|   |   | 

Gayrimenkul Yükselişinde Anadolu Yakası Devri Başladı

Gayrimenkul piyasasında İstanbul'un kabına sığmadığını ifade eden EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, son birkaç yıl içinde Anadolu yakasının ciddi bir yükselişe geçtiğini, altyapı projeleri ve kentsel dönüşüm projelerinin emlak fiyatlarını yüksek bir ivmeyle harekete geçirdiğini belirtiyor.

Gayrimenkul Yükselişinde Anadolu Yakası Devri Başladı

Yazıcı, altyapı projelerinin tamamlanmasına doğru ikinci bir yükseliş dalgası beklediğini, kentsel yenilemede öne çıkan Bağdat Caddesinde ise metrekare birim satış fiyatlarının 10 bin dolara dayandığını kaydediyor.  

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, son birkaç yıla kadar İstanbul’da merkezi iş alanı denince akla gelen ilk bölgelerin tümünün Avrupa yakasında yer aldığını, bölgedeki ofis fiyatlarının hızlı artışına paralel olarak beyaz yakalılar için üretilen konutların fiyatlarının da aynı oranda artış gösterdiğini belirtiyor. Yazıcı, İstanbul'un gerek aldığı göçler gerekse Avrupa yakasındaki ulaşım imkanlarının gün geçtikçe çözümsüz hale gelmesiyle artık kabına sığmadığını, Anadolu yakasının ise yükselişe geçtiğini kaydediyor.

Altyapı projeleri gayrimenkulü değerlendiriyor

Yaşanan hızlı gelişime tepki olarak piyasanın kendi dinamiklerini belirlemeye başladığını ifade eden Yazıcı, Anadolu yakasında yeni metro ağlarının açılacak olması, bu hatlarda ve mevcut hatlardaki ofis ve konut piyasasının da hareketlenmesine yol açtığını belirtiyor. Özellikle Marmaray hattı sayesinde bir yakadan diğerine geçmekte yaşanan engellerin büyük ölçüde aşılmış olduğunu dile getiren Yazıcı, mega projeye ek olarak yapılması planlanan Avrasya Karayolu Tüp Geçidi, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü projelerinin geçtiği güzergahlar ve çevresindeki emlak değerlerinde ciddi derecede artışlar gözlemlendiğini vurguluyor. Yazıcı, mevcut projelerin tamamlanmasına doğru gayrimenkul fiyatlarında ikinci bir yükseliş dalgası daha yaşanmasının muhtemel olduğunun altını çiziyor.

Bununla birlikte, Üsküdar-Sancaktepe metro hattının devreye girmesiyle beraber erişilebilir fiyatlarda arsa stoku bulunması sebebiyle Sancaktepe'nin markalı konut geliştiricilerinin tercih ettiği bir bölge haline geldiğine değinen Yazıcı, Sancaktepe'de konut fiyatlarında %100’e yakın artışların gözlemlendiğini ifade ediyor. Yazıcı, Marmaray’a entegre edilecek olan Kartal-Gebze raylı sistem hattının da bu güzergahta konumlu konutların değerlerini arttırmasının beklendiğini, buna bağlı olarak bölgenin ofis geliştiricilerinin de dikkatlerini çekmeye başladığını belirtiyor.  

Kentsel dönüşüm fiyatları yukarı çekiyor

Yazıcı, özellikle "Afet Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun"un yürürlüğe girdikten sonra Anadolu yakasında hane halkı gelirinin yüksek olduğu bölgelerde kat maliklerinin bu durumdan rant elde etmeye çalışması sebebiyle konut fiyatlarının el yakmaya başladığı söylüyor. Kentsel dönüşüm yerine bina bazlı dönüşüm yapılan Kadıköy bölgesi ve özellikle Bağdat Caddesi çevresindeki bazı projelerde birim metrekare satış fiyatlarının 10 bin dolara kadar dayandığını belirten Yazıcı, artık üreticilerin satışta zorlanmaya başladığına dikkat çekiyor. Son dönemde yaşanan bu gelişmeler nedeniyle Bağdat Caddesi'nde arz ve talep dengesinin iyice bozulduğunu ifade eden Yazıcı, yıkılan binalardaki mülk sahiplerinin geçici olarak oturacakları ev aramaları nedeniyle kira bedellerinin normalin üstünde arttığını, bölgede kiralık daire bulmanın, bulunsa da kiralayabilmenin iyice zorlaştığını belirtiyor.

En çok konut Pendik'te satıldı

Yazıcı, mevcut gelişmelere rağmen Anadolu yakasının hane halkı geliri orta, orta-alt olan bölgelerinin Avrupa Yakasının geneline kıyasla daha erişilebilir fiyatlı arsa stokuna sahip olması nedeniyle yatırımların hız kesmediğini ifade ediyor. 2015 yılının ilk 9 ayında Anadolu yakasında en çok konut satılan ilçelerin sırasıyla Pendik, Sancaktepe, Ümraniye,  Kartal ve Kadıköy olduğunu kaydeden Yazıcı, Pendik ilçesinin aynı zamanda İstanbul’da en çok konut satılan 3'üncü ilçe olduğunu belirtiyor. 

Yazıcı, son dönemde en çok konuşulan mega projelerden İzmit Körfez geçişi projesiyle birlikte Anadolu yakasında en çok konut satılan bölgenin Pendik olmasının sürpriz olmadığını da söylüyor. Önümüzdeki dönemde insanların İzmit’ten, hatta Bursa’dan İstanbul Anadolu Yakası’na çalışmak için gelebileceğini dile getiren Yazıcı, aynı şekilde Anadolu yakasından Bursa’ya kolaylıkla gidilebileceğini belirtiyor. Bu durumda bölgenin doğu aksında hareketliliğinin henüz başlamadığını ifade eden Yazıcı, 2016 yılında Pendik ve Tuzla bölgesindeki konut fiyatlarında ve el değiştirmelerde ciddi hareketlilik olmasının doğru bir beklenti olacağını kaydediyor.

Tuzla’da faaliyete geçen ülkenin en büyük marinalarından biri olma özelliğini taşıyan marina projesinin ise ilçeyi gelişim grafiğindeki en üst noktaya taşıdığını belirten Yazıcı, bölgeye gelen yerli turist sayısında ciddi artış görülürken, konut fiyatlarında da %35-40 bandında artış yaşandığını ifade ediyor. E-5 karayolundan ulaşımın daha efektif hale getirilmesi için planlanan Havaray projesinin faaliyete geçmesiyle bölgenin önümüzdeki dönemde yerli akınına uğramasını beklediğini söyleyen Yazıcı, Anadolu yakasının hızlı kentleşmeden payını olumlu yönde aldığını, yapımı devam eden projelerle Anadolu yakasının yükselişini sürdürdüğünün altını çiziyor. 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Evinizi taşırken strese yenilmeyin!
  Evinizi taşırken strese yenilmeyin!

  Ev taşımak insanın yaşam boyu tecrübe edeceği yorucu ve oldukça stresli deneyimlerin başında gelir. Alıştığınız yaşam alanınızı değiştirmenin dışında, aynı anda onlarca ayrıntıyı da düşünmek zorunda kaldığınız taşınma sürecinde stresle nasıl baş deceksiniz?

 • Organize sanayi bölgelerinin yer seçimi nasıl yapılır?
  Organize sanayi bölgelerinin yer seçimi nasıl yapılır?

  OSB, sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak amacıyla işletilen mal ve hizmet üretim bölgeleridir.

 • Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor
  Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Yakın gelecekte ülkemizin en büyük projelerinden olacak Kanal İstanbul Projesinde de finans modelini çalışıyoruz. Taraflarla, kamu adına bu işin paydaşları olanlarla çalışıyoruz." dedi.

 • Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı
  Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı

  McGill Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Avi Friedman, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Manyezit Yapı Paneli üreticisi Modelpan’ın düzenlediği konferans için İstanbul’a geldi.

 • Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler
  Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler

  Dekon İnşaat tarafından inşa edilen, Bağdat Caddesi’nin nadir site konseptli projelerinden olan Dekon Suadiye Ametist’te tamamı deniz manzaralı son 15 daire yeni sahiplerini bekliyor.

 • Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı
  Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı

  Tamamladığı güvenli ve lüks konut projeleriyle bilinen Babacan Holding, şimdi de bölgesinin en iddialı ve en prestijli projesi olan ‘Babacan Port Royal’i hayata geçiriyor. Emsallerine göre daha ekonomik ve iddialı fiyatlarla sunulan ‘Babacan Port Royal’de, daireler 249 bin TL’den başlıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.