|   |   | 

Ev Alırken Bu Risklere Dikkat Edin!

Ev alma planı olan tüketicilerin karşı karşıya kalabileceği risklere karşı dikkatli olması gereken noktalar nelerdir?

Ev Alırken Bu Risklere Dikkat Edin!

Konut sektöründe hareketli günler başlıyor. Özellikle seçim sonrası alım isteğini erteleyen konut alıcısının kasım ve aralık ayında harekete geçmesi, konut satışlarında da artış yaşanması bekleniyor. Ayrıca bu dönemde konut kredisi faiz oranlarının aşağı yönlü bir seyir izlemesinin de satışları artırmada etkili olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu dönemde konut üreten bazı firmalar yeni projelerini peş peşe görücüye çıkarırken, bazı firmalar da inşası devam eden projelerinde yeni kampanyalar düzenleyerek satış sürecini hızlandırmaya çalışıyor. İşte bu dönemde fırsatları yakalamak ve av alma hayalini daha fazla geciktirmek istemeyen tüketicilerin bazı konularda dikkatli olması büyük önem taşıyor. Çünkü konut alırken bazı risklerle karşı karşıya kalınabiliyor. Yarım kalan inşaatlar, bir türlü teslim edilemeyen daireler ve örnek dairede gösterilip alınan evde bulunmayan özellikler gibi durumlar sıkça karşılaşılan riskler arasında yer alıyor. Yaşanan bu riskler de büyük emekler harcanarak gerçekleştirilen hayalin kabusa dönüşmesine neden oluyor. Bu nedenle bu önemli kararı verirken yaşanabilecek riskleri göz önünde bulundurmak ve bunlara karşı tedbirli olmak gerekiyor. Özellikle de bu risklerle kendi başına ev almaya karar verenlerin karşı karşıya kaldığı görülüyor. Gayrimenkul uzmanları da bu konuya dikkat çekiyor ve internetten ya da kendi başına alım yapacak tüketicilerin bu tür risklerle karşılaşmamaları için dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıyor. Uzmanlar, mağduriyet yaşanmaması için göz önünde bulundurulması gerekenleri sıralayarak,  ev, arsa, işyeri almak ya da kiralamak isteyenlere; bu tür risklerden korunmak için “kurumsal gayrimenkul firması aracılığı ve profesyonel danışman desteğinden” yararlanmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Biz de ev alma planı olan tüketicilerin karşı karşıya kalabileceği risklere karşı dikkatli olması gereken noktaları sıraladık:

Ev alırken bu risklere dikkat edin!

İşte mutlaka bilinmesi ve dikkatli olunması gereken o konular:

·        Ev almayı planlayanların ilk belirlemesi gereken konu lokasyondur. Alınmak istenen ev nerede olacak? Bu sorunun cevabı net olarak belirlenmelidir. Evin konumunu belirlerken de okula, işe, ulaşım ve alışveriş noktalarına yakın olmasına dikkat edilmelidir!

·        Lokasyonu belirlendikten sonra ev seçimi yaparken de dikkatli olunmalı. Bunun için kurumsal gayrimenkul danışmanlarıyla çalışmak doğru bir adım olabilir. Çünkü kendi başına ev almaya karar verenler birçok riskle  karşı karşıya kalabiliyor. Böyle bir destek almak ev alma sürecinde sıkıntı yaşanmamasına neden olur. Beklentilerin, isteklerin ve bütçenin doğru paylaşılmasıyla doğru ve sorunsuz bir evin alınması mümkün olur.

·        Ev seçildikten sonra özellikle de satın almadan önce bazı riskleri bertaraf etmek adına bazı konulara dikkat edilmelidir. Konutu satan kişinin konutun gerçek sahibi olup olmadığı gözden kaçırılmaması gereken bir konudur.

·        Konutun tapusunu da incelenmeli. Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar tercih edilmelidir. Kat irtifaklı tapusu olan evler projesine uygun inşa edilmiş, iskanı alınmış sorunsuz ev demektir.

·        Binanın sağlamlığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için de binanın deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığı araştırılmalıdır. Böylece deprem riskine karşı gerekli tedbiri alınmış olur.  

·        Yeni bir projeden ya da inşası devam eden bir projeden konut alınmak isteniyorsa mutlaka firma araştırılmalıdır. Daha önce bitirdiği projeler incelenerek sahip olduğu tecrübe analiz edilmelidir. Böylece bu analiz evin bitmeme ya da firmanın yarım bırakma riskine karşı bir tedbir alınmasını sağlamış olur.

·        Eğer konut kredisi kullanılarak ev alınma planı yapılıyorsa öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Çeşitli bankaların konut kredisi ürünlerini araştırarak karşılaştırma yapmak gerekir. Böylece doğru ürünü seçmek ve doğru ödeme planını oluşturmak mümkün olur. Bu tür bir hazırlık da alınacak evin finansmanının sıkıntı yaşanmadan temin edilmesini sağlar.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı
  Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mülkiyeti belediye ait 59 mesken arsası, 19 işyeri arsası ve 8 bağ ve sayfiye arsasının ihale ile satılacağını söyledi.

 • Kırklareli’nde 557 Konut Satıldı
  Kırklareli’nde 557 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kırklareli’nde 2017 yılı Şubat ayında 557 konutun satıldığı belirlendi.

 • Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!
  Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!

  Türkiye gayrimenkul sektörünün temalı en büyük yaşam projesi Altınoran’ın kalbinde yükselen Altın Kuleler, Ankara’ya sunduğu standart üstü yaşam ve örnek dairesiyle yoğun ilgi görüyor.

 • Ev Alacaklara 12 Tavsiye!
  Ev Alacaklara 12 Tavsiye!

  Türkiye'de son yıllarda artan konut satışlarıyla birlikte alım satımda kötü niyetli kişiler de artış gösterdi. Emlak uzmanları da ev sahibi olmaya hazırlanan vatandaşları 12 tavsiyede bulunarak uyardı...

 • Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!
  Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!

  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından satış yetkisi Turyap’a verilen Emlak Konut Evleri’nde, Turyap’ın başarı ile uygulamaya koyduğu ‘‘ön talep’’ kavramı, Başakşehir Emlak Konut Evleri-Kayaşehir’e taşınıyor.

 • Türkiye konut satışında OECD ikincisi
  Türkiye konut satışında OECD ikincisi

  Kurulduğu 2010 yılından bu yana her sene ortalama yüzde 62 büyüyen Nef’in İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’nin konut satışında OECD ikincisi olduğuna dikkat çekerek, “Ev sahipliği oranı Romanya, Singapur, Çin’de yüzde 90’ının üzerinde, Rusya ve Norveç’te yüzde 80’in üzerinde. Türkiye’de bu oran yüzde 60. Sektör olarak daha gidecek çok yolumuz var.” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.