|   |   | 

Ev Hanımları Emlak Vergisi Öder Mi?

Gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Bu vergiyi gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gerekiyor. Peki ev hanımları emlak vergisi ödeyecek mi?

Ev Hanımları Emlak Vergisi Öder Mi?

Arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkullere sahip olanlar yıl içinde iki taksit halinde bu vergiyi ödüyor. Bu yıl için ödenmesi gereken emlak vergisinin ilk taksit ödemesi mart ayında başladı, ilk taksitin son ödemesi 31 Mayıs itibariyle son buluyor. Emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri ise 1 Eylül’de başlıyor, 30 Kasım 2016’da son buluyor.

Kimler emlak vergisi öder?

Emlak vergisini gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gerekiyor. Bu verginin ödenebilmesi için de gayrimenkul sahiplerinin gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurması ve emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Ancak her gayrimenkulü olan bu vergiyi ödemek zorunda değil. Yani 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre bina ve arazilerden alınan emlak vergilerinden sıfır oranlı faydalanmak mümkün oluyor. Emekliler, işsizler, ev hanımları ve özürlüler, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip olmaları koşuluyla, emlak vergisi ödemiyor. Özetle;

·        Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan, tek evi olan ev hanımları emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor.

·        Ev hanımlarının sahip oldukları 200 metrekarenin altındaki konutları için başka gelirlerinin olmaması gerekiyor.

·        İndirimli bina vergisi uygulanması için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Ev hanımları sahip oldukları tek konutu kiraya verip kendileri de kirada otururlarsa emlak vergisi ödemiyor.

·        Yani sahip olduğu tek konutu kiraya verip başka bir konutta kirada oturanlara diğer şartları taşımaları kaydıyla indirimli bina vergisi oranı uygulanıyor.

·        Tüm şartların taşınmasına rağmen tek konutunu işyeri olarak kiraya verenler emlak vergisi ödüyor. Yani sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanamıyor.

·        Sahip olunan tek konut 200 metrekarenin üzerinde ancak burada daha küçük bir hisseye sahip olunsa da sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanılamıyor. Burada sahip olunan hisse oranı değil evin büyüklüğü dikkate alınıyor.

·         Mükellefin tek konutu dışında gelir getirmeyen arsa, arazi ve iş yerine sahip olması durumunda, tek konut için yine sıfır oranlı vergi uygulanıyor.

Ev hanımlarının ne yapması gerekiyor?

Herhangi bir geliri olmayan ev hanımlarının brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemesi gerekmiyor. Ancak bunun için ev hanımlarının bağlı oldukları belediyeye başvurarak ilgili formu doldurmaları gerekiyor.

·        Gerekli şartları taşıyan ancak buna rağmen emlak vergisi ödeyenler geriye dönük ödenenleri alabiliyor. Ancak bunun için belediyeye dilekçe verilmesi bu ödenen vergilerin talep edilmesi gerekiyor. 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.