|   |   | 

Ev Alacaklara Önemli Uyarılar

Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, “Güzel günlerde 20 taksit bile yapmayan bir inşaat şirketi hava kötüleştiğinde 100 taksit yapıyorsa oradan hemen uzaklaşın” dedi

Ev Alacaklara Önemli Uyarılar

Konut yatırımı yaparken dört doğruya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Musa Aykaç, “Yatırımcılar ‘lokasyon, proje, şirket ve fiyat doğru mu’ diye sormalı. Birisinde tereddüt ediyorsanız konut almayın” dedi.
Gayrimenkul sektöründeki son gelişmeleri Sözcü’ye değerlendiren Musa Aykaç, yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu.

’6 ay önce alanın ne günahı var’

Konut satışında istikrarın çok önemli olduğunu ifade eden Aykaç, “Nurol GYO olarak piyasa şartları kötüleşti diye indirim yapmıyoruz, vadeyi uzatmıyoruz. 6 ay önce daire alanın ne günahı var” diye sordu.
Nakite sıkışan bazı sat-yapcı inşaat şirketlerinin düzenlediği kampanyalara dikkat çeken Aykaç, şunları söyledi:
“Güzel günlerde bir firma size 20 taksit bile yapmazken havanın kötü olduğu dönemde tutup size 100 taksit yapıyorsa oradan hemen uzaklaşın. Fırsat denilen şeyin içeriğini iyi bakmak lazım. Ucuz olan her şey fırsat olsaydı, tüm ürünlerin 1 lira olduğu Çin ürünleri satan dükkanlar her köşe başında olurdu. Karı koca para biriktirdiniz 300 bin lira bir şirkete getirip verdiniz iki ay sonra inşaat durdu. O zaman ne olacak? 1 liraya alıp çöpe attığınız ürün canınızı acıtmaz ama gayrimenkul farklı bir durum, adamı inletir.”

Gelişime açık bölgeleri tercih edin

Konut alacakların alt yapı ve üst yapı yatırımlarıyla gelişime açık bölgeleri tercih etmesi gerektiğini kaydeden Aykaç, “Yatırımda en çok kazancı sağlayacak şey doğru lokasyon. Geliştiricinin kim olduğu ile projenin doğru mimari ve fonksiyonlarla inşa edilip edilmediği de çok önemli. Bu üçünün doğru olması fiyatın yüksek olmasını gerektirmez, fiyat da doğru fiyat olmalı. Bu dört başlığı müşterinin sorgulaması gerekiyor. Birisinde tereddüt ediyorsanız konut almayın” değerlendirmesini yaptı.

Yabancı biber gazı yemeyeceğini bilmeli

Geçtiğimiz yıl yabancılara 1,8 milyar dolarlık gayrimenkul satış yapıldığını belirten Musa Aykaç,
“Bunun 10 milyar dolara kadar çıkma potansiyeli var. Ama sadece nitelikli gayrimenkul üreterek erişemezsiniz. Ev alan yabancıların dışarı çıktığında biber gazı yemeyeceğini, tokatlanmayacağını, güvenle alışveriş yapıp sokaklarda dolaşacağını bilmesi gerekir. Bu nedenle yabancıya satış bir hükümet politikası olmalı. Ortalık biraz durulduğunda yabancıların gayrimenkule olan talebi artacak” dedi.

Yüksek yapı öcü değil

Son dönemde özellikle İstanbul’da yüksek yapıların tartışıldığına dikkat çeken Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, son dönemde “Yüksek yapı öcü değildir. Bilakis kurallara uygun inşa edilirse çok işlevseldir. Dikey binalar özellikle büyük şehirlerde yeşil alanların yaratılmasına da olanak verir. Yüksek yapının nerede yapıldığının önemi var. Şehrin master planı çerçevesinde yüksek yapıların konumlandırılacağı yerler belli olmalı” değerlendirmesini yaptı.

740 milyon dolarlık proje yapıyor

2015 yılında toplamda 1 milyar yatırım değerine sahip proje hedeflediklerini söyleyen Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, “Bundan sonra da kentin merkezinde gelişmeye açık bölgelerde yapılar üreteceğiz” dedi. Nurol GYO, hali hazırda İstanbul’un farklı noktalarında, toplam yatırım değeri 740 milyon doları bulan 3 projeyi hayata geçiriyor:

Nurol Tower:
Nurol GYO’nun, Mecidiyeköy’de 7 bin metrekare arazide ‘EvOfisEv’ konseptiyle gerçekleştirmekte olduğu Nurol Tower projesinin yatırım değeri 140 milyon dolar.
Projede 243 adet ev-ofis, 12 adet ofis, çarşı katında da 36 adet dükkan ve mağaza olmak üzere 291 bağımsız bölüm bulunuyor. 133 metre yükseklikteki 32 katlı Nurol Tower’ın 2014 yılında tamamlanması planlanıyor. Projenin yüzde 50′si satılmış durumda.

Nurol Park:
Güneşli’de Hürriyet Medya Towers olarak bilinen ve 55 bin metrekare alana sahip arsada yükselen Nurol Park projesi, bin 118 adet konut, 70’e yakın ticari alan, otel ve 20 bin metrekare alana sahip ofis bloğunun bulunduğu karma bir proje. 340 milyon dolar yatırım değerine sahip Nurol Park’ta satışlar yüzde 40 seviyesine ulaştı. Projenin tüm fonksiyonlarıyla 2016’nın ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Nurol Life: Seyrantepe’de Türk Telekom Arena Stadı’nın hemen yanı başında, 9 bin 525 metrekarelik arazi üzerinde inşa edilen Nurol Life projesinde 502 konutun yanı sıra 50 adet ofis ve 2 adet dükkan yer alacak. 50 katlı bir kule olarak inşa edilecek Nurol Life, 250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçiriliyor. Tüm fonksiyonlarıyla 2017 yılının birinci çeyreğinde tamamlanması planlanan projenin yüzde 20′si bir ayda satıldı.
sozcu.com.tr


GYO Haberleri

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • Mall of İstanbul'dan Gurur Veren Başarı
  Mall of İstanbul'dan Gurur Veren Başarı

  Mall of İstanbul, dünya çapında önemli bir başarıya imza attı. Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından dünyanın en iyi AVM’leri arasında düzenlenen VIVA Best of the Best 2017 Awards’ta Mall of İstanbul “En İyilerin En İyisi” seçildi.

 • Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale
  Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale

  Yılın ilk çeyreğinde satış rekorları kırarak sektöre yön veren Emlak Konut GYO 5 dev proje için ihaleye çıkıyor. Haziran ve Temmuz aylarında ihalesi gerçekleştirilecek; İstanbul Riva, Zeytinburnu, Tuzla ve 2 Etap şeklinde ihale edilecek olan İzmir Alsancak’taki projeler toplamda 1 milyon 327 bin m2’lik araziyi kapsıyor.

 • Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak
  Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak

  Halk GYO Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor” ana teması ile bu yıl 16. kez düzenlenen Forum İstanbul 2023 Konferansı’nda akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 • Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler
  Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler

  Kurulduğu ilk günden itibaren kalite ve güven esaslarına bağlı kalarak, yaşadığı topluma ve dokunduğu her bireye fayda sağlamayı misyon edinen Nurol GYO, geliştirdiği insan odaklı yaklaşımlarını, “Nurol Çözümleri” (N Çözümleri) başlığı altında tanıttı.

 • Sinpaş’ın Katar Çıkarması
  Sinpaş’ın Katar Çıkarması

  43 yıllık deneyimiyle sektörde pek çok ilke imza atan Sinpaş, 300’den fazla Türk firması ve Körfez Bölgesi’nden 3000’den fazla iş adamını bir araya getirecek olan Expo Turkey by Katar 2017’ye katılıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.