|   |   | 

Evi Olan Çift Ne Kadar Emlak Vergisi Ödeyecek?

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Prof. Dr. Şükrü Kızılot'un emlak vergisi ile ilgili yazı dizisinden 'Birer evi olan karı-koca emlak vergisi ödeyecek mi?' başlıklı yazısı..

Evi Olan Çift Ne Kadar Emlak Vergisi Ödeyecek?

“Birer konutu olan emekli karı-koca, başka bir gelirleri yoksa, ilgili belediyeye 38 Seri No.lu Emlak Vergisi Genel Tebliği ekinde yer alan “Tek meskeni olan (intifa hakkına sahip olanlar dahil) Emeklilere, Dul ve Yetimlere Ait Form”u doldurarak vermeleri halinde, sıfır oranlı emlak vergisinden ayrı ayrı yararlanırlar (GİB. Kocaeli VD., Bkz. 12.04.2011 tarih ve EVK-2010-5-30 sayılı özelgesi).

Çalışan Emekliye Vergi Var

Emekli olduktan sonra, ücretli olarak ya da kendi adına çalışanlar, bir evleri dahi olsa, emlak vergisi ödeyecekler.

26 Bin Tl’nin Üzerinde Faiz

Emekli, işsiz veya ev hanımının, 2013 yılında 26 bin liranın üzerinde faiz, repo, kâr payı, temettü ve benzeri menkul sermaye iradı geliri varsa, 2014’de emlak vergisi ödeyecek.

Ancak, yılda 30.000 lira emekli aylığı, 22 bin lira da banka mevduat faizi, toplam 52 bin lira yıllık geliri olan emekli Niyazi Bey, brüt alanı 200 m2’nin altında olan evi için emlak vergisi ödemeyecek.

Evlerden Birinin Yazlık Olması

Emekli Abdi Bey’in İstanbul’da, ev hanımı olan eşi Necla Hanım’ın da Çeşme’de yazlık evi vardır. Her iki ev de brüt olarak 200 m2’nin altındadır.

Abdi Bey, emlak vergisi ödemeyecek. Eşi Necla Hanım ise, evi “yazlık ev” olduğu ve yılda bir veya bir kaç ay kullanıldığı için emlak vergisi ödeyecek.

Evin Kiraya Verilmesi

Her ikisi de emekli karı-kocanın, brüt alanı 200 m2’nin altında birer evlerinin olması ve evlerden birinin kiraya verilip, diğerinde oturulması halinde, kiraya verilen ev için emlak vergisi ödenir. Oturulan ev için ödenmez (Maliye Bak. GİB. Zonguldak V.D.Bşk.’nın 23.03.2011 Tarih ve EMLV-8-8 sayılı özelge ile yaptığı açıklama  da bu yöndedir).

Evi Kiraya Verip Kirada Oturulması

Evini kiraya verip, kendisi de kirada oturan emekli, işsiz veya ev hanımı, emlak vergisi ödemez.

Bu durum Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı 38 Seri No.lu Emlak Vergisi Genel Tebliği’nin I/3-a bölümünde verilen örnekte, açıkça belirtiliyor.

Karı ve kocanın, evlerini kiraya verip, kendilerinin de kirada oturmaları halinde, kirayı ödeyen çiftlerden hangisi ise, o emlak vergisi ödemez.

Ancak kiraya verilen iki konutun kira gelirinin, kira ile oturulan evin kirasını ancak karşılaması

ve kira ile oturulan evin kira sözleşmesinin de karı-koca adına olması halinde, karı-kocanın

emlak vergisi ödememesi gerektiği düşüncesindeyiz.

Engelli Olanlar

Kadın ve erkeğin her ikisinin de engelli olması ve brüt 200 m2’nin altında birer evlerinin olması halinde, ayrıca çalışıyor olsalar veya 500 bin lira işyeri kirası, 800 bin lira faiz gelirleri elde etseler dahi, emlak vergisi ödemezler.

Engelli olanlardan birinin brüt alanı 200 m2’nin altında bir evi varsa, fabrikatör de olsa, değişik yerlerden milyonlarca lira geliri de olsa emlak vergisi ödemez.

Engelli olanların, bir evi olsa ve onu da kiraya verip, kendisi kirada oturmasa dahi emlak vergisi ödemezler.

Bir Evi İki Arsası Olan

Emekli Selim Bey’in, İzmir’de Kordon manzaralı brüt alanı 190 m2 bir evi ve (gelir getirmeyen) biri İzmir’de, diğeri İstanbul’da toplam 8 milyon lira değerinde iki arsası vardır.

Selim Bey, İzmir’deki evi nedeniyle emlak vergisi ödemeyecek ancak iki arsası için ödeyecek.

Lojmanda Oturup Evini Boş Tutan Emekli

Lojmanda oturan emekli, ev hanımı veya işsizin, evini kiraya vermeyip boş tutması halinde, indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlanması mümkündür (Maliye Bakanlığı Gelir İd. Bşk. Kayseri Vergi D. Bşk.’nın 21.03.2011 tarih ve EMLAK-20-25-19 sayılı özelgesi de bu yöndedir).

Belediye Cafer Amca’yı Niye Üzüyor?

Cafer Amca, 78 yaşında. Bir de onu dinleyelim:

“Çocukları evlendirdik ve hanımla yalnız kaldık. İstanbul’un kalabalığı, trafiği ve gürültüsünden kaçıp, kalan ömrümüzü sakin bir ortamda tamamlamak istedik. Yazlık bir ev aldık ve sürekli burada yaşıyoruz. Emekli aylığı dışında başka bir gelirim yok. Belediye diyor ki; ‘Amca, yazlık evlere sıfır vergi yok. Ödeyeceksin..’ Dedim ona ki; ‘Evladım ben bu evde yaz-kış devamlı oturuyorum.’ Hiç oralı olmadı, ısrar ettim. Nuh diyor, Peygamber demiyor.”

Cafer Amca, son çare bize yazmış, “Ne yapayım?” diye soruyor. Cafer Amca rahat ol. Ara sıra dinlenmek amacıyla gidilen yazlık evlere emlak vergisi ödeniyor. Ancak sizin gibi devamlı oturanlar, vergi ödemeyecekler (EVK Md. 8/2). Belediyeye bir dilekçe verin. Olumsuz yanıt alırsanız bana gönderin, gerekeni yapayım.

Dul Kadınlara Yokmuş

Hayriye Hanım, eşini kaybetmiş. Eşinden aldığı dul aylığı dışında hiçbir geliri yok. Emlak vergisi ödememek için belediyeye gittiğinde, şu yanıtı alıyor; “Siz emekli değilsiniz. Muafiyet emeklilere var. Kocanız emekliymiş o da ölmüş. Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamazsınız.” Yasaya bakıyoruz; Geliri kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor (EVK Md. 8/2). Ayrıca ev hanımları ve işsizler de  Öyle anlaşılıyor ki bazı belediyeler vatandaşa “hizmet değil işkence” yapıyorlar.    "

Prof. Dr. Şükrü Kızılot / Hürriyet

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak
  Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak

  "120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık" diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma ödemeleri nedeniyle bütün vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağını duyurdu.

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.