|   |   | 

İklim Değişikliği Zirvesi New York’ta Gerçekleştirildi

İklim Değişikliği baş müzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesinde Türkiye’yi temsil etti.

İklim Değişikliği Zirvesi New York’ta Gerçekleştirildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun İklim Değişikliği Üst Düzey Etkinliği, 29-30 Haziran 2015 tarihlerinde New York’ta gerçekleştirildi.

BM Genel Kurulunda ülkemiz adına söz alan İklim Değişikliği Başmüzarekecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, iklim değişikliğinin 21. yüzyılın en önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin Paris’ten beklentisinin eşitlik ile ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar ilkelerine dayanan adil, etkili ve yasal bağlayıcılığı olan kalıcı bir anlaşmanın elde edilmesi olduğunu ifade etti.

Birpınar konuşmasında, 2009 yılında Kopenhag Konferansı’nda yaşanan başarısızlığın tekrar etmemesi gerektiğinin altını çizerek yeni anlaşmanın, Sözleşme ekleri gibi miadını doldurmuş kategoriler yerine dengeli bir farklılaştırma modelini esas alması gerektiğini belirtti. 

Ülkemizin ulusal katkısını hazırlama sürecinde olduğunu belirten Birpınar, çalışmaların Ağustos-Eylül aylarında tamamlanacağını söyledi.  Yeni anlaşmaya giden yolda uluslararası müzakerelerde farklılaşma, finansal destek, teknoloji transferi, şeffaflık, yasal yaptırım ve taahhütler konularına ilişkin ortak bir dil geliştirilmesi gerektiğini belirten Birpınar, Türkiye’nin Paris Konferansı’nın başarıyla sonuçlanması için elinden gelen katkıyı yapacağını ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon toplantı kapsamında yapmış olduğu konuşmasında, beş ay sonra Paris’te 21. Taraflar Konferansının gerçekleştirileceğini ifade ederek, üst düzey etkinliğin bütün ülkelerin Paris’te etkin ve evrensel bir anlaşmaya varılmasını sağlamak için neler yapacaklarını tartışmaları açısından önemli olduğunu ifade etti. Ülkelerin sürece desteklerinden bahseden Ban Ki-moon, Çin ve ABD’yi kastederek dünyada en fazla sera gazı emisyonuna neden olan bu iki ülkesinin iddialı iklim eylemlerini açıkladığını, benzer biçimde G7 ve G20’de bulunan en büyük ekonomilerin de eyleme geçtiklerine değindi.

Konuşmasında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına da değinen Genel Sekreter, artık dünyanın pek çok yerinde fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmaya başladığını ifade etti. Uluslararası düzeyde üzerinde anlaşılan 2 derecelik sıcaklık artışı içinde kalmak için yapılması gerekenlerin tamamlanması için sadece birkaç kısa yıl kaldığını bilim dünyasının açıkça belirttiğini vurgulayan Ban Ki-moon, sürecin başarısızlığının çocuklarımız ve torunlarımızı iklim kaosuyla baş başa bırakmak olacağını, başarının ise dünyamızı daha fazla istikrara götüreceğini ve hepimizin yararlanacağı daha sağlıklı ve güçlü bir ekonomiye doğru yol alınmasını sağlayacağını belirtti.

Yeni iklim anlaşması çerçevesinde düşük emisyonlu bir gelecek vurgusunun, temiz enerji, iklim-esnek yatırımların, eşitlik ilkesinin, şeffaf bir ölçme, izleme, değerlendirme sisteminin kurulmasını içeren bir mekanizmanın, güvenilir iklim finansmanının ve anlaşmanın esnekliği adına bilimsel zemine oturtulmuş ulusal katkıların (INDC’ler) vazgeçilmez unsurlar olduğunu ifade eden Genel sekreter, INDC’lerini açıklayan ülkeleri kutlarken, açıklamayan ülkeleri bir an evvel açıklamaya davet etti.

İklim finansmanı konusunda gelişmiş ülkeleri gelişmekte olan ülkelere değeri 100 Milyar ABD Dolarını bulan finansal desteği sağlamak hususunda göreve çağıran Genel Sekreter, Aralık’ta Paris’te gerçekleştirilecek konferans için çalışmaların hızlandırılması ve etkinliğin arttırılması gerektiğini ifade ederek, Paris Konferansının bir son olmasa da kendi zamanımızın en önemli sorununa Dünyanın vereceği cevap açısından bir dönüm noktası olacağını vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Borsa İstanbul Verileri

  Borsa İstanbul Verileri

  Borsa günü nasıl tamamladı? Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, bankacılık endeksi, holding endeksi yükseldi mi, düştü mü?

 • Altın fiyatları

  Altın fiyatları

  Bugün altın fiyatları, canlı gram, çeyrek ve cumhuriyet altın fiyatları en güncel olarak burada yer almaktadır.

 • Kipa'nın Devrine Rekabet Onayı

  Kipa'nın Devrine Rekabet Onayı

  Rekabet Kurulunca, Tesco Overseas Investments Limited kontrolündeki Tesco Kipa AŞ hisselerinin belli oranının Migros tarafından devralınması işlemi uygun bulundu.

 • BTSO’dan ‘nanoteknoloji’ hamlesi

  BTSO’dan ‘nanoteknoloji’ hamlesi

  İleri teknoloji üretiminde Bursa’yı Türkiye’nin üssü yapmayı hedefleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Nanoteknoloji Mükemmeliyet Merkezi kurmak için çalışmalara başladı.

 • İstanbul'da Doğalgaz Patlaması

  İstanbul'da Doğalgaz Patlaması

  Küçükçekmece'de bir pastanede gazdan kaynaklandığı belirtilen bir patlama meydana geldi. Patlamada ilk belirlemelere göre 7 kişi yaralandı.

 • 118 Yıllık Kulüp Tarihinde Bir İlk!

  118 Yıllık Kulüp Tarihinde Bir İlk!

  Dün akşam oynanan karşılaşmada Leganes’i Messi’nin son dakikada attığı penaltı golüyle 2-1 mağlup eden katalan ekibi Barcelona, sahaya çıktığı ilk 11 ile 118 yıllık kulüp tarihinde bir ilki yaşadı.

 • 20 Şubat 2017 Yurtta Hava Durumu

  20 Şubat 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun batı kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Karadeniz ile Ankara ve Eskişehir çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.