|   |   | 

İnşaat mega projelerle dimdik ayakta kalıyor

Son dönemde tüm dünyada yaşanan gelişmeler ışığında inşaat sektörünü değerlendiren TMB, sektörün birçok olumsuzluğa rağmen 3. Havalimanı ve 3. Köprü gibi 21 büyük ölçekli mega projeyle ayakta kaldığını vurguladı

İnşaat mega projelerle dimdik ayakta kalıyor

Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB), ekonomideki olumsuzluklara rağmen inşaat sektörünün mega projelerle ayakta kaldığını vurguladı.
TMB'nin ‘FED Depremi, Yavaşlayan Çin Ekonomisi, Taksim Gerilimi ve Mısır Darbesi Altında Dünya-Türkiye-İnşaat Sektörü' başlıklı raporuna göre sektör yılın ikinci çeyreğine toparlanmayla girdi. Piyasalar mayıs ortalarında ABD Merkez Bankası'nın (FED) tahvil alımlarının kademeli olarak azaltılabileceği sinyali ile sarsılırken, bu tabloya Taksim Gezi gerilimi, haziran ortasında FED Başkanı Bernanke'nin tahvil alımlarının Eylül 2013'ten itibaren azaltılmaya başlanarak 2014'de sona erebileceğini açıklaması ve Mısır'daki kaos eklendi.

Mısır ve Suriye etkisi
Rapora göre, FED'in açıklamasını izleyen haftalarda piyasalar dalgalanırken, borsalarda keskin düşüşler oldu. Hacimli para çıkışları yaşanırken, altın fiyatları geriledi, faiz ve dolar zirve yaparken, ulusal paralar kısa sürede büyük değer kaybetti.
TMB Başkanı Emin Sazak, yılın ikinci çeyreği geride kalırken dünyada büyüme beklentilerinin aşağı yönde revize edildiğini belirterek, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın kaygı verdiğini, Avrupa'daki durgunluğun beklenenden daha uzun süreceği öngörülerinin de arttığını söyledi. Sazak, Türkiye'nin büyümesinin de hız kestiğini anlatarak, "Gençlerin yüksek oranlı işsizliği pek çok ülke için ciddi bir sorun kaynağı oluşturuyor. Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin kırılganlığı artıyor, Suriye ve Mısır'daki çalkantılar ise siyasi, ekonomik ve ticari riskler barındırıyor" dedi.
Sazak, inşaat sektöründe ise yılın birinci çeyreğindeki yüzde 5.9 büyümenin memnuniyet verici olduğunu belirterek, sektördeki canlanmanın hem büyümeye hem de istihdama güçlü katkılarda bulunacağını, hükümetin gündemindeki mega projelerin de sektöre canlılık katacağını söyledi.

130 ÜLKENİN GELİRİNİ GEÇTİ

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen 21 büyük ölçekli projeden İstanbul'a 3. köprü ile 3.havalimanı'nın ihalelerinin tamamlandığını ifade eden Sazak, şunları söyledi:
"Kanal istanbul da dahil olmak üzere diğer mega projelerin hazırlıkları devam ediyor. Türkiye'nin çehresini değiştirecek olan projeler sadece kapsadıkları alan ve fiziki büyüklükleri itibariyle değil, mali büyüklükleri itibariyle de dev ölçeklidir. Kamu ve özel sektör eliyle gerçekleştirilecek olan 21 mega projenin toplam mali büyüklüğünün 138 milyar doları aştığı ve 130 ülkenin toplam milli gelirinden daha büyük olduğu ifade ediliyor.
Sazak, mega projelerin planlama ve proje geliştirme süreçleriyle çevresel etkileri konusunda ilgili sivil toplum kuruluşları ile akademisyenler tarafından yapılan değerlendirmelerin de dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Yurtdışında başarı grafiği yükseliyor
Emin Sazak, 2012 yılında 46 ülkede toplam 27.2 milyar dolarlık 461 yeni projenin üstlendiğini belirterek, Türk müteahhitlerin küresel krizin etkilerine ve ana pazarlarının bir bölümünde hala etkilerini sürdüren siyasi çalkantılara rağmen yurtdışındaki başarılarını 2013'ün ilk 6 aylık döneminde de devam ettirdiğini kaydetti.
2013 yılının ilk 6 ayında yurtdışında üstlenilen proje bedellerinin toplamının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artarak 11.6 milyar dolara yükseldiğini belirten Sazak, şunları söyledi:
"2013 yılının ilk 6 ayında üstlenilen 114 proje ile birlikte Türk firmalarının bugüne kadar yurtdışında üstlenmiş oldukları 7.141 projenin toplam değeri 250.9 milyar dolara ulaştı. Türk müteahhitlerin faaliyette bulundukları ülke sayısı ise listeye 2013 yılında Güney Sudan'ın eklenmesiyle 101'e ulaştı.
2013 yılında en fazla iş üstlenilen ülkeler sırasıyla Türkmenistan,Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Kazakistan ve Irak olurken, 2013'ün ilk 6 aylık döneminde Türkmenistan'da üstlenilen 28 projenin toplam değeri 4.8 milyar doları buldu."Kaynak:Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ağrı Daire Sayısı En Az Olan İl
  Ağrı Daire Sayısı En Az Olan İl

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars Bölge Müdürlüğü, 2017 yılı Ocak-Mart, yapı izin istatistiklerini açıkladı. Ağrı daire sayısı en az olan il olarak belirlendi.

 • Türkiye’nin Güvenilir Asansörleri Seçildi
  Türkiye’nin Güvenilir Asansörleri Seçildi

  Asansör ve yürüyen merdivenleri denetleyen bir kuruluş olan Hollandalı Liftinstituut, her yıl yurtdışında gerçekleştirdiği ‘Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması’nı bu yıl Türkiye’ye taşıdı.

 • Yapı Malzemelerinde Yanmaz Ürün Tercih Edilmeli
  Yapı Malzemelerinde Yanmaz Ürün Tercih Edilmeli

  Yapı malzemesi sektörünün öncü kuruluşu, gazbeton üretiminde dünya lideri Türk Ytong, 23-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda yapılarda yangın güvenliğine dikkat çekiyor.

 • 262 Towers Satışa Çıktı!
  262 Towers Satışa Çıktı!

  Bambau GMYO’nun hayata geçirdiği konut, ofis, ve rezidans bloklarından oluşan 262 Towers lanse edildi. Yatırımcısına prim garantisi veren 262 Towers tamamlandığında Kocaeli’ne 500 milyon TL değer katacak.

 • Yapı Fuarı'nda El Yapımı Mimarlık Söyleşisi
  Yapı Fuarı'nda El Yapımı Mimarlık Söyleşisi

  İstanbul'da başlayan Yapı Fuarı kapsamında düzenlenen etkinlikte, ünlü mimar Anupama Kundoo, "El Yapımı Mimarlık: Basit Malzemelerle Sürdürülebilir Mimarlık" konulu bir konuşma gerçekleştirecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.