|   |   | 

Gayrimenkul Sektörü’nün Geleceği Ne Olacak

İnşaat sektörünün ülke ekonomisine, istihdama ve ikiyüzelliye yakın alt sektörün ticaret hacmine sağladığı olumlu etkinin sürdürülebilirliği vizyoner bakış açısı ve somut göstergeler ile geliştirilecek yol haritasına bağlı.

Gayrimenkul Sektörü’nün Geleceği Ne Olacak

Ülkemizde yüzde seksen oranında konut inşaatlarından oluşan inşaat sektöründe geliştirilecek projeler için demografik ve sosyal göstergeler önem taşıyor. Değişen tüketici davranışları çevresel ve yaşam koşullarına dair verilerden bağımsız oluşturulan projeler sektörün gelişimi adına risk oluşturuyor.

Türkiye’nin son dönemdeki ekonomik büyümesinde inşaat sektörü kayda değer pay sahibi. Dünya ekonomisi ve ticaret hacmi büyüme tahminlerinin önümüzdeki dönem için aşağı yönlü revize edilmesi sektörün Türkiye ekonomisine katkısını daha da önemli hale getirmiş durumda. Özellikle sağladığı istihdam ve yarattığı çarpan etkisi ile sektörün geleceği dikkatle irdeleniyor. Ülkemizde inşaat sektörünün yüzde 80’e yakını konut inşaatlarından oluşurken inşaat sektörü ile konut sektörü iç içe geçmiş durumda. 2000 yılından itibaren Türkiye’deki inşaat sektörünün güçlü gelişimi 250’ye yakın alt sektörün de ticaret hacmini olumlu yönde etkilemiş durumda.

Konut sektörü ve oluşturduğu dışsal etki her geçen gün artarken, sektörün sürdürülebilirliği de sık sık gündem oluşturuyor. Dolayısıyla sektörün mevcut durumunu anlamak ve gelecek projeksiyonu yapmak sorunların önüne geçebilmek için proaktif önlemler almak zaruri hale geldi.

Sektör ve Göstergeler Bize Ne Diyor ?

Dünyada ki trende paralel olarak ülkemizde de gayrimenkule yönelen yatırım miktarı ve buna bağlı proje geliştirme rakamları giderek artıyor. Türkiye de son yıllarda önemli bir büyüme potansiyeli ile ekonomiye katkı sağlayan gayrimenkul sektörü gelecekte de ekonominin kalbi olmaya devam edecek. Bu bağlamda Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Kurucu ve Yönetici Ortağı Neşecan Çekici: sektörün sürdürülebilirliği noktasında ihtiyaç duyulan politikaların altını çizdi ve süreç yönetimine dair açıklamalar yaptı:

Çekici; “Gayrimenkul yatırımı planlarken ve yönetirken, herşeye hazırlıklı olmak ve bunları doğru yönlendirebilmek için geleceği daha fazla düşünerek değer yaratacak yeni ürünler ve iş modelleri yaratmak zorundayız. Türkiye ekonomisini doğrudan etkileyen sektörün, pozitif ve somut bir gelişim için sürdürülebilir demografik verilere ihtiyaç duyduğu aşikar. Geleceğimize ışık tutan bu göstergeler çerçevesinde sektörün vizyoner bir bakış açısıyla ele alınması gerekmektedir” dedi.

2050’ de Yaşlı Bir Nüfus ve Çoçuksuz Aileler Olacak

Gayrimenkul sektöründe doğru bir yol haritası için demografik verilere duyulan ihtiyaca vurgu yapan Neşecan Çekici, projeler öncesi dikkate alınması gereken göstergelerden birkaç örnek vererek sözlerine devam etti; Rakamlarla sektörün nüfus üzerinde yarattığı dağılımı incelediğimizde son 20 yılda %30 üzerinde artış gösteren kentleşme devam ederken, Türkiye’de kentli hane halkı sayısı giderek azalmaktadır. Bu veriler 1970’li yıllarda 5,6 iken, 2000 ‘lere gelindiğinde 4,12 bugün ise 3,79’a kadar gerilemiştir. Diğer yandan kentlerde istihdam artarken tarımsal kesimde düşüş sürüyor, buna bağlı olarak ülke nüfusumuzun kaymaya devam ettiği kentlerde ev sahipliği %59 iken, kiracılık %24 olarak kaydedilmiş durumda. Son yıllarda evlenme yaşının her iki cinste yükselirken boşanma orası ise arttı. Ayrıca artan doğum yaşı ise tek ve çocuksuz çift oranını yükseltmiş durumda”. Ülkenin %50’ sinin hala 30 yaşın altında olduğunu ve her sene 65 yaş üstü nüfusun arttığına değinen Çekici, 1950’lerde %3 olan yaşlı nüfus oranının, 2050 yılında %20’ye yükseleceğine ve 60 yaş üzeri nüfus ile yaşlı bir ülke olacağımıza değindi .

Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Hakkında

Türkiye genelinde ve uluslararası platformda faaliyet gösteren, değerleme, geliştirme ve kentsel dönüşümde değer yönetimi servisi sunan uzman bir şirkettir. Gayrimenkul değerleme ve danışmanlık alanında global standartlara sahip, servis sunduğu projelerde yatırımları sonuç veren hamlelere dönüştüren Epos, disiplinlerarası aksiyon tarzıyla, gayrimenkul endüstrisine 1995’ten beri yön veren başrol oyuncularından biri konumundadır. Epos adı, gayrimenkulde yeni ufuklar açmak ile eşdeğerdir. Yenilikçi bir hizmet felsefesine sahip Epos, uzman kadrosu ve akılcı servisleriyle yatırıma değer katar. Epos’a göre gayrimenkul değerleme ve danışmanlık ; bilimsel gerçekçilik ile vizyoner yaratıcılığı birleştiren, hayalleri tutarlı girişimlere ve karlı yatırımlara dönüştüren bütünleşik bir iş sanatıdır. Epos, farklı alanlarda uzmanlaşmış nitelikli beyin takımı ile ülkede gayrimenkul sanatının önde gelen ismidir

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!
  Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!

  Türkiye gayrimenkul sektörünün temalı en büyük yaşam projesi Altınoran’ın kalbinde yükselen Altın Kuleler, Ankara’ya sunduğu standart üstü yaşam ve örnek dairesiyle yoğun ilgi görüyor.

 • Ev Alacaklara 12 Tavsiye!
  Ev Alacaklara 12 Tavsiye!

  Türkiye'de son yıllarda artan konut satışlarıyla birlikte alım satımda kötü niyetli kişiler de artış gösterdi. Emlak uzmanları da ev sahibi olmaya hazırlanan vatandaşları 12 tavsiyede bulunarak uyardı...

 • Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!
  Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!

  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından satış yetkisi Turyap’a verilen Emlak Konut Evleri’nde, Turyap’ın başarı ile uygulamaya koyduğu ‘‘ön talep’’ kavramı, Başakşehir Emlak Konut Evleri-Kayaşehir’e taşınıyor.

 • Türkiye konut satışında OECD ikincisi
  Türkiye konut satışında OECD ikincisi

  Kurulduğu 2010 yılından bu yana her sene ortalama yüzde 62 büyüyen Nef’in İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’nin konut satışında OECD ikincisi olduğuna dikkat çekerek, “Ev sahipliği oranı Romanya, Singapur, Çin’de yüzde 90’ının üzerinde, Rusya ve Norveç’te yüzde 80’in üzerinde. Türkiye’de bu oran yüzde 60. Sektör olarak daha gidecek çok yolumuz var.” dedi.

 • Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017
  Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017

  Bahar dönemiyle birlikte konut satışlarının artması bekleniyor. Konut fiyatlarındaki artış da devam ediyor. Son açıklanan veriler de bu artışa işaret ediyor.

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.