|   |   | 

Ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken 5 nokta

Ev sahibi olmak için birçok aşamanın tek tek geçilmesi gerekiyor. Özellikle beklentilerinizi karşılayan evi bulmak ve gerekli paraya toplamak büyük bir emek ve zaman istiyor.

Ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken 5 nokta

Tüm bu süreçler geçilirken bir sorun çıkmaması için de doğru adımları atmak gerekiyor. Ancak özellikle tapu işlemlerinin doğru bir şekilde yürütülmesi büyük önem taşıyor. Çünkü alım satım işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi tapu dairesindeki işlemlerin düzgün yapılması ile mümkün oluyor. Önceden doğru belgeleri hazırlamak ve doğru adımları atmak alım satım işlemlerini kolaylaştırıyor. Bu sürecin doğru yönetilememesi durumunda işlemler uzuyor ve büyük sıkıntılara neden oluyor.  Ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken noktaları sıralayarak bu süreci kolaylaştırdık. Aşağıda yer alan noktaları dikkate alarak tapu işlemlerini sorun yaşamadan halletmeniz ve evinizin tapusu kısa sürede elinize almanız mümkün olacak. 

İşte ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken 5 nokta: 

1-Önceden küçük bir araştırma yapın!

Tapu işlemlerini başlatmadan önce alıcının küçük bir araştırma yapmasında fayda var. Gayrimenkulün tapu örneği ile birlikte belediyeye gitmeli ve bazı noktalara açıklık getirmeli. Tapu ile satın alınmak istenen taşınmazın aynı olup olmadığı ve tapunun gerçekten satıcıya mı ait olduğu öğrenilmeli. Ayrıca tapunun üzerinde ipotek veya şerh olup olmadığı da araştırılmalı. Bu konular açıklığa kavuştuktan sonra tapu işlemlerine başlamak daha doğru olur. 

2- Belediye Rayiç Bedeli Belgesi’ne dikkat!

Taşınmazın emlak beyan değerini gösteren belgenin Tapu Müdürlüğü’ne verilmesi gerekir. Yani taşınmaz mala ait rayiç bedeli belgesi tapu işlemleri için gerekiyor. Rayiç bedel alım satım bedeli olarak tanımlanıyor. Bu bedeli gösteren belge de gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden alınıyor. Bu belge tapu masraflarınızın ne kadar olacağını da gösteriyor. Burada özellikle tapudaki satış bedelinin, taşınmazın Belediyede kayıtlı emlak beyan değerinden düşük olmamasına dikkat edin. 

3-Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu deprem sigortası yani DASK’ın yapılması zorunludur. Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararlar, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılanıyor. DASK olmadan alım satım işlemi yapılamıyor. Bu nedenle gayrimenkulün deprem sigortası yapılmalıdır. DASK poliçesini tapu işlemleri için yanınızda getirmeyi de unutmayın. 

4-Belgeler eksiksiz olmalı!

Tapu işlemleri için bazı belgeler gerekiyor. Örneğin, alıcı ve satıcının nüfus cüzdanı ve fotoğraflar gibi. Gerekli tüm belgelerini neler olduğu Tapu Müdürlüğü’nden öğrenilebiliyor. Belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra Tapu Dairesi’ne belgelerle gidip ön başvuru yapılıyor. 

5-Randevu almayı unutmayın!

Tapu işlemlerinin yapılabilmesi için Tapu Müdürlüklerindeki sıramatik cihazlarından TC kimlik numarası ile sıra numarası alınıyor. Ancak Alo 181 Çağrı merkezi aranarak veya http://randevu.tkgm.gov.tr web sitesinden de sıra alınabiliyor. Tapu randevu sistemi; Tapu Müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden başvuru sırası almak amacıyla oluşturulmuş bir uygulama. Sistem başvuru sırası için randevu veriyor. Bu uygulama ile vatandaş belirlediği tarih ve saatte Tapu müdürlüğüne giderek işlemini başlatıp, zamandan tasarruf etmiş oluyor. Her iki başvuru şeklinde sıra numarası alındıktan sonra ön başvuru yapılarak işlemlere başlanıyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Gayrimenkul Alacaklar Elini Çabuk Tutmalı

  Gayrimenkul Alacaklar Elini Çabuk Tutmalı

  İnşaat malzemeleri ve konutlardaki KDV oranının indirilmesinin Türkiye’nin ekonomisine artı olarak yansıyacağını ifade eden Realty World Elfi Gayrimenkul brokerı Özkan Aydemir, gayrimenkul almak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları gerektiğini söyledi.

 • Çukurova Tower’da Son 10 Daire İçin Kampanya

  Çukurova Tower’da Son 10 Daire İçin Kampanya

  Çukurova Gayrimenkul, İstanbul’un yeni gözdesi Kartal’da konumlanan deniz ve adalar manzaralı projesi Çukurova Tower’da son 10 daire için yeni bir kampanya başlattı. 60 ay boyunca sıfır faiz uygulanan Çukurova Tower’ın en önemli avantajlarından biri oturuma hemen başlanabiliyor olması…

 • Kira Gelirini Kaçırma, Kazan

  Kira Gelirini Kaçırma, Kazan

  Konutlardan elde edilen kira gelirleri beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, konut kira geliri istisnasından yararlanılamaz.

 • Ucuz Ev Kapış Kapış

  Ucuz Ev Kapış Kapış

  Vatandaşın ucuz ve lüks konut sahibi olması için başlatılan tarihi kampanya kapsamında konutlar kapışıldı. 19 günde 2 bin konut satıldı. Ciro 2.1 milyarı buldu. Yüzde 20’lik limit 30’a yükseltildi.

 • Nef’ten 240 ay vadeli kredi fırsatı!

  Nef’ten 240 ay vadeli kredi fırsatı!

  Gayrimenkul sektörünün lideri Nef, "Gayrimenkulde Güç Birliği, Daha Güçlü Türkiye" kampanyasının ikinci adımı olan 240 ay vadeli kredili konut satışı kampanyasına 4 projesi ile katılıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.