|   |   | 

Fikirtepe'de 100 Yılın Altyapısı!

Fikirtepe’de master plan onaylandı, 1.5 ay içinde altyapı çalışmaları başlıyor. Fikirtepe Platformu Başkanı Nuhoğlu, “100 yılın ihtiyaçlarına cevap veren bir altyapı olacak” dedi.

Fikirtepe'de 100 Yılın Altyapısı!

Kentsel dönüşümün sembolü haline gelen fikirtepe’de 57 yapı adasının 25’inde anlaşmalar tamamlandı ve projeler oluşturulup çalışmalar başladı. E5 hattındaki projelerin ise inşaatları yıl sonunda tamamlanma noktasına geliyor. Bölgede yaşam 2017’nin ilk çeyreğinde başlamış olacak. Bölgede toplam 35 bin konut, 2 bin 500 ticari alan yer alacak. Fikirtepe Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, bölgenin altyapısıyla, yollarıyla, sosyal kültürel alanlarıyla tamamen çözülmüş bir kent merkezi olacağını söyledi. Nuhoğlu, “Başlayan projelerde de tüm terkleri oluşan master plana göre yaptık. Büyükşehir tarafından onaylandı. Bakanlık tarafından da kabul edildi. Bakanlık ve büyükşehirle yaptığımız görüşmelerde önümüzdeki 100 yılın ihtiyaçlarına cevap verecek bir altyapı öngörüsüyle hareket ediyoruz” diye konuştu.

Fikirtepe’de 57 adanın 35’inde iş yapan firmaların katılımıyla kurulan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği bünyesinde çalışan Fikirtepe Platformu, hem hak sahipleri, hem firmalar, hem de bürokrasi ve gelecek ev sahiplerine destek sağlıyor. Platform üyeleri; Baysaş, CC Group, dumankaya, Ekşioğlu Yapı, Emay, Erkan Grup, Güral İnşaat, Haldız İnşaat, Nuhoğlu, Pana Yapı, Sefa İnşaat-Koyuncu, Selka NSK, Sinanlı Yapı & Yiğit Group, SVR Group, Şua İnşaat, Teknik Yapı ve Vartaş.

Gelecek ay başlıyor

Ali Nuhoğlu, bölgedeki anlaşmaların 2-3 yıl içinde biteceğini öngördüklerini belirterek, çözümlenen yüzde 40 oranını bu yıl sonuna kadar ise yüzde 70-80’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Fikirtepe Platfomu’nun bölgenin planlı şehir modeli olmasını çok önemsediğini vurgulayan Nuhoğlu, ayrılan yeşil alanların, donatı alanlarının, eğitim kültür yapılarının ise bir bütünlük sağlanması açısından proje grupları tarafından oluşturulduğunu dile getirdi. Altyapı çalışmalarının hızla başlayacağına dikkat çeken Nuhoğlu, “Önümüzdeki 1, 1,5 ay içinde Büyükşehir Belediyesi çok hızlı şekilde altyapı işlerine başlayacak. Her türlü kanalizasyon, atık su, elektrik, gaz gibi. Bunun koordinasyonunu Büyükşehir yapıyor. Hepsi aynı anda başlayacak. Üst yapı çalışmaları da bununla sürecek” dedi. Trafikle ilgili de açıklama yapan Nuhoğlu, “Bilimsel bir çalışma yapılıyor, her yolu en iyi şekilde çözmek amaçlanıyor, buna göre Büyükşehir tarafından çalışmalar yapılacak” dedi.

Komisyonlar kuruldu

Fikirtepe Platformu Genel Müdürü İrfan Şükrü Yağcı, Fikirtepe’yle ilgili pek çok çalışmanın platformun kurucu üyeleri tarafından yaptırıldığını söyledi. Yağcı, “Neredeyse bir yıllık süreçte, master plan Fikirtepe Platformu kurucu üyeleri tarafından yaptırıldı. Kabul onay süreci bu şekilde oldu. Bölge için açılan davalar vardı, müdahil olup ilgilendik. Altyapı projelerinin hazırlanması sürecin hızlandırılması desteğimizle oldu. Ücretsiz dergimizi her ay 10 bin çıkarıp Kadıköy’de dağıtıyoruz” diye konuştu. Yağcı, ayrıca teknik altyapı komisyonu, uzlaştırma komisyonu, hukuk komisyonu gibi yapılanmalarla bölgenin inşaat dönüşümü yanı sıra yaşamsal dönüşüm süreci için de çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Değerinin altına satılıyor

İrfan Şükrü Yağcı, Fikirtepe’yle ilgili ‘bölgenin bitmeyeceğine’ yönelik olumsuz algının Fikirtepe’nin değerini düşürdüğünü, bunun için vatandaş, firma ve bürokrasiyle ortak çalıştıklarını söyledi. Yağcı, “Yanlış algı Fikirtepe’nin 3’te 1’i fiyata satılmasına neden oluyor. Çok daha merkezden uzak noktalarda çok daha yüksek fiyatlar var” dedi. Ali Nuhoğlu ise, “Burada fiyatlar 6-7 bin liradan başlıyordu, orta gelirli için de alım yapacakları güzel bir süreç yaşandı. Lüks konut alanı olarak bölgeyle yarışamayacak yerler bile çok daha yüksek fiyatlardan satılıyor. Fikirtepe markasının değeri artık daha iyi anlaşılacak” diye konuştu.

‘Bakan’la temel atma planı

Ali Nuhoğlu, bölgedeki insanların artık her konuda bilinçlendiğini, çalışmaların hızlandığını söyledi. Nuhoğlu, “Tam emlak uzmanı bir topluluk oluşmuş durumda. Aynı zamanda şu anda başında anlaşan vatandaşın evlerine kavuşacağı bir aşamaya gelindi. Herkes umutlu” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den randevu talepleri olduğunu belirten Nuhoğlu, “Bakanımızla 8-10 adada aynı anda büyük bir temel atma planımız var” dedi. Milliyet

 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içi bölgesinde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında sona doğru gelinirken, projeye son halini vermek üzere Belediye Başkanı Yemenici ve ilgili kurum amirleri İstanbul'da buluştular.

 • 50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Türkiye’ye örnek projelerinden biri olan “Kuzey Şehir” projesinde çalışmalar devam ediyor.

 • Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Kentsel Tasarı Projesi kapsamında, ilçenin en eski yerleşim yeri olan Çarşı Meydanı ile Seyitharun Cami ve çevresi yeniden düzenlenecek.

 • Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  İstanbul’da düzenlenen 3’üncü Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “6306 sayılı yasa kapsamında uygulama yapan, dönüşüme imza atan ilk belediyeyiz” dedi.

 • Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  İstanbul’un ‘özel kentsel dönüşüm bölgesi’ Fikirtepe, bu ünvanına kavuştuğu Ocak 2011’den beri 2 Cumhurbaşkanı, 2 TBMM Başkanı, 3 Başbakan, 2 Genelkurmay Başkanı, 2 Kadıköy Belediye Başkanı ve 4 Şehircilik Bakanı gördü…

 • Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” başlıklı toplantı üyelerin ve gayrimenkul sektörünün farklı alanlarından katılımcılarla gerçekleştirildi.

 • Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince 5 ayrı mahallede devam eden Kentsel Dönüşüm Uygulamasının devam ettiğini ve bu mahallerde bina inşaat eden müteahhitlere belediye olarak mali indirimlerde bulunduklarını söyledi.

 • 'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  İnşaat Sektörüde GYODER, İNDER ve AYİDER gibi sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevi üstelenen,Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören Gayrimenkul ve İnşaat Sektörünü değerlendirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.