|   |   | 

Hazır Beyan Sisteminde Eksik Ya Da Hata Nasıl Düzeltilir?

Hazır beyan sisteminde onaylamadan ve onayladıktan sonra düzeltme nasıl yapılır?

Hazır Beyan Sisteminde Eksik Ya Da Hata Nasıl Düzeltilir?

2016 yılında elde edilen kira gelirleri için 1 Mart’tan itibaren beyanname verilebilecek.

Kira geliri elde edenler 2016 yılında elde ettikleri kira gelirlerini iki taksit halinde ödeyebilecekler.

1 Martta başlayan kira beyanı dönemi, 25 Mart’ta sona erecek.

Ödemelerin ilk taksidi için son ödeme tarihi 31 Mart 2017. İkinci taksit için son ödeme ise 31 Temmuz 2017.

Hazır Beyan Sistemi, beyana tabi gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan ibaret olan mükelleflerin beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önceden hazırlandığı ve internet ortamında onayına sunulduğu bir sistemdir.

Bu sistemden; sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve irat gelirlerini ayrı veya birlikte elde eden mükellefler yararlanabilirler.

Kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iradın yanı sıra ticari, zirai veya serbest meslek kazancı elde edenler sistem üzerinden beyanname veremezler.

Sisteme giriş yapıldığında Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ekrana yansır.

Beyanname üzerinde gerekli kontrolleri yapan mükellefler gerekli kontrolleri ve düzeltmeleri yaptıktan sonra onaylar ve elektronik ortamda vergi otomatik olarak tahakkuk ettirilir.

Beyannamelerin hazırlanmasında gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları elde eden kişilere ilişkin MERNİS (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi), tapu, banka, PTT, inşaat ve sigorta şirketleri, TOKİ, elektrik, su, doğalgaz şirketleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurum ve kuruluşlardan edinilen bilgiler kullanılır.

Sistemdeki eksik ya da hatalı olan bilgileri düzeltmek mümkündür.

Sistemden daha önce beyanname vermemiş veya mükellefiyet kaydı olmayanlar da yararlanabilir.

Sistemde beyanname onaylandıktan yani vergi tahakkuk ettikten sonraki düzeltme işlemleri ise ancak vergi dairelerinden yapılabilmektedir.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak
  Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak

  "120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık" diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma ödemeleri nedeniyle bütün vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağını duyurdu.

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.