|   |   | 

İnegöl’de Kentsel Dönüşüm Projesi İptal Edildi

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Yenice Mahallesi Refah ve Karanfil Sokak'ta yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi, arsa sahiplerinin talep ettikleri yüksek fiyatlar nedeniyle iptal edildi.

İnegöl’de Kentsel Dönüşüm Projesi İptal Edildi

Proje Vatandaşların Talebiyle Başladı

Encümen salonunda, İnegöl Roman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Ahmet Lekesizyiğit, İnegöl Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Sedat Koca ile Emlak ve İstimlak Müdürü M. Ali Yakut’un katılımıyla basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkan Vekili Turgay Yel, daha modern ve daha yaşanabilir bir İnegöl hedefiyle yaptıkları çalışmaların her geçen gün artarak devam ettiğini belirterek, “Gerek mevcut İnegöl’ü seyreltme, gerek yeni İnegöl’ü kurma adına birçok mimari proje, cephe iyileştirme, yeşil alan, mahalle otoparkı, çocuk parkı gibi projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. İlçemizin giderek gelişmesi ve büyümesi nedeniyle Roman vatandaşlarımızın ağırlıklı olarak ikamet ettiği bölge şehir merkezinde kalmıştır. Vatandaşlarımızdan gelen talepler üzerine İnegöl Belediyesi olarak burayı kamulaştırarak site şeklinde yeniden binalar inşa edilmesi planlanmıştır. Bu proje sayesinde bu bölgenin şehir merkezine yakışır bir şekilde daha modern bir görünüme kavuşturulması hedeflenmiştir. Halkımızdan gelen talepler doğrultusunda özellikle Roman vatandaşlarımızın ağırlıkta olduğu Yenice Mahallesi Refah ve Karanfil Sokak civarındaki bölgeyle alakalı bir kentsel dönüşüm projesi hazırlanmıştır. Her iki sokakta ikamet eden vatandaşlarımızın talebi üzerine idaremiz farklı zamanlarda 15-20 gün ara ile toplamda 3 adet istişare toplantısı yapmıştır. Yapılan bu toplantılarda bahsi geçen alanın ıslah edilmesi ve buradaki eski yapıların yerine yeni binalar yapılarak İnegöl’ün görünümüne yakışacak şekilde modern bir görünüme kavuşturulması görüşülmüştür” dedi.

Kentsel Dönüşüm Projesinde Mutabakat Sağlanamadı

Yapılan toplantılarda bu bölgedeki arsa sahiplerinin talep ettikleri kamulaştırma bedelleri, arsa rayiç bedelleri ve güncel arsa fiyatlarıyla karşılaştırıldığında, rakamlar arasında 3 kat fiyat farkı olduğunu ifade eden Turgay Yel, “Bu nedenle sokak sakinlerinin talep ettiği şartlar çerçevesinde İnegöl Belediyesi olarak bu kentsel dönüşüm projesinin yapılmasının mümkün olmadığı gözükmektedir. Şehrimizin güzelleşmesi adına iyi niyetli olarak ciddi bir kentsel dönüşüm çalışması planlanmıştır ancak öngörülen maliyetle hak sahiplerinin talep ettiği rakamların örtüşmemesi nedeniyle yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinde mutabakat sağlanamamıştır. İdaremiz gerek vatandaşlarla yaptığımız toplantılarda, gerekse kendi idari istişare toplantılarımız neticesinde bu işin İnegöl Belediyesince yapılmasının doğru olmadığı kanaatine varmıştır. Ancak projenin gerçekleşebilmesi adına sokak sakinlerinin kendi aralarında anlaşarak bir yada birkaç müteahhit firmayla bu projeyi gerçekleştirmeleri durumunda İnegöl Belediyesi olarak yine gerekli yardımın yapılacağını, halkımızın destekçisi olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

"Bu Proje Olmayacak Diye Bir Şey Yok"

Kentsel dönüşüm projesinin Roman vatandaşlar tarafından istendiğini belirten İnegöl Roman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Ahmet Lekesizyiğit ise “Bu konuşuldu ve daha sonra da İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret ederek, konuyu kendilerine ilettik. Belediye Başkanımız da bu konu ile ilgili olumlu cevaplar vermişti. Kentsel dönüşümün olmamasının tek nedeni bazı vatandaşların yüksek rakamlar talep etmesidir. Bu proje olmayacak diye bir şey yok. Sadece askıya alındı diyebiliriz. Belki önümüzdeki günlerde veya yıllar sonra yine kentsel dönüşüm konusu gündeme gelebilir. Ben Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a teşekkür ediyorum. Bizi dinledi ve çalışmalar için talimat vermişti ama bazı vatandaşların yüksek rakam talep etmesi nedeni ile bu proje gerçekleşmedi” şeklinde konuştu.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

 • Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!
  Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!

  Pendik'teki eski konutlar tek tek deprem riskine karşı güvenle yaşanabilecek, modern kent yaşamının ihtiyaçlarını da karşılayabilecek nitelikli yapılara dönüşüyor. Kentsel dönüşümün gerçekleştiği inşaatların oranı, yüzde 25 gibi yüksek bir rakama yükseldi..

 • Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'
  Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'

  Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da 20 yıllık binaların yıkıldığına dikkat çekerek “Şimdi o yapıları yıkıyoruz ve yoğunluğu iki kat artırıyoruz. Böylece kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz. Bu anlayışla gidilirse Bursalılar 2030’lu yıllarda başka yere taşınır” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.