|   |   | 

Her Yönüyle Konut Sigortası

Eviniz, kendinizi ve ailenizi güvence altında hissettiğiniz yerdir. Konut Sigortası, evinizi, hırsızlık, terör, kaza, yıkılma olayları karşısında güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Konut sigortalarındaki temel teminatların yanı sıra karar vereceğiniz ek teminatlarla güvencenizin sınırını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Her Yönüyle Konut Sigortası

Konut sigortaları evinizi yıkılmalardan, hırsızlıktan, terörden ve kazalardan korumayı amaçlayan bir sigorta çeşididir. Konut sigortası yaşanabilecek risklere karşı sizi ve sevdiklerinizi teminat altına alır.

Evinizin bir teminat altında olduğunu bilmek evden uzaklaştığınız her an size güvende hissettir. Aylık taksitler ile evinizi sigorta altına alabilirsiniz. Bu sigortalar yıllık olarak yapılır, her sene yenilenebilir.

Ev sigortası yaptırırken, konut içindeki eşyalar da sigorta kapsamına alınabilir. Konut sigortası yaptırmak için illaki ev sahibi olmak gerekmez, kiracı olunması durumunda da sadece eşyalar sigortalanarak güvence altına alınabilir.

Konut sigortası, bina ve isteğe bağlı olarak içinde yer alan eşyaları güvence altına alır. Bu durumda bina teminatı ile içindeki her tür sabit tesisat da sigorta kapsamına girer.

Konut sigortası teminatları

Konut sigortası konut ve içindeki eşyalar için gerekli bir güvencedir. Bu güvenceden en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaçlara en uygun teminatlar poliçede seçilmelidir.

Konut sigortası teminatları sigorta şirketlerine göre farklılık göstermekle birlikte hepsinde ortak olan ana teminat yangın teminatıdır. Yangın teminatı, yangın, yıldırım ve infilakın neden olduğu zararları güvence altına alır.

Ek teminatlar

Konut sigortasının teminatları ek teminatlarla genişletilerek daha fazla risk güvence altına alınır.

Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ve kötü niyetli hareketlerin neden olacağı zararlar ek teminat sayesinde sigorta güvencesi altına alınabilir.

Sigortalanan konutun civarındaki nehir, çay, dere ve kanalların taşması ile olağanüstü yağışlar nedeniyle meydana gelen sel sonucu dışarıdan basan suların vereceği zararlar, isteğe bağlı olarak sigortalanabilir.

Cam kırılması teminatı, sabit ve dik durumda takılı olan cam ile aynaların kırılması sonucunda meydana gelebilecek zararları güvence altına alır.

Konut kredilerinde ferdi kaza teminatının eklenmesiyle, sigortalının riziko adresinde poliçe kapsamı çerçevesinde gerçekleşecek bir kaza sonucunda vefat etmesi halinde lehdarına, sürekli olarak sakat kalması halinde kendisine poliçede belirtilen limitler ve genel şartlar dahilinde tazminat ödenir.

Hırsızlık teminatı ile de hırsızlık sonucu çalınan eşyalar ve hırsızın bina veya eşyalara vereceği zararlar güvence altına alır.

Sigorta kapsamında tamir işleri

Konut sigortasının kapsamı tamamen sizin istediğiniz teminatlara göre oluşturulur.

Sigortanın kapsamına, su tesisatı, elektrik, çilingir, cam ve benzeri tamir işleri ile acil servis ve irtibat hizmetleri verilmesini de ekleyebilirsiniz.

Enflasyon teminatı

Bu teminat enflasyon ortamında bina ve eşyaların güncel değerini korumasını sağlar.

Sigorta bedeline sigorta süresi boyunca seçilecek enflasyondan korunma oranı kadar artış uygulanır. Ancak hasar tarihinde seçilen oran TÜİK'in açıklamış olduğu oranın üzerinde ise kurumun oranı baz alınır.

Deprem

Konut sigortasına deprem teminatını eklemeniz durumunda, deprem ve yanardağ püskürmesinin sigortalı değerler üzerinde doğrudan neden olacağı bütün zararlar güvence altına alınır.

Deprem hasarlarında öncelikle zorunlu deprem sigortası (DASK) limiti dahilinde ödeme yapar. DASK poliçesi DASK tarafından belirlenen bir üst limite kadar güvence sağlar. Bu bedeli aşan kısım için konut sigortası kapsamında yer alan deprem ve yanardağ püskürmesi teminatının isteğe bağlı olarak alınması gerekir.

Su patlaması

Evlerde sıkça yaşanan kazaların başında, su basması olayları gelir.

Konut sigortanızı yaptırırken, su tesisatının patlaması, taşması, sızması, tıkanması, kırılması ve donması sonucu evde oluşan zararlar ile muslukların açık unutulması gibi durumlarda meydana gelebilecek hasarları güvence altına alabilirsiniz.

Yer kayması, fırtına...

Sigortalı binanın inşa edilmiş olduğu arsa veya civarında oluşan yer kayması veya toprak çökmesi sonucu sigortalı değerlerde oluşacak hasarlar güvence altına alınır.

Aynı şekilde fırtına veya fırtına sırasında rüzgarın sürüklediği veya attığı şeylerin çarpması sonucu oluşacak hasarlar da ek teminatlar kapsamında konut sigortasına dahil edilebilir.

Araç çarpması teminatı, kara ve hava taşıtlarının sigortalı konuta çarpması sonucu oluşacak hasarları güvence altına alır.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Venara Bağcılar'ın temeli atıldı
  Venara Bağcılar'ın temeli atıldı

  İlkar İnaş Yapı, Perakende sektörünün öncüsü ve sözcüsü olan Onur Market güvencesiyle, inşaat sektöründe iddialı projelerinden birini daha gerçekleştiriyor.

 • Gayrimenkul’un Yıldızları Belli Oldu
  Gayrimenkul’un Yıldızları Belli Oldu

  Bu yıl ikincisi düzenlenen “Şehrin Yıldızları 2017 Gayrimenkul Ödülleri” Bursa’daki bir otelde gerçekleşen gala gecesi ve ödül töreni ile sahiplerini buldu.

 • Bilecik'te 1 Ayda 327 Konut Satıldı
  Bilecik'te 1 Ayda 327 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Bilecik'te geçen ayki konut satışı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 oranında artarak 327 adet oldu.

 • Eskişehir'deki Emlak Piyasasında Son Durum
  Eskişehir'deki Emlak Piyasasında Son Durum

  Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, imarlı arsa üretiminin uzun zamandır yapılmaması yüzünden arsa paylarının çok yükseldiğini belirterek, "Arsa payı ne kadar pahalı olursa maliyet de o kadar pahalı oluyor. Fiyatların daha istikrarlı olabilmesi için belediyelerimizin arsa üretmeleri gerekir" diye konuştu.

 • Antalya'da 2017 Nisan ayında konut satışları azaldı
  Antalya'da 2017 Nisan ayında konut satışları azaldı

  ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 21,7 azalarak, 4 bin 818 konut satıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.