün 20 yıllık markası Erkanlı Grup, öğrencilerin yurt sorunundan yola çıkarak yeni bir yatırım modelini Türkiye’ye getirdi. Sektörde bir ilke imza atarak ABD’nin öğrenci evleri konusunda lider firması olan Asset Campus Housing işbirliğiyle, Sakarya’da Univa Student  Residence öğrenci evleri projesini geliştirdi. 

35m2 ve 70 m2 konut şeklinde tasarlanan Univa Student Residence projesindeki öğrenci evleri, bağımsız birimler halinde tapuyla satılacak. Öğrenci evlerini satın alan yatırımcı,  15 yıl boyunca evlerin işletmesini Erkanlı Grup ve Asset Campus’a teslim ederek her ay düzenli kira alacak.

Asset Campus Housing yöneticilerinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, Sakarya Üniversitesi’ne yürüme mesafesinde yükselecek projeye 126 milyon TL’lik yatırım yapmayı hedeflediklerini söyledi. Aralık 2015 tarihinde yapımına başlanacak olan projenin, 2017’nin son çeyreğinde tamamlanıp faaliyete geçmesi planlanıyor.

İki katı gelir elde edilecek
Öğrenci evlerinin 35 m2’lik daire tiplerinin peşin lansman fiyatı, 96.250 TL’den başlıyor. Projeden daire sahibi olmak isteyenlere aylık 950 TL’den başlayan taksitlerle 36 ay vadeli satış seçenekleri sunuluyor. 

35 m2 ölçüsünde iki kişinin kalacağı odalar, öğrenci başına minimum 800 TL olarak ücretlendirilecek. Böylece toplam 1.600 TL kira elde edilecek. Toplam gelirin %40’ı işletme firması tarafından giderler için kesilirken, yatırımcıya aylık960 TL net gelir getirecek. Proje tamamlanıncaya  kadar  konut değerinin  lansman fiyatına oranla ortalama %40 artışının ve 15 yıl süre zarfında  kiralama değerinin etap etap artışının hesaba  dahil edilmesi durumunda ise, geri dönüş süresi 8 yılın altına düşebileceği öngörülüyor.

Her ay kira getirisi
Sadece öğrencilerin konaklayabileceği evlerden gelen kiranın yatırımcıya aylık olarak ödeneceğine işaret eden Erkanlı şunları söyledi: “Öğrenci evlerinin satış bedeli ve öğrenciden alınan konaklama bedeli kıyaslandığında ortalama 8 yılda geri dönüyor. İstanbul gibi kentlerde artık dairelerin satış fiyatıyla kirayı kıyasladığınız zaman 25 yıl gibi geri dönüş süreleri çıkmaktadır. Dolayısıyla bu dönemde buna alternatif bu kadar hızlı geri dönüşü olan herhangi bir gayrimenkul yatırımı yok. Univa Sakarya Residence projemiz için başta İstanbul olmak üzere Ankara, Sakarya ve diğer illerden öğrenci evi satın almak için ciddi ön talepler alıyoruz. Çünkü yatırımcı, proje hangi ilde olursa olsun öğrenciye hitap eden, üniversitenin yanında, yatırımı hızlı geri dönen, müşterisi hazır bu yatırıma yoğun ilgi gösteriyor.”

İstanbul’da da yatırım yapılacak
Projenin tüm giderleri ve işletmesi, en gelişmiş sistemlerle kontrol edilip yönetilecek. Erkanlı ve Asset Campus işbirliği ile Sakarya’dan sonra ikinci yatırım İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Öğrenci evleri yatırım ve işletme markası olarak, diğer büyük kentlerde de birçok proje gerçekleştireceklerini belirten Erkanlı, “Proje sadece Sakarya ile sınırlı kalmayacak. Burada sadece bir başlangıç yaptık. İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki üniversitelere yakın lokasyonlarda, yatırımlarımıza Erkanlı Grup olarak devam edeceğiz” dedi.

Erkan Grup olarak Türkiye’de ilk kez tapusuyla satılan öğrenci evleri yatırımını hayata geçireceklerini belirten Erkanlı, “Projemiz Sakarya Serdivan’da Sakarya Üniversitesi’nin hemen yanında kampus şeklinde dizayn edilmiş en büyük öğrenci evi projesi olacak. 30 bin m2 arsa üzerinde 60bin m2’lik inşaat alanında kurulacak. 126 milyon TL yatırım yapılacak olan projede, 70m2 ve 35 m2’lik öğrenci evleri yapılacak. Toplam 2048 öğrencinin kalabileceği projemiz, 512 bağımsız birim ve 1024 odadan oluşuyor” diye konuştu.

Yurtlar yetersiz kalıyor
Türkiye’deki yurt kapasiteleri ile yurt standartlarının düşük olduğunu söyleyen Erkanlı,  “Sakarya Üniversitesi 77 bin öğrenci kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri. Öğrenci sayısının gelecek yıl 85 bine ulaşması öngörülüyor. Merkez kampüsteki öğrencilerin %74’ü şehir dışından geliyor. Merkez kampüsün bulunduğu Serdivan bölgesinde yurtlar, öğrenci konaklama talebinin ancak %34’ünü karşılıyor. Kalan öğrenciler daha uzak bölgelerde yer bulmaya çalışıyor. Sakarya’daki mevcut yurtların birçoğu konfor, sosyal imkanlar ve nitelik olarak talepleri karşılayamıyor. Bu verilerin ışığında Öğrenci Evleri yatırımı yapmaya karar verdik” dedi. 

Yaşayan kampüs olacak...
Öğrencilere, kayıt, rehberlik gibi danışma hizmetleri sağlanacak olan projede; konser, gösteri, konferans, sergi aktiveleri de düzenlenecek. Proje,  üniversitenin farklı bölümlerine uygun çalışma odalarına sahip. Örneğin; Sakarya Üniversitesi’ndeki Tasarım ve Güzel Sanatlar Bölümü’nde okuyanlar için hem çalışıp hem de eserlerini sergileyebilecekleri sanat odası, konservatuar bölümünde okuyanlar için müzik odası da bulunuyor.

Projede, çocuklarını görmek için gelen ailelere kısa sureli konaklama imkanı sunan aile odaları mevcut. Ayrıca küçük dostlarının beraberinde getirmek isteyen öğrencilere özel, evcil hayvan barınma ve bakım üniteleri bulunuyor. 
24 saat güvenlik, ring shuttle servisi, resepsiyon hizmetleri de bulunmaktadır. 
Projede; halı saha, basketbol sahaları, yürüyüş ve bisiklet yolları mevcut. Konser ve gösteri alanları, havuz, barbekü ve dinlenme alanları, açık hava sineması, özel dizayn edilmiş peyzaj alanlarıyla öğrencilerin aktiviteden vazgeçmeden kalabilecekleri genç yaşamın olduğu, yaşayan kampus şeklinde tasarlandı. Kampüsün gelişmiş sosyal alanlarında ise, kapalı spor salonları ve spor stüdyoları, gençlere hitap eden kafe, restoranlar, SPA, etüd alanları, lounge alanları, TV ve oyun odaları, Bilgisayar odaları, karaoke, Çamaşır ve ütü odaları, Depolama sistemi, Fotokopi merkezi, market, kuaför, Revir, Kuru temizleme, konferans odaları ve kapalı otopark yer alıyor. 

Güncel Emlak Haberleri

Univa Student Residence Projesinden Bilgi Alın

Ad*

Soyad*

Telefon*

Email*

Gönder

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Üsküdar Meydan Projesi için ÇED süreci başladı

  Üsküdar Meydan Projesi için ÇED süreci başladı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından Üsküdar sahiline yapılacak dolgu alanı ve meydan düzenlemesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı.

 • Vatandaşa Müjde! Yüzde 9 Düştü

  Vatandaşa Müjde! Yüzde 9 Düştü

  Konut kredisi faiz oranındaki düşüş, tüketicinin ev alırken kullandığı ortalama 100 bin liralık kredinin toplam maliyetini yüzde 9 azalttı.

 • Konutta Vade 20 Yıla Çıkıyor

  Konutta Vade 20 Yıla Çıkıyor

  Gayrimenkul sektörü yeni bir seferberlik için harekete geçti. Başarısız darbe girişiminden sonra faizi 0.70’e indiren sektör şimdi de vadeyi 20 yıla çıkarıyor.

 • Deniz İstanbul’a Minimal Dokunuş

  Deniz İstanbul’a Minimal Dokunuş

  İç mekan tasarımı Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal liderliğindeki Gönye Proje Tasarım tarafından yapılan, Deniz İstanbul projesi kapsamındaki Mercan Konakları örnek dairesi, eşsiz deniz manzarasını iç mekandaki sade dokunuşların yarattığı minimal tavırla kucaklıyor.

 • Yüksekova’da Emlak Danışmanlığı Kursu

  Yüksekova’da Emlak Danışmanlığı Kursu

  Hakkari’nin Yüksekova Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, halkın güvenliği ve huzuru için bazı tedbirleri almak durumunda olduklarını ve bunu almaya da devam edeceklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.