|   |   | 

İnanç Kabadayı: Konuta Yatırım Durmaz!

EgeYapı'nın patronu İnanç Kabadayı, konutta balon iddialarına yanıt verdi: Yıllık 600 bin konuta ihtiyaç var. Bu yüzden konuta ve gayrimenkule yatırımın durma şansı söz konusu değil...

İnanç Kabadayı: Konuta Yatırım Durmaz!

Avrupa'nın en büyük karma projesi Batışehir'de sona yaklaşan EgeYapı Group, bu yıl içinde toplam 700 milyon liralık 3 yeni projeye imza atmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar 5 bin konut üreten Ege Yapı Group Kurucu Başkanı İnanç Kabadayı ile gayrimenkul sektörünü ve yeni yatırımlarını konuştuk.

 Mesleğe nasıl başladınız?

Küçüklüğümden beri inşaat mühendisi olmak isterdim. O şantiyenin tozunu yutmak önemli. O tozu yutunca insanın içine işliyor, bizde küçük yaşlarda yuttuk. Üniversitede birinci tercihime inşaat mühendisi bölümünü yazdım ve sonrada İstanbul Teknik Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünü kazandım. Birinci sınıfı bitirdikten sonra stajyer olarak başladım. Hem okudum hem de çalıştım. 10 yıl profesyonel olarak çalıştıktan sonra kendi şirketimizi kurduk ve yaklaşık 12 yıldır EgeYapı bünyesinde gayrimenkul geliştirme inşaat alanında faaliyet gösteriyoruz

 Çok genç yaşta başarılı bir grafiğiniz var. İşin sırrı nedir?

İşini sevmek, işine güvenmek... İşimi severek yapıyorum gerçekten. Sabah 8 akşam 8 çalışıyorum. Buna haftasonu da ekleniyor, işten çıkmıyoruz diyebilirim. Sonuçta bu işin mutfağını iyi biliyorum. En küçük noktasından, en büyük noktasına kadar çalıştım bu işte, her şeyi gördüm. Hem uluslararası hem de yerel yayınları da takip ediyoruz. Öğrenmenin yaşın yok, elimden geldiğince kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

 

DOĞRU LOKASYONDA DOĞRU PROJE

 Sektörün önümüzdeki dönemdeki gelişimi nasıl görüyorsunuz?

Gayrimenkul sektörü uzun soluklu bir koşu. Araziyi satın almaktan başlayıp, yaklaşık 5 yıl süren bir süreç. Ekonomimiz her geçen gün güçleniyor. Türkiye'de bu kentleşme oranının yanısıra kişi başı gelirin de her geçen gün arttığını değerlendirirsek 2023 hedeflerine adım adım yaklaşıyoruz. Türkiye'nin her geçen gün büyüme hedefleri var. Bu gelişen ekonomi açık olduğu sürece ana dinamikte inşaat sektörü olacaktır. Bu sebepten dolayı önümüzdeki yıllarda ciddi fırsatlar barındırıyor. Ancak bizim şirket olarak da bir mottomuz var. Bizim en önemli gördüğümüz nokta, 'Doğru lokasyonda doğru sekmende ürün üretmek' bu çok önemli yoksa her yerde her ürünü üretmek doğru değil. Biz şirket statüsü olarak şehir merkezinde doğru projeleri üretmeye çalışıyoruz ve elimizden geldiğince de karma proje noktasında da daha hedefe yönelik daha işi geliştirilecek projeler gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

 Konutta balon var mı? Fiyatlar şişti mi?

Konutta balon yok. Fiyatlar şişmedi. Hatta son 1-2 ayda Merkez Bankası'nın faiz indiriminden sonra konutlarda performans artışı olmaya başladı, bir hareketlenme başladı. Sektörde şunu görüyoruz bu nüfusla, bu alım gücüyle zaten konuta ve gayrimenkule yatırımın durma veya azalma şansı söz konusu bile değil. Nihayetinde her yıl Türkiye'nin ortalama 600 bin konuta ihtiyacı var. Tüketici fiyatı sorgulamıyor, tüketici erişebilirliği sorguluyor. Bu da konut faiz oranlarının yüksekliği demek oluyor. Son dönemde bir tartışma oldu. Senetle satışlar çok arttı diye. Niye arttı? Çünkü faiz oranları yükseldi. Ancak, tüketicinin alma talebi var. Konut alma eğilimde bir azalma yok. Bu yüzden firmalar kendi finansman modellerini geliştirmeye başladılar.

 Önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bu durum sektörü nasıl etkiler?

2014 yılı seçim yılıydı. Yerel seçim vardı. Ağustos ayında da cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu siyasi konjonktürde bakacak olursak, seçim sonuçlarıyla beraber her geçen gün bu alım daha da hızlanacak diye öngörüyoruz. Yılın son çeyreğinin çok daha iyi olacağını öngörüyorum. Cumhurbaşkanı seçimi de bitmiş olacak, güven yerleşecek. Bizim sektörde güven çok önemli. Bu seçimler bittikçe o güven daha da pekişecek.

 Projelerinizde nasıl bir artış gözlemlediniz?

Yılın ilk 6 ayını kıyaslarsak haziran ayında yaklaşık yüzde 25-30 civarında artış oldu. Normal şartlarda bunu beklemiyorduk stabil gider diye tahmin ediyorduk.

 

Uzakdoğulu yatırımcıdan teklif geldi

 

 Körfezli bir grupla ortaklığınız var. Yeni teklifler alıyor musunuz?

Teklifler özellikle Körfez'den geliyor. Uzakdoğu'dan da iki tane grup geldi. Hindistan, Japonya ve Amerika'dan bir fon geldi. Uzakdoğu'daki şirketleri bilgilendirdik Türkiye'ye yatırım yapma kararı alacaklar. Bizdeki potansiyeli görüyorlar.

Bizim hammaddemiz arsa

 Sektörün en büyük sıkıntısı nedir size göre?

Yatırımcının korunması ve bazı fırsatların kolaylaştırılması lazım. Hem yerli hem de yabancı yatırımcı için. Bizim hammaddemiz arsa. Arsa gelişimi ne kadar gelişirse, sektör o kadar gelişir.

 Peki ya Tüketici Kanunu? Nasıl buluyorsunuz?

Bizim çok desteklediğimiz, olması gereken bir şey. Tüketicinin doğru bilgilendirilmesi çok önemli ancak bunun yönetmeliklerle biran önce sonuçlanması lazım. Biz şu an en büyük projelerimizden iki tanesini Emlak Konut GYO ile gerçekleştirdik tabi bunun kamu güvencesi var. Ancak tüketicinin ne kadar kendini güvende hissedeceği, her iki tarafa da zarar vermeyecek şekilde geliştirilirse, o kadar faydalı olacaktır.

Dönüşüme Ataşehir'den başladık

 Sizin dönüşümle ilgili planlarınız var mı?

Kentsel dönüşüm bizim planlarımızda var. Bir Ataşehir'de birde İstinye'de. Kentsel dönüşüm uzun soluklu bir süreç birebir insanlara görüşmek, iletişim kurmak gerek. Bu tür konularda önümüz de ki dönemlerde daha da etkin olacağız. Hızlı bir şekilde devam ediyoruz. İmzaları almaya başladık. Yaklaşık önümüzde 1 yıllık bir süre var.

700 milyonluk 3 proje geliyor

 Ne kadarlık bir yatırım hedefiniz var?

3 tane proje üzerinde çalışıyoruz. Birisi Kağıthane projesi, diğeri de Emlak Konut GYO'nun Yedikule'deki arazisi üzerinde hayata geçireceğimiz proje. Yasal izinlerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yılbaşına kadar sonuçlandırma hedefindeyiz. Bir de Beylerbeyi'nde ofis projemiz var. 2015'in ilk çeyreğinde başlamayı hedefliyoruz. 3 projenin toplam yatırım büyüklüğü de yaklaşık 700 milyon lira.

 

25 günde 123 ticari alana 480 talep aldık

 Şimdi neler yapıyorsunuz?

Batışehir projemiz, bizim amiral gemimiz. İlk bin konutluk birinci etabı teslim ettik. İkinci bin konutluk kısmının da teslimlerine başladık. Kartal'da devam eden 2 tane projemiz var. İspark ve Pegakartal. Yurtdışında yine taahhüt işlerimiz devam ediyor. Samsun'da 5 yıldızlı Sheraton Oteli'ni yapıyoruz. Yılbaşında teslim edilecek. Yılın son çeyreğindede Batışehir'in ticari alanlarının satış ihalesi var. Şu an ön talepleri topluyoruz.

 Talep nasıl?

Ciddi bir talep oluştu. 25 gün içinde talep toplamaya başladık. Yaklaşık 123 tane bağımsız bölümümüz olacak. Gelen talep 480'i geçti. 1000'i geçmesini bekliyoruz. Her geçen günde artıyor günde yaklaşık 60-70 tane ön talep geliyor. sabah.com.tr

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Metrekare metrekare ev satışının yolunu açacak sertifika sisteminde bekleyiş sürüyor. Gayrimenkul sektörünü finansman açısından rahatlatacak, tasarrufları az olan vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracak gayrimenkul sertifikasının, gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandırması bekleniyor.

 • Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin 2016 yılındaki satış geliri 1 milyar 461 milyon TL, dönem kârı ise 287 milyon TL olarak gerçekleşti.

 • Aşçıoğlu’ndan 3 Projeye 245 Milyon Dolar Yatırım

  Aşçıoğlu’ndan 3 Projeye 245 Milyon Dolar Yatırım

  SelenIum markalı lüks konut projeleriyle faaliyet gösteren Aşçıoğlu Grubu, 50'nci yılı olan 2017'de toplam 245 milyon dolarlık yatırımla Sarıyer, Ataköy ve Merter'de yeni projeler inşa etmeye hazırlanıyor.

 • Demir İnşaat Dev Seferberliğe Katılıyor

  Demir İnşaat Dev Seferberliğe Katılıyor

  Gayrimenkul sektöründe 32 yıllık tecrübeye sahip Demir İnşaat, GYODER tarafından “Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti” sloganıyla başlatılan 20 yıl vadeli konut seferberliğine Demir Romance, Ayışığı Butik ve Demir La Vida projeleri ile katılıyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez yatırımcıları 240 ay vadeli konut satışıyla tanıştıran kampanyaya “Güçlü Ekonomi, Güçlü Türkiye” diyerek destek veren Demir İnşaat, 3 projesinde de yüzde 0,45 vade oranı ile 120 ay, yüzde 0,79 ile 240 ay vade imkânı sunuyor.

 • İbrahim Demirel İnşaat TÜYAP Fuar'ında

  İbrahim Demirel İnşaat TÜYAP Fuar'ında

  Adana'da 16-19 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek inşaat fuarı için geriye sayım başlarken, İbrahim Demirel İnşaat da fuardaki yerini almaya hazırlanıyor.

 • Metal Yapı Konut 3 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak

  Metal Yapı Konut 3 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak

  Gayrimenkul geliştirme ve inşaat sektöründeki 37 yıllık tecrübesiyle İstanbul’da birçok önemli projeye imza atan Metal Yapı Konut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, istihdam seferberliği çağrısına destek olacağını açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.