|   |   | 

Hazır Beyan Sisteminde Eksik Ya Da Hata Nasıl Düzeltilir?

Hazır beyan sisteminde onaylamadan ve onayladıktan sonra düzeltme nasıl yapılır?

Hazır Beyan Sisteminde Eksik Ya Da Hata Nasıl Düzeltilir?

2016 yılında elde edilen kira gelirleri için 1 Mart’tan itibaren beyanname verilebilecek.

Kira geliri elde edenler 2016 yılında elde ettikleri kira gelirlerini iki taksit halinde ödeyebilecekler.

1 Martta başlayan kira beyanı dönemi, 25 Mart’ta sona erecek.

Ödemelerin ilk taksidi için son ödeme tarihi 31 Mart 2017. İkinci taksit için son ödeme ise 31 Temmuz 2017.

Hazır Beyan Sistemi, beyana tabi gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan ibaret olan mükelleflerin beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önceden hazırlandığı ve internet ortamında onayına sunulduğu bir sistemdir.

Bu sistemden; sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve irat gelirlerini ayrı veya birlikte elde eden mükellefler yararlanabilirler.

Kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iradın yanı sıra ticari, zirai veya serbest meslek kazancı elde edenler sistem üzerinden beyanname veremezler.

Sisteme giriş yapıldığında Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ekrana yansır.

Beyanname üzerinde gerekli kontrolleri yapan mükellefler gerekli kontrolleri ve düzeltmeleri yaptıktan sonra onaylar ve elektronik ortamda vergi otomatik olarak tahakkuk ettirilir.

Beyannamelerin hazırlanmasında gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları elde eden kişilere ilişkin MERNİS (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi), tapu, banka, PTT, inşaat ve sigorta şirketleri, TOKİ, elektrik, su, doğalgaz şirketleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurum ve kuruluşlardan edinilen bilgiler kullanılır.

Sistemdeki eksik ya da hatalı olan bilgileri düzeltmek mümkündür.

Sistemden daha önce beyanname vermemiş veya mükellefiyet kaydı olmayanlar da yararlanabilir.

Sistemde beyanname onaylandıktan yani vergi tahakkuk ettikten sonraki düzeltme işlemleri ise ancak vergi dairelerinden yapılabilmektedir.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

 • Tapu devirleri borsada yapılabilecek
  Tapu devirleri borsada yapılabilecek

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor
  Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

  Emlak vergisi ödemeleri haftaya başlıyor. Bina, arsa ve arazi için ödenmesi gereken emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Mükellefler 2017 emlak vergisini 1 Mart tarihinden itibaren ödemeye başlayacak.

 • Başkan Asya'dan taksit uyarısı 
  Başkan Asya'dan taksit uyarısı 

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 6736 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak yapılandırma yapan vatandaşların ikinci taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.