|   |   | 

Gayrimenkuller için hangi vergiler ödenecek?

Gayrimenkul sahipleri için mart ayı vergi ayı demek. Çünkü bu ayda gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gereken vergiler bulunuyor. Peki, gayrimenkuller için hangi vergiler ödenecek?

Gayrimenkuller için hangi vergiler ödenecek?

Mart ayı ile birlikte gayrimenkuller için iki önemli vergi ödeniyor. Bunlar emlak vergisi ile kira geliri vergisi. 

Mart 2016’da gayrimenkuller için ödenecek vergiler… 

Emlak vergisi:

Gayrimenkulü olanlar sahip oldukları gayrimenkuller için vergi ödemesi gerekiyor. Bu vergiler belli dönemlerde ödeniyor. Gayrimenkuller için ödenen vergilerden biri de emlak vergisi. Emlak vergisi; arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkullere sahip olanlar tarafından ödeniyor. Ancak bu vergiden muaf olanlar da bulunuyor. Herhangi bir geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, hiçbir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemiyor. 

2016 yılı emlak vergisi yıl içinde iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Emlak vergisinin birinci taksiti mart ayında, yani dün itibariyle başladı. 2. taksit ödemeleri ise eylül ayında başlayacak. 

·        2016 yılı emlak vergisi 1.taksit ödemesi 1 Mart’ta başlıyor, 31 Mayıs’ta son buluyor.

·        2016 yılı emlak vergisi 2.taksit ödemesinin başlangıcı ise 1 Eylül 2016.

      2. taksit ödemesinin son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2016. 

Emlak vergisi nereye ödenir?

2016 yılı emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Ayrıca; belediyenin hesabına PTT ile ya da banka hesap numaralarına havale edilerek ya da belediyelerin e-belediye sistemleri üzerinden üye olunarak online ödenebiliyor. 

Kira geliri vergisi:

Gayrimenkul sahibi olan kişilerin ödemesi gereken diğer bir vergi de kira geliri vergisi. 2015 yılı içinde ev veya işyerinden kira geliri elde edenler bu gelirin vergisini bu yıl ödemesi gerekiyor. Ancak önce bu verginin ödenebilmesi için öncelikle bu gelirin beyan edilmesi gerekiyor. 

·        2015 yılında kira geliri elde edenlerin 1-25 Mart tarihleri arasında bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. 

Her kira geliri olan, kira geliri vergisi ödemiyor. 2015'te 3 bin 600 lira ve üstünde konut kira geliri olanlar ile 29 bin liranın üzerinde iş yeri kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. Yani kira geliri vergisi ödemesi gerekiyor. 

·        Kira gelirini beyan edecek mükellefler vergi dairesine beyannamelerini verebiliyor. Ancak vergi dairesine gitmeden internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ne girilerek de beyanname verilebiliyor. Bu sisteme Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

·        2015 yılında toplanan kira gelirlerinin vergisi 2016 yılında ödeniyor.

·        Kira gelir vergisi mart ve temmuz aylarında, iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi üzerinden kredi kartıyla, internet bankacılığı aracılığıyla, banka şubelerinden ve vergi dairesine gidilerek ödenebiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi
  Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi

  2016 Yılı kamu alacaklarını yapılandırılmasında ikinci taksit ile Emlak, Çevre, Temizlik, İlan ve Reklam vergilerinin ödenmesinde 31 Mayıs son tarih olarak açıklandı.

 • Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak
  Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak

  "120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık" diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma ödemeleri nedeniyle bütün vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağını duyurdu.

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.