|   |   | 

İMSAD: “İnşaat sektöründe büyüme sürdürülebilir olmalı…”

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) düzenlediği yılın ikinci Ekonomi Toplantısı'nda ‘2013 Yılı 1. Çeyrek Değerlendirmesi ve Kentsel Dönüşüm’ başlığı konuşuldu.

İMSAD: “İnşaat sektöründe büyüme sürdürülebilir olmalı…”

Toplantıda, mevcut durum tespiti ve gelecek döneme yönelik beklentiler, hedefler tartışıldı. Ayrıca kentsel dönüşüm sürecinin inşaat sektörü açısından önemi de masaya yatırıldı. Açılışı Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı A. Dündar Yetişener yapılantoplantınınoturum başkanlığı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fethi Hinginar tarafından yapıldı. Toplantıya, Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm HizmetleriGenel Müdür Yardımcısı Suna Kotan konuşmacı olarak katıldılar. 

Konuşmasının başlangıcında Taksim Gezi Parkı olaylarına da değinen BaşkanYetişener, “İşadamları olarak her zaman istikrardan yanayız. Şiddetin her türlüsüne de karşıyız” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Öte yandan ülkemizde çok sesli, katılımcı, çoğulcu demokrasinin de gelişmesi gerektiği inancındayız.” Kaliteli inşaat malzemesi üretenler olarak konuya farklı bir açıdan bakmak istediklerini belirten Yetişener, “Çevrecilerin ağaca, doğaya sahip çıkması, gençlerde kamuoyunda farkındalık olması umut vericidir. Bu farkındalığın kamuoyunda inşaatlarda kaliteli malzeme kullanımı alanında da artması, genişlemesi gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizdeki yapıların sağlam kalıcı ve estetik olması için, özellikle kentsel dönüşümün başladığı budönemde kaliteli inşaat malzemesi kullanımında da her kesimde farkındalık yaratmalıyız.”

“Yüzde 5,9’luk büyüme pozitif ama sürdürülebilir olması önemli”

TÜİK tarafından açıklanan birinci çeyrek verileri ekonomi çevreleri tarafından beklenenin üstünde olarak yorumlanırken, “Bu verilerde sektörümüzün gidişi bir önceki döneme göre istihdamdaki negatif gelişmeye karşın son üç çeyrek döneme oranla gelişme yönündedir” denildi.

Sürdürülebilir büyümede kamu yanında özel sektör harcamalarının da beklenen payı alması gerektiğini ifade eden Türkiye İMSAD Başkanı Yetişener, “İç pazarda en büyük sorunlarımız arasında kentsel dönüşümün yarattığı belirsizlik ve standarda uygun olmayan merdiven altı malzemeler geliyor. Son İMSAD araştırma raporumuzda ortaya çıkan ve ekonomi toplantımızda da değindiğimiz  kentsel dönüşümün yarattığı belirsizlik, yenilikçi ürünlerin pazarda rekabet edebilmesi ve kalite, denetim konularında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla verimli temaslarda bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Bu temasların sonucu olarak Sn. Kotan bugün bizimle birlikte. Kendileriyle verimli bir çalışma dönemi başlattığımıza inanıyorum”dedi. 

Sektörümüz yenilikçi ürünlerin öneminin farkında olarak ARGE’ye daha çok önem vermeli...

Toplantının oturum başkanlığını yürüten Fethi Hinginar ise şu açıklamaları yaptı: “ “İnşaat malzemesi sektörü ülkemiz için stratejik bir sektördür. Türk inşaat malzemeleri sektörü dünya çapında rekabet edebildiğimiz nadir sektörlerden biridir. Bu güçlü oyuncu rolünü sürekli kılmak için sektörümüzde yenilikçi ürünlerin öneminin farkında olarak ARGE’ye daha çok önem vermesi gereği İMSAD olarak sürekli gündemimizde yer alan bir konudur. Kentsel dönüşümle ilgili derneğimizin hazırladığı son raporunda çalışmaların güvenli binalar yanında enerjiyi verimli kullanan, akıllı binalara ve sonunda bu binalardan oluşan yeşil yerleşkelere geçiş için önemli bir itici güç olacağı da ortaya çıktı. İMSAD’ın yönetim kurulu üyesi olduğu Construction Products Europe/ İnşaat Malzemesi Avrupa Platformu’nun geçen hafta Brüksel’de yapılan toplantılarına katıldık. Gördük ki artık sürdürülebilirlik konusu ve çevre dostu inşaat malzemeleri Avrupa sanayisinin de gündem başlıkları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Gerek ihracat pazarlarımız arasında yer alan Avrupa pazarındaki bu düzenlemeleri ve gerekse bu düzenlemelerin iç pazara mevzuat olarak yansımalarını yakından takip ediyoruz.”

Toplantının özel konuğu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Suna Kotan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşümle ilgili son çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

“1.Çeyrekteki Büyümede Kamu Harcamaları Belirleyici Unsur Oldu”

Toplantının ekonomist katılımcıları Dr. Can Fuat Gürlesel ve Prof. Dr. Kerem Alkin yılın birinci çeyrek büyümesinin beklenenin üstünde olarak yorumlandığını belirtti. Toplantıda söz alan Prof. Dr. Kerem Alkin genel değerlendirmesinde yılın ilk çeyreği için şunları söyledi: “Yılın 1. Çeyrek döneminde kamu harcamalarının 2 ve 3 haneli artışlara ulaşması oldukça çarpıcı. Diğer taraftan özel sektör harcamaları içinse sıkıntılı tablo artarak devam ediyor.”Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Batman’da Konut Fiyatları Uçtu
  Batman’da Konut Fiyatları Uçtu

  Batman’da konut fiyatları her geçen gün yükseliyor. Kentte hem satın almada hem de kiralamada yüzde 30 artış yaşandığı belirtildi.

 • Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ
  Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ

  Konutta kalite ve güvenin simgesi MESA, Kozyatağı’nda ilk projesini hayata geçiriyor. Ön talep döneminde oldukça yoğun ilgi gören MESA KOZ, üstün nitelikleri ile bölgenin referans projesi olacak, Kozyatağı’ndaki yaşam standartlarını yeni zirvesine taşıyacak.

 • Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın
  Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın

  Konutlarda giderek yaygınlaşan yeşil enerji çeşitlerinin başında yer alan güneş enerjisi sistemleri sadece sıcak su için değil elektrik üretimi için de kullanılabiliyor. Enerji açısından kendi kendisine yetebilen bir ev için güneşten yararlanabilirsiniz.

 • Venara Bağcılar'ın temeli atıldı
  Venara Bağcılar'ın temeli atıldı

  İlkar İnaş Yapı, Perakende sektörünün öncüsü ve sözcüsü olan Onur Market güvencesiyle, inşaat sektöründe iddialı projelerinden birini daha gerçekleştiriyor.

 • Gayrimenkul’un Yıldızları Belli Oldu
  Gayrimenkul’un Yıldızları Belli Oldu

  Bu yıl ikincisi düzenlenen “Şehrin Yıldızları 2017 Gayrimenkul Ödülleri” Bursa’daki bir otelde gerçekleşen gala gecesi ve ödül töreni ile sahiplerini buldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.