|   |   | 

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

Ev sahiplerini ilgilendiren yasal düzenlemeler neler, ev sahibinin hakları nelerdir?

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

Gayrimenkul sahipleri evlerine kiraya verdiğinde düzenli kira geliri elde etmek ister. Bu nedenle kiracı adaylarıyla görüşürken seçici davranmaya ve sorun yaratmayacak bir kiracıyla anlaşmaya çalışır. Ancak eğer doğru bir tercih yapılamazsa ev sahibi “malım mı var derdin var” sözünü söylemek zorunda kalabilir. Oysaki ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkinin sorunsuz bir şekilde yürümesi mümkün. Bunun için de özellikle kira sözleşmesinin doğru hazırlanması gerekir. Çünkü her iki tarafında haklarını koruyan bir sözleşme ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkinin sorunsuz bir şekilde yürümesine yardımcı olur. Doğru bir sözleşme hazırlanabilmesi için de hakların ve yükümlülüklerin neler olduğunu bilmek gerekir. Özellikle son yıllardaki yasal düzenlemelerin neler olduğunu bilmek ve bu düzenlemeler ışığında kira sözleşmesini hazırlamak büyük önem taşır. Peki ev sahiplerini ilgilendiren yasal düzenlemeler neler, ev sahibinin hakları nelerdir?

Yeni düzenlemeler

Yeni Borçlar Kanunu ile kira hukuku hükümleri düzenleniyor. Bu hükümlerin yürürlüğe giren uygulamaları da mal sahipleri ile kiracıları yakından ilgilendiriyor. İşte yeni düzenlemelere göre ev sahibinin hakları ve yükümlülükleri…

Ev sahibinin hakları:

·        Kiracı kira sözleşmesi sona erdiğinde taşınmazı nasıl aldı ise o şekilde teslim etmekle yükümlü. Bunu yerine getirmeyen kiracı aleyhine tazminat davası açılabiliyor.

·        Mal sahibi kiralanan gayrimenkul üzerinde, kiracının katlanabileceği yenilik ve değişiklikleri yapabilir.

·        Kiracı gayrimenkulün satılması, kiraya verilmesi veya bakımı için gerekli durumlarda gezilmesine izin vermek durumunda. Bu konuda gayrimenkul sahibinin kiracıya uygun bir süre önce bilgi vermesi gerekiyor.

·        Gayrimenkul sahibi bir sözleşme dönemi içinde kira bedelinin ödenmemesi nedeniyle iki defa haklı şekilde ihtar göndermişse, kira döneminin sonunda tahliye hakkı oluşur. Gayrimenkul sahibinin, kiralamış olduğu gayrimenkule ihtiyacı olduğunu kanıtladığı takdirde de,  tahliye hakkı oluşur. Ancak bu durumda taşınmaz 3 yıl süre ile 3. kişilere kiralanamıyor.

·        Gayrimenkul sahipleri, kira borcunu ödemeyen ve kaçma hazırlığında olduğundan şüphelenilen kiracının malları aleyhine hapis hakkı kullanabiliyor.

·        Yeni Borçlar Kanunu’nun getirdiği önemli yeniliklerden biri de 10 yıl ve üzeri kira sözleşmelerinin sebep göstermeksizin sona erdirilmesidir. Kiralayan bu imkandan yararlanarak kiracının tahliyesini talep ediyorsa, sözleşme süresinin bitiminden en geç 3 ay önce bu bildirimi gerçekleştirmeli.

Ev sahibinin yükümlülükleri:

·        Kiraya veren kiralanan konut ya da işyerini sözleşme ile kararlaştırılan tarihte kiracıya teslim etme borcu altındadır.

·        Gayrimenkul sahibi, kiraya verdiği gayrimenkul ile ilgili kiracısına yanıltıcı bilgi vermiş veya malı kusurlu teslim etmiş ise kiracının sözleşmeyi feshetme hakkı vardır. Ayrıca bu ayıp nedeniyle kira bedelinin indirilmesini talep etme hakkı da bulunur.

·        Aynı durum gayrimenkulün teslim edilmesinden sonra ortaya çıkan kusurlar söz konusu olduğunda da geçerlidir. Kiracı gayrimenkul sahibinden kusurun giderilmesini istediği halde kusur giderilmezse, kiracı tazminat ya da kira bedelinde indirim yapılmasını isteyebilir.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yüksek Katlı Binalara Yeni Düzenleme Yolda!
  Yüksek Katlı Binalara Yeni Düzenleme Yolda!

  İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılacak yüksek katlı binalarla ilgili bir çalışma yaptıklarını belirti. Başkan Topbaş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da üzerinde durduğu 'az serbest', 'yükselti serbest' mantığını artık geride bırakıyoruz." dedi.

 • Yedinci Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı açıldı 
  Yedinci Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı açıldı 

  Antalya City Expo-Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, Expo Center’de 7’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 3 gün açık kalacak fuarda, belediyeler ürettiği ürünlerini hem sergileyecek, hem de yurt dışına pazarlama imkanı bulacak.

 • Vatandaşlar Kira Ödemek Yerine Satın Alıyor!
  Vatandaşlar Kira Ödemek Yerine Satın Alıyor!

  İstanbul’da en kolay ev sahibi olunacak bölge olarak bilinen Esenyurt gün geçtikçe kendini yenilemeye devam ediyor. Bölgede daire kiralamak yerine vatandaş satın almayı tercih ediyor.

 • Ev Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
  Ev Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, bahar dönemiyle birlikte ev satın alımlarının artacağını dile getirirken, bu tür durumlarda ailelerin ya da yatırımcıların nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatıyor.

 • Tadilat Sözleşmesinde Hangi Maddeler Bulunmalı?
  Tadilat Sözleşmesinde Hangi Maddeler Bulunmalı?

  Evinizin ya da işyerinizin herhangi bir bölümünü ya da tamamını yenilemek üzere bir ofisle ya da ekiple anlaştınız. Peki mağdur olmamak için tadilat sözleşmesinde hangi maddelerin bulunması gerektiğini biliyor musunuz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.