|   |   | 

Gayrimenkulde Ankara'ya Yabancı Yatırımcı İlgisi Artıyor

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, İstanbul’un konut yatırım hacmi ve fiyatta ulaştığı doygunluk sonrası yabancıların yöneleceği Anadolu kentlerinin başında Ankara’nın geldiğini vurguladı.

Gayrimenkulde Ankara'ya Yabancı Yatırımcı İlgisi Artıyor

Komşu ve çevre ülke yatırımcılarının son dönemde sıklaşan fizibilite çalışmalarına dikkat çeken Ünal, Ankara’da gayrimenkul sektörünün önümüzdeki 10 yılda giderek artacak yabancı ilgisi paralelinde hızlı bir büyüme potansiyeli taşıdığını kaydetti.

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, İstanbul’un konut yatırım hacmi ve birim fiyatlarda ulaştığı doygunluk nedeniyle yabancı yatırımcıların yöneleceği kentlerin başında Ankara’nın geldiğine işaret ederek, Başkent’e yabancı ilgisinin artarak süreceğini bildirdi.

Köksal Ünal, konut piyasasındaki gelişmeleri değerlendirirken, Ankara’nın ilk beş ayda yabancılara konut satışlarının en fazla artış gösterdiği illerin başında geldiğine dikkat çekti. Geçen yılın Ocak-Mayıs döneminde yabancılara 133 adet konut satılırken, bu yıl aynı dönemde sayının yüzde 52 artışla 202 adede ulaştığına işaret eden Ünal, yabancı yatırımcının gözdesi İstanbul’daki artışın yüzde 2,9, ülke genelindeki artışın ise yüzde 19 olduğunu belirtti. Ünal, yabancıların hala açık farkla en fazla alımı, dünyada tanınırlığı fazla olan İstanbul ve Antalya’da gerçekleştirdiklerini, Ankara’daki satış sayısının mütevazı kaldığını ancak, hem bu illerdeki doygunluk, hem de Başkent’teki satışlarda yaşanan artış ivmesi ve yabancıların ilgisindeki artışın ilerisi için önemli işaretler verdiğini anlattı. Ankara’nın yabancıya konut satışında ilk 10 il arasına girdiğini belirten Ünal, izleyen dönemde Başkentin sosyoekonomik gelişim ivmesi ve yatırımda karlılığı ile yabancı ilgisini çekmeye devam edeceğini kaydetti.

Ünal, Ankara’nın, yabancı gayrimenkul yatırımcısı açısından kârlı ve bakir bir alan olduğuna işaret ederken, İstanbul’da öne çıkan yüksek deprem riski, şehir içi ulaşımda sıkıntı ve trafik sorunu gibi dezavantajların Ankara için geçerli olmadığını da vurguladı. Komşu ve çevre ülkelerden gelen yatırımcıların son dönemde Ankara’da fizibilite çalışmalarını sıklaştırdığına dikkat çeken Ünal, Ankara’da gayrimenkul sektörünün önümüzdeki 10 yılda giderek artacak yabancı ilgisi paralelinde hızlı bir büyüme potansiyeli taşıdığını kaydetti.

Başta Körfez ülkeleri olmak üzere yabancı gayrimenkul fonlarının yatırımı planları kapsamında değerlendireceği iller arasında, Ankara’nın giderek öne çıkacağını ifade eden Ünal, şöyle dedi:

“Yabancı gayrimenkul yatırımcısının gözdesi İstanbul… Ancak İstanbul’da yatırıma uygun alanlar tükenme noktasına yaklaştı, metrekare fiyatları da doygunluğa erişti. Şimdi yabancı yatırımcı rotayı Anadolu kentlerine çevirecektir. Ankara ekonomisi; sanayi, eğitim, yeni sağlık yatırımları, sağlık turizmi ve A+ inşaat kalitesinde inşaat yatırımlarındaki geniş portföyü ile ciddi bir kalkınma ve gelişme içinde. Ankara’dan belli başlı dış merkezlere direkt uçuşlarla havayolu ulaşım kapasitesi önümüzdeki dönemde hızla artacak. Yapımı süren yüksek hızlı tren (YHT) ve otoyol ağları ile oluşacak yeni ulaşım ağında da Ankara ana kavşak olacak. 5.2 milyon nüfuslu Ankara, Orta Asya’nın içlerine kadar uzanacak tren seferleri ve 2023’e kadar yeniden hayata geçecek tarihi İpek Yolu sayesinde 1,5 saat uçuş mesafesindeki 1,5 milyarlık bir pazara erişebilen önemli bir ticaret ve ekonomi merkezi haline geliyor. Bütün bu gelişmeler, yabancı yatırımcı nezdinde Ankara’yı oldukça cazip hale getirecek.”


Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son
    Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son

    Kiracının, kirayı ödememesi halinde mülk sahiplerinin haklarını koruma altına alan yeni bir uygulama hayata geçti. Kiracıya kefil olan uygulama kapsamında, mülk sahiplerinin ödenmeyen kiraları karşılanarak, maddi zarara uğraması önlenecek. Öte yandan, ev sahibi ile kiracı arasında kalan emlakçıların mağduriyetine de son verilmiş olacak.

  • Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler
    Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler

    Evinizi kiraya vermeye karar verdiniz ve bunun için sadece ilan vermenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Konut ya da işyerinizi kiraya vermeden önce yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.