|   |   | 

İkinci İstanbul Karbon Zirvesi Başladı

Türkiye'nin ikinci kez ev sahipliği yaptığı Karbon Zirvesi, yerli ve yabancı çok sayıda firmanın yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra BM ve IETA başta olmak üzere birbirinden önemli firmalardan katılımlarla başladı

İkinci İstanbul Karbon Zirvesi Başladı

Zirve Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Karakaya: "Yerkürenin ısınmasını 2 derece ile sınırlandırmazsak dünyamızı bir felaket bekliyor. Bu zirvede biz, çözümün neler olabileceği konusunu tartışmak için bir araya geldik"

Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi bakanlıkların yanı sıra çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun desteğiyle Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) tarafından düzenlenen II. İstanbul Karbon Zirvesi başladı.

Enerji ve iklim değişikliği alanında ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmış olan üst düzey devlet yetkilileri, akademisyenler ve özel sektör temsilcilerini aynı çatı altında buluşturan zirvenin açılış konuşmasını Zirve Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya gerçekleştirdi.

Zirvenin ana temasının, son yıllarda büyük önem arz eden iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonları ve bunların azaltılması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karakaya, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda emisyon ticareti, karbon piyasaları, karbon yönetimi, temiz enerji teknolojileri ve uluslararası müzakereleri tartışacak bir platform oluşturmak zirvemizin başlıca amaçlarındandır. Bilim insanları, yerküredeki ısınmanın uluslararası camia tarafından 2 derece ile sınırlandırılamadığı takdirde dünya üzerinde çok ciddi felaketlere yol açabileceği uyarısında bulunuyorlar. Bizler, bu sıkıntıya çözümün neler olabileceği konusunu tartışmak için bir araya geldik."

"Herkes elini taşın altına koymalı"

Sera gazı emisyonu azaltmada sadece gelişmiş ülkelerin değil gelişmekte olan ülkelerin de ciddi sorumluluk sahibi olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Karakaya, "Ortada, herkesin taşın altına elini koyması gerektiği gibi bir gerçek var. Dünya tarihinde, iklim değişikliğini önleme bağlamında uluslararası müzakerelerin bu yıl çok önemli bir dönüm noktasına geldiğini söyleyebiliriz. Paris İklim Zirvesi’nde bir anlaşmaya varılacağı konusunda umutların arttığı bir dönemdeyiz. Burada, Paris Zirvesi’nin de detaylı bir değerlendirmesini yapacağız. Ülkeler bağlamında hangi ülkelerin ne kadar azaltım yapabileceği, bir uzlaşma noktasına gelindiğinde gelişmiş ülkelerin ve gelişmekte olan ülkelerin neler yapabileceği konusunu tartışacağız. Daha sonra, çözüm anlamında temiz enerjiye geçiş noktasında alanında uzman uluslararası düzeyde akademisyenler, iş dünyası temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarından konuşmacılarla neler yapılabileceği konusunu tartışacağız" dedi.

Prof. Dr. Etem Karakaya ayrıca, bu yılki zirvede Türkiye'de ilk kez 'Düşük Karbon Kahraman Ödülleri'nin de verileceğini söyleyerek, II. İstanbul Karbon Zirvesi'nin başarıyla tamamlanması temennisinde bulundu.

"İstanbul bir kesişme noktası"

Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği (IETA) Başkanı Dirk Forrister da İstanbul'da düzenlenen zirvenin çok farklı kesimleri bir araya getiren önemli zirve olduğunun altını çizerek, IETA olarak dünya genelinde 130 kurumu bünyelerinde barındırdıklarını söyledi.

Kaynakları doğru kullanma ve etkin çözümler konusunda tecrübeli bir dernek olduklarına işaret eden Forrister, "Sadece bunlar yeterli değil. Doğru kural ve doğru politikalara da ihtiyacımız var" dedi.

"Emisyon oranlarını iyi ayarlamalı, emisyon bütçemizi çok iyi kullanmalıyız diyen" Forrister, "Paris Zirvesi öncesi çok iyi bir hava var. Ben, İstanbul'u Paris İklim Zirvesi öncesinde karbon emisyonu konusunda daha iyiye gitmek isteyen herkesin yollarının kesiştiği bir nokta olarak görüyorum. Umarım İstanbul, kentin simgesi olan köprü gibi Paris'e ve diğer zirvelere köprü olur. Şu an temel yaklaşım; daha az enerji üretimi ve daha çok üretim. Bunun için de hem BM düzeyinde hem uluslararası ölçekte hem de ulusal ve ulus altı düzeyde bilinç ve teşvik gerekli" şeklinde konuştu.

"Yeni anlaşmanın en önemli unsuru finansman"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci ise Türkiye'nin iklim değişikliği müzakerelerinde temel istikametinin gelişmiş ülkelerin liderlik rolü üstlenmesi ve iklim değişikliğine sebep olmayan, sonuçlarından etkilenen ülkelere finansman sağlanması olduğunu belirtti.

"Bu anlamda, yeni anlaşmanın en önemli unsurlarından biri finansmandır" diyen Dökmeci, "Gelişmiş ülkelerin azaltım ve uyum alanlarında, gelişmekte olan ülkelere finansman sağlamaları büyük önem arz etmektedir" dedi.

"İklim değişikliği eylem planımız hazır"

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında Türkiye'nin iklim değişikliği strateji belgesini ve iklim değişikliği eylem planını hazırladığına ve ilgili faaliyetlerin yürütüldüğüne işaret eden Dökmeci, şöyle devam etti:

"Bu çerçevede, iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir iktisadi araç olan karbon piyasaları ile ilgili ülkemizdeki çalışmalarda ivme yakalanmıştır. Gönüllü karbon piyasasında, hidroelektrik, rüzgâr ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji alanında 300’ün üzerinde proje geliştirilmiş, Bakanlığımızca bu projelerin kayıt altına alınmasına ilişkin karbon sicili oluşturulmuştur. Projelerden sağlanan karbondioksit azaltımı yılda 20 milyon ton civarındadır. Gönüllü Karbon Piyasasını hal-i hazırda etkili biçimde kullanmakta olan Türkiye için bu deneyim ileri dönemde karbon piyasalarına katılım açısından da bir fırsat sunmaktadır. "

"Temel amacımız farkındalık yaratmak"

Açılış programında söz alan bir diğer isim Enerji Verimliği Derneği (ENVER) Genel Sekreteri Yeşim Beyla ise enerjinin etkin ve verimli kullanılabilmesi için farkındalık yaratmanın temel hedefleri olduğunu kaydederek, "Ayrıca bilimsel ve teknik araştırmalar yapıyor, araştırmalarımızın sonuçlarını ilgili bakanlıklar ve vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Büyüyen ekonomiye sahip bir ülke olarak iklim değişikliği ile mücadelede alacağımız dersler olduğunun farkındayız. Ülke olarak kendimize uygun ve sürdürülebilir politikalar üretmeli ve bunun uygulanmasını sağlamalıyız" şeklinde konuştu.

ENVER olarak 'enerji takımı' kurduklarını da ifade eden Beyla, bu sayede ev içi tüketimden sanayiye ulaşımdan çocuklara varana kadar 7'den 70'e her kesime ulaştıklarını ve kurdukları takımın aktif bir üyeli olmaları adına çalıştıklarını anlattı.

Konuşmaların ardından 'Paris İklim Zirvesi'ne Giden Yol' oturumuna geçilen zirvede bugün ve yarın alanında uzman kişiler birbirinden farklı konularda tecrübelerini, birikimlerini ve planlamalarını çeşitli oturumlarla anlatmaya devam edecek.

Grand Cevahir Hotel & Convention Center’da düzenlenen II. İstanbul Karbon Zirvesi yarın sona erecek.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı
  Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı

  Tamamladığı güvenli ve lüks konut projeleriyle bilinen Babacan Holding, şimdi de bölgesinin en iddialı ve en prestijli projesi olan ‘Babacan Port Royal’i hayata geçiriyor. Emsallerine göre daha ekonomik ve iddialı fiyatlarla sunulan ‘Babacan Port Royal’de, daireler 249 bin TL’den başlıyor.

 • Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı
  Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı

  Bulunduğu bölgeye değer katan ödüllü projelerin markası Ege Yapı, Maslak ve Kâğıthane’nin buluşma noktasında, yeniden canlanan Sadabad Deresi’nin kıyısında 820 milyon TL yatırımla inşasına başladığı Kordon İstanbul Projesi’ni satışa çıkardı.

 • Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor
  Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor

  Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ULI, GYODER ve TMB işbirliğiyle ilk kez düzenlenen ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçları; 17 Mayıs 2017 tarihinde Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu tarafından açıklanacak.

 • Enerji Kimliğine Erteleme!
  Enerji Kimliğine Erteleme!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Mayıs’ta zorunlu hale gelecek Enerji Kimlik Belgesi’nde ‘süre uzatımı’nı gündemine aldı. Süre uzatımına ilişkin yönetmelik düzenleme Başbakanlığa gönderildi.

 • İzmir Karabağlar Meydanı İçin Tasarım Yarışması
  İzmir Karabağlar Meydanı İçin Tasarım Yarışması

  İzmir Karabağlar İlçesi kent meydanı için tasarım projesi yarışması düzenleniyor. Karabağlar Belediyesi Kamusal Açık Mekan ve Kent Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması ile kentsel yaşam kalitesi ve kentin mekansal kimliğine katkı sağlayacak tasarımlar aranıyor.

 • Bahçe Keyfini Evinize Taşıyın
  Bahçe Keyfini Evinize Taşıyın

  Şehirde yaşıyorsunuz diye bahçe keyfinden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Evinizin balkonunda, konutların ortak alanlarında ya da apartman dairesinde kendi küçük bahçenizi kurmanız mümkün.

 • Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası…
  Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası…

  2011’den önce ruhsat almış binalar için Enerji Kimlik Belgesi alımı son tarihi 2 Mayıs… Peki, Enerji Kimlik Belgesi alınmazsa ne olur? Enerji Kimlik Belgesi almamanın cezası nedir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.