|   |   | 

Eviniz Yeterince Güvenli Mi?

Evinizde güvenliği sağlamak için kapılarınızı kilitli tutmak çoğu zaman yeterince caydırıcı değildir. Güvenli bir ev için akıllı elektronik sistemler istenmeyen misafirleri kaçırabileceği gibi alabileceğiniz birkaç küçük önlem de yararlı sonuçlar doğuracaktır.

Eviniz Yeterince Güvenli Mi?

Yaşadığımız ev, kendimizi en çok güvende hissettiğimiz yuvamız. Evimizde güvenliği sağlamak için geleneksel olarak kullandığımız yöntem, çift kilitli kapılar ya da sürgüler... Ancak bu önlemler, çoğu zaman istenmeyen misafirler için yeterince caydırıcı olamayabiliyor.

Hırsızlar özellikle hiçbir güvenlik sistemiyle korunmayan evlere girmekte hiçbir tereddüt yaşamazlar.

Elektronik alarmlar, harekete ve sese duyarlı kameralar ile hırsızları evinizden uzakta tutabilirsiniz. Bu akıllı çözümlerin yanı sıra birkaç küçük detaya dikkat etmeniz halinde evinizde kötü bir süprizle karşılaşma ihtimaliniz en aza inecektir.

Posta kutusunda biriken zarflar

Uzun süreli seyahatler veya tatillerden döndüğünüzde posta kutunuzun faturalar, el ilanları, dergilerle dolup taştığını görürsünüz. Çoğu zaman da otomatik ödemelere bağlanan faturaları posta kutusundan almayı erteler, kutunun dolup taşmasına neden oluruz.

Siz evde yokken veya ihmalkarlıktan biriken bu kağıt yığını, elbette hırsızların da dikkatinden kaçmaz.

Uzun süre evde olunmadığı durumlarda, posta kutusundaki kağıt yığınını boşaltması için apartman görevlinizden, yöneticinizden ya da bir komşunuzdan yardım rica etmeniz yerinde olacaktır.

Yer bildirimlerine dikkat

Sosyal medyayı giderek daha çok kullanır hale geldik. Sosyal medyadaki birçok uygulamada konum bildirimlerinde bulunarak, geçirdiğimiz keyifli anları paylaşmak isteği içine giriyoruz. Ancak unutmamak gerekiyor ki, bu konum bilgileri, aynı zamanda "sizin şu anda evde olmadığınız" anlamına geliyor.

Konum bilgilendirmelerinizi takip eden sizi hiç tanımayan biri bile nerede, ne zaman, ne kadar vakit geçirdiğinizi, evden ne kadar uzakta olduğunuzu öğrenebilir.

En güvenilir dost: köpek

İnsana en yakın, en güvenilir hayvanın köpekler olduğu bilinir. Köpekler aynı zamanda evinize girmeye çalışan hırsızlar için de caydırıcı birer gürültü kaynağıdır. Özellikle giriş veya bahçe katı bir evde oturuyorsanız, yabancı birine sürekli havlayan bir köpek, evinizin güvenliğine de katkı sunacaktır.

Anahtar paspasın altında!

Evlerdeki hırsızlık olaylarının bir çoğunda, hırsızların eve kapıdan üstelik de kapıyı kurcalamadan girdiği görülür, bunun altında ne yazık ki, bir klişe yatmaktadır.

Çoğu kişi evlerinin yedek anahtarlarını bir yakınına teslim etmektense, arkadaşları, akrabaları için kolayca bulunacak bir girintiye veya paspasın altına koymayı tercih eder. Bu alışkanlık da hırsızlar tarafından bilindiği için birçok hırsızlık olayı paspasın altındaki anahtar sayesinde gerçekleşir.

Aydınlık ev caydırıcıdır

Akşam eve geç gelecekseniz veya hafta sonu için bir yerlere gittiyseniz, evinizde bir odanın veya holün ışığını açık bırakmanız hırsızlar için caydırıcı olacaktır.

Ancak burada dikkat edilecek nokta, bu yöntemi uzun süreli seyahatlerde kullanmamaktır. Çünkü her gün aynı odanın ışığının yanması, diğerlerinin karanlıkta kalması bir süre sonra dikkat çekecek, evde kimsenin olmadığının anlaşılmasına neden olacaktır. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • The Mandarins Acıbadem’de fiyatın yarısı teslimden sonra
  The Mandarins Acıbadem’de fiyatın yarısı teslimden sonra

  Kadıköy’ün gözde rezidans projesi The Mandarins Acıbadem’i hayata geçiren Mandarins Gayrimenkul, %50’den fazlası teslimattan sonra olmak üzere 60 aya kadar şirket içi vadelendirme sistemi ve kişiye özel ödeme planı ile konut sahibi olmayı kolaylaştırıyor.

 • 25 Milyon TL’lik Dubai Hamlesi
  25 Milyon TL’lik Dubai Hamlesi

  Hükümetin gayrimenkul alımında yabancı yatırımcıları KDV’den muaf tutması, yatırımcıları harekete geçirmeye devam ediyor.

 • Ondörtüç Pendik'te kaba inşaat bitti
  Ondörtüç Pendik'te kaba inşaat bitti

  Gayrimenkul sektörünün önemli aktörlerinden İnsay Yapı, Pendik’te inşa ettiği Ondörtüç Pendik'in kaba inşaatını tamamlayarak, ince detay işleri için kolları sıvadı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.