|   |   | 

Hasan Rahvalı Gençlerle Buluştu

İstanbul Kültür Üniversitesi Yapı Kulübü tarafından düzenlenen Yapı Günleri’nde konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası Hasan Rahvalı, gençlerin de sorularıyla renklenen konuşmasında,” Milli Geliri 2 trilyon dolar olması hedeflenen 2023 Türkiye’sinin yöneticileriyle birlikteyim” dedi.

Hasan Rahvalı Gençlerle Buluştu

Yabancıya konut satışı konusunda gençlerin görüşlerini alan Rahvalı şöyle konuştu: ”Yabancı sadece konut almıyor. Bizden 5 daire alan bir Suud vatandaşı daha sonra 200 milyon dolara kule satın aldı. Yarım günde AVM’de 2,5 milyon liralık alış veriş yaptı. Türkiye yabancıya satıştan bu yıl 6 milyar dolar bekliyor”

Teknolojik ürün ithalatıyla her yıl 5 milyar doların yurt dışına çıktığını hatırlatan Rahvalı, “Telefonumu inatla değiştirmiyorum. Yerli telefon satın alıp hediye ediyorum. Böylece kendi adıma dövizi ülkemde tutuyorum” dedi. Rahvalı; inşaat mühendisliği okuyan öğrencilere işletme yüksek lisansı önerdi. 

Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası Hasan Rahvalı üniversiteli gençlerle buluştu. İstanbul Kültür Üniversitesinin Yapı Kulübü tarafından düzenlenen Yapı Günleri’ne katılan Rahvalı konuşmasına, “Milli geliri 2 trilyon dolar olması hedeflenen 2023 Türkiyesi yöneticileriyle birlikteyim” diyerek başladı. Gençlerin sorularıyla akışına yön verdiği konuşmasında Rahvalı şunları söyledi.

Konut satışları 2014’te beklentinin üzerindeydi

Konut satışlarının 2014 yılında beklentilerin üzerinde olduğunu söyleyen Rahvalı: “Konut satışlarında ilk üç sırayı İstanbul, Ankara ve İzmir alıyor. Her 5 konuttan biri İstanbul’da satılıyor. Yılda ortalama 600 bin çiftin evlendiği ve kentsel dönüşümün yaşandığı bir ülkede bu rakamlar çok normal. Diğer taraftan konut dışı yatırımlar yani ofis, otel ve altyapı yatırımları da artış göstermektedir. ”dedi.

2014’te 422 bin m2 ofis arzı gerçekleşti

2014 yılında 422 bin m² yeni ofis arzının gerçekleştiğini söyleyen Rahvalı:  “İş yerlerimiz yenileniyor. Daha modern ofis planları yapılıyor. Sadece İstanbul’da 4 milyon metrekare ofis stoku bulunmaktadır. Türkiye’de ki AVM stokundan da bahseden Rahvalı: “ Konut dışı inşaat faaliyetlerinin önemli alanlarından biride AVM’lerdir. Türkiye genelinde 12 milyon m2’lik AVM var. Bunların 150’si İstanbul’da bulunmaktadır.  Gelecekte AVM yapılmayacağını vurgulayan Rahvalı: “ Alışverişin internet üzerinden yapıldığı günümüzde, AVM inşaatı yapacak birileri çıkmayacak. Çünkü tüm ihtiyaçlar dijital ortamda temin edilecek. İnternetteki büyüme geometrik, AVM’lerdeki ise sabit olacak. ”dedi.

İnşaat Malzemesi İhracat Pazarının Yüzde 1’i Hedeflenmeli

Konuşmasında Türk müteahhitlik hizmetlerindeki büyümeye de dikkat çeken Rahvalı bu durum inşaat malzemeleri sektöründeki büyümeyi de tetiklediğini söyledi: “Türk müteahhitlik sektörü 1972 yılından 2014 yılı Kasım ayı onuna kadar 104 ülkede 300 milyon dolar değerinde proje üstlendi. 2006 yılından bu yana ise 21 milyar dolarlık bir performans gerçekleştirdi. Dünyadaki inşaat malzemesi pazarı ise 6,5 trilyon dolar. Bu pazarın yüzde 1’i olan 65 milyar doları hedeflemeliyiz. Eskiden fabrikadan seramik siparişimiz için 1,5 sene sıra bekliyorduk. Şimdi ihraç ediyoruz. İnşaat sektörü gelişince malzeme sektörü de gelişti” dedi.

Türkiye Çin’den sonra ikinci sırada
Yurtdışında müteahhitlik yapan Türk firmalarının büyüdüklerine işaret eden Rahvalı, “Müteahhitlik hizmetleri sektörünün önde gelen yayınlarından ‘Engineering News Record’ dergisi 2003 yılındaki sayısında dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firmasını açıkladığında,
listede Türkiye’den sadece 8 firma yer almıştı. 2014 yılında bu rakam 42’ye yükseldi. Türkiye listede son 3 yılda firma sayısı itibariyle Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor” dedi.

“Yerli telefon alarak dövizi ülkemde tutuyorum”
Cari açık konusuna da değinen Hasan Rahvalı, “1976 yılında Türkiye ilaç hammaddesi için 80 milyon doları bulamadığı için, ülkeye ilaçlar hostesler ve pilotlar aracılığı ile geliyordu. Bugün gelişen teknolojik ürünler için her yıl 5 milyar dolarlık döviz yurt dışına çıkıyor. Bense buna karşılık telefonumu inatla değiştirmiyorum. Yakınlarıma yerli telefon hediye ediyorum, dövizi ülkemde tutuyorum” dedi.

Rahvalı’nın öğrenciye tavsiyesi işletme yüksek lisansı
İşletmenin başarısının bir organizasyon başarısı olduğunu belirten Hasan Rahvalı, inşaat mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilere işletme alanında yüksek lisans yapmalarını önerdi. Teknik müşavirlik hizmetleri alanında pozisyon alabileceklerini de belirten Rahvalı, öğrencilerin gelecekte bu alanlarda var olmalarının Türkiye’nin dünya inşaat sektöründen aldığı payı arttıracağını söyledi.

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Türkiye İMSAD’ın Yeni Başkanı Ferdi Erdoğan Oldu

  Türkiye İMSAD’ın Yeni Başkanı Ferdi Erdoğan Oldu

  Türkiye İMSAD’ın (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) 35. Olağan Seçimli Genel Kurulu yapıldı. Yönetim kurulunun iki yılda bir seçildiği Türkiye İMSAD’da başkanlık görevine, Kale Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ferdi Erdoğan geldi.

 • Kuzu Grup, dünya müteahhitlik listesinde 141’inci sırada

  Kuzu Grup, dünya müteahhitlik listesinde 141’inci sırada

  Yaklaşık 75 yıldır inşaat sektöründe faaliyet göstererek yurt içi ve yurt dışında çok sayıda proje hayata geçiren Kuzu Grup, uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR tarafından firmaların ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri iş hacimleri dikkate alınarak hazırlanan "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 141’inci sırada yer aldı.

 • Kayaşehir’de Metrekare İle Ev Satışı Başlıyor

  Kayaşehir’de Metrekare İle Ev Satışı Başlıyor

  Gayrimenkul sertifikasıyla markalı konut projelerinden 1 metrekare bile satın almak mümkün olacak. Bu yeni modelle bir ilki başlatan Makro İnşaat TOKİ'nin Başakşehir Kayaşehir'deki arazisi üzerinde hayata geçireceği projede metrekareyle ev satışına başlayacak.

 • Türkiye Gazbeton Sanayisinin Tek Avrupa’lı Lentosu AKG Gazbeton’dan!

  Türkiye Gazbeton Sanayisinin Tek Avrupa’lı Lentosu AKG Gazbeton’dan!

  Türkiye’nin lider gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton İşletmeleri, Avrupa standartlarında ürettiği lento ile bir ilke daha imza attı. Türkiye gazbeton sektörünün Avrupa standartlarında üretim yapan tek kuruluşu olan AKG Gazbeton İşletmeleri, sektör öncülüğünü sürdürüyor.

 • GD Holding Yüzde 50 Büyüdü

  GD Holding Yüzde 50 Büyüdü

  Teknoloji ve girişimcilik alanında yaptığı yatırımlar ve yenilikçi iş modeliyle öne çıkan GD Holding, 2016 yılında yüzde 50 seviyesinde büyüdüğünü açıkladı.

 • Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Metrekare metrekare ev satışının yolunu açacak sertifika sisteminde bekleyiş sürüyor. Gayrimenkul sektörünü finansman açısından rahatlatacak, tasarrufları az olan vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracak gayrimenkul sertifikasının, gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandırması bekleniyor.

 • Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin 2016 yılındaki satış geliri 1 milyar 461 milyon TL, dönem kârı ise 287 milyon TL olarak gerçekleşti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.