|   |   | 

Hayatı Kolaylaştıran Birbirinden İlginç Buluşları Yakından Tanıyın

Gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlar, beraberinde birbirinden ilginç fikirleri ve buluşları da hayatımıza taşıdı.

Hayatı Kolaylaştıran Birbirinden İlginç Buluşları Yakından Tanıyın

Bunlardan en çok dikkatimizi çeken de Başakşehir Living Lab’de karşımıza çıkan buluşlar oldu. Kombin yaratan Akıllı Ayna’dan 6 dk’da check-up’ınızı yapan mobil sağlık cihazına kadar hız çağına uyum sağlayan birbirinden ilginç ürünler ve dahası insanoğlunun hizmetine sunuluyor.

Gün geçmiyor ki elimizdeki cihazın bir üst modeli çıkmasın. Her gün biraz daha yenilik kavramını geliştiriyor ve bu kavramın içini daha fazla dolduracak icatlar türetiyoruz. İşte bu icatlardan Mobil Sağlık Ünitesi de onlardan biri. Öyle ki bu minik cihaz, check-up için saatler harcamak, sonucu için de günlerce bekleme derdine son veriyor. Bu cihaz birkaç dakika içinde 33 ayrı sağlık parametresinde taramanızı yapıyor ve sağlığınız konusunda sizi telefonunuza gelen bir sms ile bilgilendiriyor. Tüm hizmetlerin  vatandaşlara ücretsiz olarak sunulduğunu belirten Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bilişim teknolojileri ve tasarım alanlarında projeleri olan girişimci gençlerin Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nde kendilerine ayrılan alanlarda çalışabileceklerini ve projeler boyunca  Başakşehir Living Lab’deki tüm imkanlardan ücretsiz olarak faydalanabileceklerini söyledi. 

Check-up’a saatler harcamaya son

Hız çağında zamanla yarışan günümüz insanına uygun olarak tasarlanan mobil sağlık istasyonunda hangi taramalar yapılabiliyor? İşte şöyle sıralamak mümkün:

Kalp damar sistemi ile ilgili parametreler: Büyük Tansiyon (Sistolik), Küçük Tansiyon (Diastolik), Nabız Basıncı, Nabız, Ortalama Arterial Basıncı, Toplam Kolesterol, İyi Kolesterol (HDL), Kötü Kolesterol (LDL), Trigliserit, VLDL, Toplam Kolesterolün İyi Kolesterola Oranı, Non-HDL,  Kötü Kolesterolun İyi Kolesterola Oranı.
10 Senelik Kalp Damar Hastalıkları Risk Oranı Kan şekeri ile ilgili parametreler: Açlık Kan Şekeri, Tokluk Kan Şekeri. Vücut ağırlığı ile ilgili parametreler: Vücut Ağırlığı, Tavsiye Olunan İdeal Vücut Ağırlığı, Vücut Kitle Endeksi, Vücut Yağ Oranı, Yağsız Vücut Ağırlığı, Yağsız Vücut Ağırlığı Oranı, Vücut Yüzey Alanı, Total Vücut Suyu (Litre ile), Total Vücut Suyu Oranı, Bazal Metobolik Hız. Diğer parametreler ise şöyle: Vücut Sıcaklığı, Kandaki Keton Miktarı, Kandaki Kreatinin Miktarı, Glomerüler Filtrasyon Oranı, Düzenlenmemiş Glomerüler Filtrasyon Oranı, Kreatinin klirensi, Düzenlenmiş Kreatinin klirensi, Kandaki Ürik Asit.

Siz evde yokken aklınız çiçeklerinizde kalmasın

Bir diğer buluş da siz evde yokken aklınızı çiçeklerinizde bırakmayacak, eve geldiğinizde onları ilk günkü gibi canlı görebilmenizi sağlayacak akıllı saksı. Toprağa takılan bir cihaz toprağın nemlilik derecesini ölçüyor ve sonuca göre bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını anlayarak toprağı suluyor. Siz de tatildeyken, aklınız evdeki bitkilerinizde kalmıyor. 

Kadınların kombin derdine son veren Akıllı Ayna

Başakşehir Living Lab’deki bir diğer buluş da “Akıllı Ayna”. Kadınların kombin derdine, erkeklerin mağazalar önündeki bitmek tükenmek bilmeyen kuyruklarına son veren Akıllı Ayna ile size yakışan her şey anında üstünüzde. Bunun içinse aynanın karşısında durmanız yeterli. Siz aynaya bakarken ayna size hangi renklerin ve hangi model elbiselerin yakışacağını yine sizin üzerinizde deneyerek gösteriyor. Elbiseye uygun çanta, ayakkabı, şapka gibi öneriler sunan Akıllı Ayna tüm bunların fiyatına yönelik tahminlerde de bulunabiliyor. 

Çamaşır makinanız siz yokken işini bitirir

Hayatınızı kolaylaştıracak bir diğer buluş da Akıllı Ev. Akıllı Ev’de kahve makinesinin istediğiniz zaman çalışmasından çamaşır makinesinin siz evde yokken işini bitirmesine kadar hayalinizde yapabileceğiniz ne varsa sunuluyor. Size de evinizin keyfini çıkarmak kalıyor. 

Sosyal medyada gol atın!

İnternette oyun trendini yakından takip edenleri sevindirecek bir haberimiz daha var. Son zamanlarda reeldeki oyunların sanal ortama taşınmasıyla oyun rekabetleri de değişmiş durumda. Sahada atamayacağınız golleri çok sevdiğiniz langırt oyunuyla bir twit yazarak atabilirsiniz. Social Goal adı verilen langırt oyunuyla skorunuzu bir twitle katlayabilirsiniz. 

Teknoloji ulaşılabilir hale getirildi 

Başakşehir living Lab Merkezi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Uysal, “Bu laboratuvarlarda herhangi bir bilim dalında yapılan bir geliştirmenin, gerçek doğal ortamında, gerçek kullanıcılarla test edildiği ve uygulandığı ortamlar bulunuyor. Projesi olan, hayata geçirme imkanı bulunmayan herkesi ücretsiz olarak destekliyor, projelerini hayata geçirme fırsatı tanıyoruz.  Living Lab’in sistemine olduğu kadar fiziki temasına da oldukça önem gösterdik. Living Lab kapsamındaki Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi Gold seviyede LEED Yeşil bina  sertifikasına sahip” dedi. 

Living Lab Nedir?

Herhangi bir bilim dalında yapılan bir geliştirmenin, gerçek-doğal ortamında, gerçek kullanıcılarla test edildiği, iyileştirildiği ve uygulandığı ortamdır. Living-Lab, ürün ve hizmetin topluma gerçek katma değerini görmesini sağlayan farklı bir araştırma ve inovasyon yöntemidir ve tekrarlanabilir bir model olma özelliğiyle de Living-Lab bir gerçek ortam laboratuvarı oluşturuyor. Gerçek kullanıcıların gerçek yaşam koşullarında yeni teknoloji ile nasıl etkileşim içinde olduklarını ve nasıl uyum sağladıklarının görülebildiği laboratuvarlarda, kullanıcılar inovasyonların yaratılmasına ve teknolojinin modifiye edilerek kendi kullanımlarına uygun hale getirilmesine yardımcı olurlar. "Başakşehir Living-Lab" ICT de  (Bilgi İletişim Teknolojileri) ilişkili ürün ve hizmet geliştirmeleri için Living-Lab ortamı sağlamaktadır. Başakşehir Living Lab Türkiye’de kurulan ilk yaşam laboratuvarıdır.

Dekorasyon Haberleri

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Açık havada gölgelikler
  Açık havada gölgelikler

  Dış mekanlarda, bahçe ve balkonlarda geçirdiğimiz zaman yazın yaklaşmasıyla giderek artıyor. Özellikle verandalar, balkon ve bahçe gibi açık alanlarda güneşten korunmak için kurabileceğiniz tente ve branda, gölge sistemlerini sizin için derledik.

 • Evinize değer katacak dekorasyon önerileri
  Evinize değer katacak dekorasyon önerileri

  Evinizde uzun yıllar yaşamayı planlıyorsanız ya da yakında satışa çıkarmayı düşünüyorsanız, ona değer katacak dekorasyon önerilerini değerlendirmenizde yarar var. Harcadığınız bütün emeği ve parayı hak edecek bu dekorasyon düzenlemeleri evinize güzellik katacak.

 • Koleksiyon Mobilya'dan Bahar Fırsatları
  Koleksiyon Mobilya'dan Bahar Fırsatları

  Zamansız ve zarif dokunuşuyla yaşam alanlarına en çok yakışan tasarımlara imza atan Koleksiyon, birbirinden şık ve fonksiyonel tasarımlarıyla yaşam ve çalışma alanlarını yenilemek isteyenlere Bahar Fırsatları kampanyasını sunuyor.

 • Profesyonel Dekorasyon Sırları
  Profesyonel Dekorasyon Sırları

  Profesyonel dekorasyon uzmanlarının evinizi ya da yaşam alanlarını güzelleştirmek için kullandığı bazı sırları öğrenmek ister misiniz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.