|   |   | 

Et tüketirken bunlara dikkat!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı'nı sağlıklı ve rahat geçirebilmek için et tüketiminde bazı noktalara dikkat etmek gerektiğini söyledi.

Et tüketirken bunlara dikkat!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Et İyi bir protein kaynağıdır. Kişi günlük enerjisinin % 12-15' i proteinlerden sağlamalıdır. Vücudun büyümesi, gelişmesi ve hastalıklara karşı direncinin sağlanabilmesi için proteine ihtiyaç vardır. 150 gr yağsız ızgara et yaklaşık 250 kaloridir. Bunu yedikten sonra harcamak için 75 dakika sıkı tempo yürümek ya da 1 saat bisiklete binmek gerekir. Yemeden tekrar düşünün” dedi.
Et yemekleri midede ne kadar bekler?
Dana rostosu, çiğ veya pişmiş jambon, biftek, pişirilmiş beyaz et, pişirilmiş sığır eti, mide de üç veya dört saat kadar, kızarmış dana eti ve islenmiş etler, sığır etinin ise dört-beş saat kadar midede bekleyebildiğini anlatan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, “Aşırı miktarda et tüketmek hangi hastalıkların riskini arttırır? Kalp ve Damar Hastalıkları. Kolesterol-Yağ yüksekliği ve ilgili hastalıklar. Mide ve Barsak Hastalıkları. Gut hastalığı. Hipertansiyon. Şeker Hastalığı (Diabetes Mellitus). Kabızlık. Çok et yemek protein fazlalığına neden olur. Bu da kanı asitleştirdiği için organların hızlı aşınmasına neden olabilir.” diye konuştu.
Et ile insana geçen mikrobik hastalıklar konusundada değerlendirmelerde bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, “Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 200'e yakın bu şekilde geçen hastalık var. Ülkemizde en sık Bruselloz, Salmonelloz, Tüberküloz, Şarbon, Toksoplazmoz, Sarkosistoz ve Tenyoz gibi hastalıklar et yoluyla bulaşabilir. Mikroplu et hamilelerde düşük ve erken doğumlara neden olabilir. İyi pişirilmemiş mikroplu etin(etin çiğ salam, sosis, sucuk, pastırma gibi çiğ halleri dâhil) (özellikle Toxoplasma mikrobu içeren ) yenmesiyle "Hamile"lerde düşük doğum, erken doğum riski olur. Erken gebelikte bebek etkilenirse bebekte körlük, sağırlık, kasılmalar, zekâ geriliği görülebilir” diye konuştu.
Et tüketiminin sağlıklı olabilmesi için neler yapmalıyız?
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu daha sonra şunları söyledi; “Çok fazla et tüketiminden kaçının. Et ile birlikte sebze tüketin. Etlerin yağlı kısımlarının tüketmeyin. İç yağları yemeklerde kullanmayın.
Kurban eti nasıl saklanmalıdır?
Öncelikle etli yemek yapımında bir kerede en fazla ne kadar et kullanıyorsunuz? Bunu tespit edin. Ardından mevcut etleri birer pişirimlik parçalara ayırın. 0-2 santigrat derecede 3-5 gün, Buzlukta birkaç hafta, -18 derecede ise 3 ay saklanabilir. Donmuş etler soğuk yerde yani buzdolabında çözdürülür. Çözdürülen etlerin tekrar dondurulması tehlikelidir. Çünkü çözme sırasında üstünde mikrop üreyebilir. Ayrıca etin protein yapısı bozulabilir.
Kurban eti Kesildikten Ne Kadar Sonra Tüketilmelidir?
Yeni kesilmiş etler (Kurban Bayramında)sert olur. Bu da pişirilmesi ve sindirimi zorlaştırır. Bu nedenle et (kurban eti) kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. Etlerin buzdolabında en az 24 saat bekletilip uygun pişirme yöntemleri kullanılarak tüketilmesi mide ve bağırsak sağlığı için uygun olacaktır.
Eti Uygun Pişirme Yöntemleri Nelerdir?
Haşlama, buğulama veya ızgara şeklinde pişirildikten sonra tüketilmesi yararlı olacaktır. Bu pişirimlerde besinler doğal besleyici değerlerini fazla kaybetmezler. Etlerin kızartılması ve kavurması besin öğelerinde kayıplara sebep olabileceği gibi fazla miktarda yağ tüketilmesine ve sağlık sorunlarının oluşmasına yol açabilir. Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir. Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir.
Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır.
Izgarada direkt ateşe maruz ve çok pişirilerek yanma noktasına gelen etlerde kanserojen maddeler oluşmaktadır.
Etler ızgarada pişirilirken yaklaşık 2 cm kalınlıkta hazırlanmalıdır.
Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve 'kömürleşme' sağlamayacak şekilde yaklaşık 15 cm mesafede olmalıdır.”
İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • İzmir'i Sağanak Yağış Vurdu!
  İzmir'i Sağanak Yağış Vurdu!

  İzmir’de, hızla bastıran sağanak yağış dakikalar içerisinde cadde ve sokakları dereye çevirerek, sürücü ve vatandaşlara zor anlar yaşattı.

 • BMW Fabrikalarında Üretim Durdu
  BMW Fabrikalarında Üretim Durdu

  Yedek parçaların ulaşmamasından dolayı BMW fabrikalarında üretim sıkıntısı yaşanıyor. Firma Almanya ve Çin'deki fabrikalarında üretimi durdurdu.

 • Bitcoin Fena Çakıldı!
  Bitcoin Fena Çakıldı!

  Geçen hafta 2792 dolara kadar çok sert yükleşi yapan sanal para birimi Bitcoin 2.142 dolara geriledi.

 • PTT’ye 5 Bin Yeni Çalışan Alınacak
  PTT’ye 5 Bin Yeni Çalışan Alınacak

  Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, PTT’ye 5 bin yeni çalışan alınacağını ve PTT’nin şube sayısının 15 bine çıkarılacağını açıkladı. Bakan Arslan, 1 yıldır hizmet veren 4.5G hizmetinde ise abone sayısının 52 milyona ulaştığını ifade etti.

 • Pakistan Gelişen Piyasa Olacak
  Pakistan Gelişen Piyasa Olacak

  Pakistan hisse senetlerine, MSCI Inc.`in ülkeyi gelişen piyasa statüsüne yükseltmesi öncesinde 500 milyon dolarlık giriş olabilir.

 • Esnafın Borcu Siliniyor
  Esnafın Borcu Siliniyor

  Hükümet, esnaf için yeni düzenleme hazırlığında. 12 ay ve üstü borçlar silinecek, hizmetler dondurulacak. İhtiyaç olursa canlandırılacak.

 • 29 Mayıs 2017 Yurtta Hava Durumu
  29 Mayıs 2017 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere Ankara ve İzmir başta olmak üzere yurdun bir çok yerinde sağanak yağış bekleniyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.