|   |   | 

Güneydoğu'ya Yüksek Hızlı Tren Gelecek

GAP Eylem Planı kapsamında, ekonomik büyüme ve istihdam artışı sağlayarak bölge halkının refah düzeyinin arttırılmasına yönelik öngörülen hızlı trenin Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin üzerinden Habur Sınır Kapısı'na ulaştırılması çalışmaları bölgedeki iş çevresini sevindirdi.

Güneydoğu'ya Yüksek Hızlı Tren Gelecek

Tarihi ve kültürel miras bakımından pek çok zenginliği barındıran ve GAP bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Şanlıurfa'yı ana demiryolu ağına bağlayacak Mürşitpınar-Şanlıurfa yeni demiryolu hattının yapımına 2015 içerisinde başlanacağı bildirildi.

Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin üzerinden Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'na hızlı trenin ulaşması için demiryolu hattı yapılacak. Komşu ülkeler ile ticarette büyük önem arz eden Nusaybin-Habur hızlı demiryolu projesi için 133,3 kilometre uzunluğunda çift hatlı demiryolu yapılacak.

Sıkıntı ortadan kalkacak

Mardin Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Nasır Duyan, bölgedeki firmaların ihracatını Habur Sınır Kapısı ve Mersin Limanı üzerinden gerçekleştirdiğini anımsatarak, ürünleri buralara karayolu ile ulaştırdıkları için nakliye ücretinin yüksek olduğunu belirtti.

Ortadoğu ülkelerine Irak üzerinden ihracatın gerçekleştirilmesi nedeniyle zaman zaman Habur Sınır Kapısı'nda kuyruk oluştuğunu dile getiren Duyan, şöyle dedi:

"Günlerce sınır kapısında araçların kuyrukta beklemesi nakliye giderinin artmasına neden oluyordu. Ayrıca bekleyiş nedeniyle ürünü teslim etmede konusunda verdiğimiz taahhütleri yerine getiremiyoruz. Hızlı tren sayesinde bu sıkıntı ortadan kalkacak."

 "Rekabette avantaj sağlayacak"

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı ise ihracat yapan firmaların en büyük sıkıntısının ürünün taşınmasındaki giderlerin yüksekliği olduğunu söyledi.

Hızlı tren sayesinde ihraç edilecek ürünlerin Habur Sınır Kapısı'na ulaştırmasının firmalara büyük katkı sağlayacağını işaret eden Çağlı, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin Irak'a yaptığı ihracat her geçen gün artış gösteriyor. Üstelik Habur Sınır Kapısı sadece Irak'a değil Ortadoğu'ya hizmet veriyor. Bu ihracat artışını karayolu ile karşılamak mümkün olmuyor. Bu nedenle hızlı tren projesi çok yerinde bir karardır. Proje sayesinde bölgede sanayileşmede büyük artış olacak. Bölgedeki üretici, hızlı tren sayesinde ürününü dünya pazarına düşük fiyatla ulaştırabilecek. Hızlı tren yabancı firmalarla rekabette büyük avantaj sağlayacak."

"Hızlı tren Edirne'den Habur'a uzanacak"

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da ekonomik kalkınmasının en önemli unsurunun ulaşım altyapısı olduğunu söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hızlı demiryolu projesine büyük önem verdiğini ve bunun için yoğun çaba sarf ettiğini kaydeden Ensarioğlu, "2023 yılında hızlı tren Edirne'den Habur'a uzanacak. Hızlı tren sayesinde bölgede üretilecek ürünler kısa sürede hem Ortadoğu pazarına hem de İskenderun ve Mersin limanı aracılığıyla yurt dışına gönderilecek. Proje bölge ekonomisine büyük katkı sunacak" dedi.

Diyarbakır'a hızlı tren projesinin uzatılması için girişimlerde bulunduklarını dile getiren Ensarioğlu, "Hızlı tren, Şanlıurfa ve Mardin üzerinden iki ayrı hatla Diyarbakır'a ulaşacak. Bakanlık bu 2 hattın projelendirilmesi için gerekli talimatı verdi. TCDD bununla ilgili çalışma yürütüyor" ifadelerini kullandı. (AA)

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  2017 yılının ikinci çeyreğinde; konut ve ofis projelerinde fiyat artışı olabileceğinin vurgusunu yapan Moment Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Uyar “İkinci çeyrekte yüzde 30'lara varan bir artış bekliyoruz” dedi.

 • KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  KDV Düzenlemesi Konut Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

  Bu yıl KDV indirimi ve damga vergisinin sıfırlanmasının yanında inşaat şirketlerinin KDV iade alımları da hızlandı. KDV'deki bu düzenlemelerin konut fiyatlarında maliyetleri azaltacağı ve fiyatlarda indirim sağlayacağı düşünülüyor.

 • Tapuda Satış İşlemlerine Hız Veriliyor!

  Tapuda Satış İşlemlerine Hız Veriliyor!

  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, uzun zaman alan veraset ve intikal vergisi işlemi beklenilmeden tapu müdürlüklerinden satış işlemlerini gerçekleştirmesine yönelik uygulama başlatıyor.

 • Evinizi Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

  Evinizi Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

  Ev temizliği hem sürekli tekrarlanması gereken hem de oldukça zaman alan gündelik işlerin başında geliyor. Evleri daha uzun süre temiz tutmak ve böylece temizliğe daha az ihtiyaç duymanız için işinize yarayacak bazı küçük ipuçlarını derledik.

 • 33 Yıllık Belediye Binasının Yıkımı Başladı

  33 Yıllık Belediye Binasının Yıkımı Başladı

  Yapımına 1984 yılında dönemin Belediye Başkanı rahmetli Hüsnü Başat tarafından başlanan, yaklaşık 33 yıllık Tekirdağ Belediyesi ve en son olarak da Büyükşehir Belediyesi binası olarak kullanılan binanın yıkımı başladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.