|   |   | 

Fatih'te binaların dış cepheleri bölgenin dokusuna göre yenileniyor!

İstanbul'un tarihi semti olan Fatih'te binaların dış cepheleri bölgenin dokusuna göre yenileniyor. Belediye Başkanı Mustafa Demir de "Yenilenen alan, Fatih'in yüzde 12'sini kapsıyor" diye konuştu...

Fatih'te binaların dış cepheleri bölgenin dokusuna göre yenileniyor!

Fatih, 8500 yıllık tarihiyle İstanbul'un en eski yerleşim alanlarından biri. Farklı inanç ve kültürlere ait tarihi eserleri bir arada barındıran ilçede son yıllarda büyük bir değişim yaşanıyor. Kentsel yenileme ve restorasyon projeleriyle Fatih kabuk değiştiriyor. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de devam eden dönüşüm projeleri ve ilçenin değişen yüzüyle ilgili SABAH'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fatih'in İstanbul'u, diğer metropollerden farklı kılan özellikleri barındırdığını anlatan Başkan Demir, "Farklı kültür ve inançlardan insanların huzur içinde yaşadığı bir yer. Kilise, sinagog ve caminin aynı sokakta olduğu başka bir yer yok dünyada" dedi.

MÜLKİYET PROBLEMİ
Tarihi Yarımada'daki değerlerin yaşatılması, soyut ve somut kültürel mirasın geleceğe taşıması gibi bir sorumlulukları bulunduğunun altını çizen Mustafa Demir, bu amaçla 2005'ten beri kentsel yenileme çalışmalarının sürdüğünü anlattı. Yenileme alanlarının Fatih'in yüzde 12'sini kapsadığını belirten Demir şu bilgileri verdi: "Şu an 7 ayrı bölgede dönüşüm var. Fener-Balat, Ayvansaray Türk Mahallesi, Süleymaniye ve Yalı Mahallesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Çok tartışılan Sulukule'yi bitirdik. Ayvansaray'ı 2014'ün sonunda, Yalı Mahallesi'ni ise 2015'te tamamlamayı hedefliyoruz. Kentsel dönüşüm ilan ettiğimiz alanlar, tarihi eserlerin yoğunlukta olduğu yerler. Bu yüzden yapılan tüm projelerin Anıtlar Kurulu tarafından onaylanması gerekiyor. Ayrıca mülkiyet problemini de aşmak biraz zaman alıyor." Yalı Mahallesi projesinin Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığını belirten Demir, "Orayı özgür bırakıyoruz. Kendi içinde dönüşecek bir potansiyeli var çünkü. Süleymaniye'de ise mülk sahiplerini de dönüşüme dahil etmek için çalışmamız var. Hızlandırma için bir yasal düzenleme de gerekebilir" diye konuştu.

KAPALIÇARŞI'YA 200 MİLYON TL
Son 9 yılda tam 168 tarihi eserin restorasyonunu gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Demir şöyle devam etti: "Bunlar arasında ilk aklıma gelenler Emir Buhari Tekkesi, Rüstem Paşa Medresesi ve Alman Çeşmesi. Şu ana kadar restorasyon çalışmalarına 150 milyon TL harcadık. Kapalıçarşı'daki restorasyon projesi, tarihi eser anlamında şu ana dek yapılmış en büyük proje. Sadece proje için 20 milyon TL harcadık. Toplam maliyeti de bunun 10 katı olacak." İlçedeki tarihi dokuya uygun olarak ana arterler üzerindeki binaların dış cephelerinde yapılan yenileme çalışmalarına da değinen Mustafa Demir şöyle konuştu: "Bir şehirde yaşayan insanlar hakkında fikir sahibi olmak için mimarisine, mutfağına ve musikisine bakarsınız. Buna '3 M' diyoruz. Tarihi eserler dışındaki binaların da bölgenin dokusuna uygun olmasına gayret ediyoruz. Tarihi Yarımada'daki ana arterlerde, Sirkeci Meydanı ve Ankara Caddesi'nde binaların dış cephelerinde yenileme yapılıyor. Zira oradaki binaları yıkıp yeniden yapmak mümkün değil. Diğer ilçelerin yaptığı cephe düzenlemelerinden farkımız, üniversite desteğiyle her bina için farklı tasarım yapıyoruz. Ben buna yüz nakli diyorum. Şu anda Tarihi Yarımada'ya yüz naklini gerçekleştiriyoruz. Ve bu yüz naklini gittikçe detaylandırıyoruz. Ana arterlerden ara sokaklara giriyoruz artık."

'İHANET OLUR'
Bu değişimi gören insanların kendilerine gelerek "Biz de binamızın cephesini yenilemek istiyoruz" dediğini anlatan Mustafa Demir sözlerini şöyle tamamladı: "İlçedeki mülklerin değerleri çok fazla. Buna karsın binalar çirkin, birbirine benziyor. Binaların mimarisini insanların kendi seçeneğine bırakmak ihanet olur. Yurt dışında Tarihi Yarımada muadili yerlerde dış kapının kolunu bile izinsiz değiştiremezsiniz. 9 yıldır estetik kurulumuz çalışıyor. Tarihi Yarımada'nın geçmişten günümüze kadar yüklendiği misyonla oluşturulmuş bir konseptimiz var. Bunu devam ettiriyoruz."

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor
  Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Yakın gelecekte ülkemizin en büyük projelerinden olacak Kanal İstanbul Projesinde de finans modelini çalışıyoruz. Taraflarla, kamu adına bu işin paydaşları olanlarla çalışıyoruz." dedi.

 • Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı
  Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı

  McGill Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Avi Friedman, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Manyezit Yapı Paneli üreticisi Modelpan’ın düzenlediği konferans için İstanbul’a geldi.

 • Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler
  Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler

  Dekon İnşaat tarafından inşa edilen, Bağdat Caddesi’nin nadir site konseptli projelerinden olan Dekon Suadiye Ametist’te tamamı deniz manzaralı son 15 daire yeni sahiplerini bekliyor.

 • Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı
  Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı

  Tamamladığı güvenli ve lüks konut projeleriyle bilinen Babacan Holding, şimdi de bölgesinin en iddialı ve en prestijli projesi olan ‘Babacan Port Royal’i hayata geçiriyor. Emsallerine göre daha ekonomik ve iddialı fiyatlarla sunulan ‘Babacan Port Royal’de, daireler 249 bin TL’den başlıyor.

 • Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı
  Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı

  Bulunduğu bölgeye değer katan ödüllü projelerin markası Ege Yapı, Maslak ve Kâğıthane’nin buluşma noktasında, yeniden canlanan Sadabad Deresi’nin kıyısında 820 milyon TL yatırımla inşasına başladığı Kordon İstanbul Projesi’ni satışa çıkardı.

 • Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor
  Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor

  Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ULI, GYODER ve TMB işbirliğiyle ilk kez düzenlenen ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçları; 17 Mayıs 2017 tarihinde Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu tarafından açıklanacak.

 • Enerji Kimliğine Erteleme!
  Enerji Kimliğine Erteleme!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Mayıs’ta zorunlu hale gelecek Enerji Kimlik Belgesi’nde ‘süre uzatımı’nı gündemine aldı. Süre uzatımına ilişkin yönetmelik düzenleme Başbakanlığa gönderildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.