|   |   | 

Eskişehir Atatürk Stadı Nasıl Olacak?

140 milyon lira proje maliyetine sahip stadyum, 166 bin metrekarelik bir alana yapılıyor.

Eskişehir Atatürk Stadı Nasıl Olacak?

AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, "2015 yılından itibaren Eskişehirspor tüm maçlarını kendine yakışır bir sahada, alanda oynamış olacak ve inşallah başarılara imza atacak" dedi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi de olan Koca, Sazova Mahallesi'nde yapımı süren yeni stad inşaatında düzenlediği basın toplantısında, kent merkezinde bulunan Eskişehir Atatürk Stadı'nın 1954 yılında yapıldığını ancak yılların geçmesi ve yıpranmadan dolayı Eskişehirspor'a fiziki anlamda hizmet edemez konuma geldiğini belirterek, stadın şehir merkezinde kalması nedeniyle trafikte olumsuz etkilenmenin yaşandığını kaydetti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yaptığı protokol gereği, AK Parti iktidarının kentlerde yeni stadyum hamlesi başlattığını ifade eden Koca, şöyle konuştu:
"Yeni stadyum hamleleri ile birlikte Eskişehir'e yeni bir stadyum kazandırılması için yola çıktık. Uygun bir alan aradık ve bu yerler arasında uzun tartışmalar sonucunda hem ulaşım, kent merkezine ve çevre yoluna yakınlık hem de şehrin ana arterlerine yakın olması nedenleriyle Sazova'da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne ait 166 dönümlük arazi üzerine yeni stadyumun yapılması kararını aldık. Burada stadyum ile ilgili projeler hazırlandı, ihlale süreçleri yapıldı. 7 Mart 2012 tarihinde yeni stadyum için protokoller imzalandı. Stadyumun şehir merkezine uzaklığı 3 kilometre, şehrimizin en büyük mahallelerinden Çamlıca, Batıkent, Orhangazi ve Osmangazi mahallelerine yürüme mesafesinde olan bir bölge. Bu anlamda da çok önemli. Yapılan çalışmalar sonucunda 17 Ekim 2012 tarihinde yeni stadın ihalesi gerçekleşti ve yaklaşık 107 milyon lira artı KDV'ye ihale yapıldı. Yapılan bu ihale sonucunda 18 Aralık 2012 tarihinde müteahhit firmaya yer tespiti yapıldı. Müteahhit firma 2013 yılı mart ayında şantiyesini kurarak çalışmalarına başladı. Resmi olarak 23 Ağustos 2012 tarihinde sayın bakanlarımızın katılımları ile temellerini atmıştık.”

Milletvekili Koca, yapılan sözleşme gereği 2015 yılı şubat ayında stadyum inşasının tamamlanmasını beklediklerini, inşaatta yoğun bir şekilde çalışmanın sürdüğünü bildirdi.

"Eskişehir'imizin kalbi burada atacak"

Stadyum inşaatının fiziki olarak yüzde 30 seviyesine geldiğini anlatan Koca, sözlerini şöyle sürdü:
"İnşaatın zemin iyileştirilmesi yapıldı. 3 bine yakın kazık çakıldı. Üst yapı çalışmaları sürüyor. Tribünler belli olmaya başladı. Bir aksilik olmazsa şubat ayı içerisinde inşallah stadyumumuz tamamlanmış olacak. 33 bin kişilik bir stadyum olacak. UEFA kriterlerine uygun, yeterli tüm sosyal donatıları yer alacak. İnşallah 2015 yılından itibaren Eskişehirspor tüm maçlarını kendine yakışır bir sahada, alanda oynamış olacak ve inşallah başarılara imza atacak. Ben inanıyorum ki artık Eskişehir'imizin kalbi burada atacak. Eskişehirspor efsanesi burada yaşayacak. Stadyumun tamamlanması için hep beraber gün sayacağız ve stadyumun bitmesiyle maçlarda daha çok misafir ağırlayacağız, daha çok heyecan yaşayacağız. Yeni stadyumda sevincimizi de hüznümüzü de birlikte yaşayacağız."

AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca ve beraberindekiler açıklamanın ardından stadyum inşaatında incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. AA

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılı yapı ruhsatları verilerine göre konut fiyatları 2016'da yüzde 4,4 artarken en çok artış yine tek daireli binalarda gerçekleşti. Tek daireli binalarda metrekare değeri yüzde 10.8’le büyük ve çok odalı konutları solladı.

 • Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ağbal, yabancılara getirilen konut alımındaki KDV istisnasına ilişkin, "Bu imkandan ilk başta yararlansa bile bir yıllık süre içinde bu konutu elinde tutması gerekecek." dedi.

 • İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  2017 yılının ikinci çeyreğinde; konut ve ofis projelerinde fiyat artışı olabileceğinin vurgusunu yapan Moment Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Uyar “İkinci çeyrekte yüzde 30'lara varan bir artış bekliyoruz” dedi.

 • KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  Bu yıl KDV indirimi ve damga vergisinin sıfırlanmasının yanında inşaat şirketlerinin KDV iade alımları da hızlandı. KDV'deki bu düzenlemelerin konut fiyatlarında maliyetleri azaltacağı ve fiyatlarda indirim sağlayacağı düşünülüyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.