|   |   | 

Gayrimenkuller için hangi vergiler ödenecek?

Gayrimenkul sahipleri için mart ayı vergi ayı demek. Çünkü bu ayda gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gereken vergiler bulunuyor. Peki, gayrimenkuller için hangi vergiler ödenecek?

Gayrimenkuller için hangi vergiler ödenecek?

Mart ayı ile birlikte gayrimenkuller için iki önemli vergi ödeniyor. Bunlar emlak vergisi ile kira geliri vergisi. 

Mart 2016’da gayrimenkuller için ödenecek vergiler… 

Emlak vergisi:

Gayrimenkulü olanlar sahip oldukları gayrimenkuller için vergi ödemesi gerekiyor. Bu vergiler belli dönemlerde ödeniyor. Gayrimenkuller için ödenen vergilerden biri de emlak vergisi. Emlak vergisi; arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkullere sahip olanlar tarafından ödeniyor. Ancak bu vergiden muaf olanlar da bulunuyor. Herhangi bir geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, hiçbir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemiyor. 

2016 yılı emlak vergisi yıl içinde iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Emlak vergisinin birinci taksiti mart ayında, yani dün itibariyle başladı. 2. taksit ödemeleri ise eylül ayında başlayacak. 

·        2016 yılı emlak vergisi 1.taksit ödemesi 1 Mart’ta başlıyor, 31 Mayıs’ta son buluyor.

·        2016 yılı emlak vergisi 2.taksit ödemesinin başlangıcı ise 1 Eylül 2016.

      2. taksit ödemesinin son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2016. 

Emlak vergisi nereye ödenir?

2016 yılı emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Ayrıca; belediyenin hesabına PTT ile ya da banka hesap numaralarına havale edilerek ya da belediyelerin e-belediye sistemleri üzerinden üye olunarak online ödenebiliyor. 

Kira geliri vergisi:

Gayrimenkul sahibi olan kişilerin ödemesi gereken diğer bir vergi de kira geliri vergisi. 2015 yılı içinde ev veya işyerinden kira geliri elde edenler bu gelirin vergisini bu yıl ödemesi gerekiyor. Ancak önce bu verginin ödenebilmesi için öncelikle bu gelirin beyan edilmesi gerekiyor. 

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. 

Her kira geliri olan, kira geliri vergisi ödemiyor. 2015'te 3 bin 600 lira ve üstünde konut kira geliri olanlar ile 29 bin liranın üzerinde iş yeri kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. Yani kira geliri vergisi ödemesi gerekiyor. 

·        Kira gelirini beyan edecek mükellefler vergi dairesine beyannamelerini verebiliyor. Ancak vergi dairesine gitmeden internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ne girilerek de beyanname verilebiliyor. Bu sisteme Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

·        2015 yılında toplanan kira gelirlerinin vergisi 2016 yılında ödeniyor.

·        Kira gelir vergisi mart ve temmuz aylarında, iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi üzerinden kredi kartıyla, internet bankacılığı aracılığıyla, banka şubelerinden ve vergi dairesine gidilerek ödenebiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.