|   |   | 

İnşaat Sektörü Otomotiv Sektörünü Örnek Almalı

İstanbul İnşaatçılar Derneği toplantısında konuşan İnder Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, her önüne gelenin inşaat yapmaya başladığını ve inşaatçıların belediyelerde rantçı muamelesi gördüğünü söyledi...

İnşaat Sektörü Otomotiv Sektörünü Örnek Almalı

İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin (İnder) toplantısında bir araya gelen sektörün önemli oyuncuları mevcut sorunları masaya yatırdı. İnşaat dünyasındaki son gelişmeleri değerlendiren İnder Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, müteahhitlik mesleğinin bir güven müessesesi olduğunu belirterek, “Eğer bu müesseseye güvenilmiyorsa, bu işi yapan kişiler muteber kişiler değilse, insanların barınma hakkı ihlal ediliyor demektir. Ancak otomotivcilerin yaptığı gibi ihbar etmek suretiyle, merdiven altı imalatların önüne geçerek haksız rekabeti önlediğimiz taktirde netice alabiliriz” dedi.
 
Milliyet'ten Yavuz Karaman'ın haberine göre, inşaat sektörünün pek çok konuda otomotiv sektörünü örnek alması gerektiğini belirten Nazmi Durbakayım, “Çünkü en organize olmuş olanlar onlar. Bir distribütörlük almak için bile bir servis ağı olması lazım, bir stoku olması lazım. Ama bugün inşaat yapacağım diyen bir müessese veya kişi bunu yapabiliyor ve bundan hoşnut kalmazsa çekip gidebiliyor. Yaptığı ürün de ortada kalıyor” diye belirtti.
 
Türkiye’ye girecek olan otomotiv markalarını devletin denetlediğini ifade eden Durbakayım, “Hurdaya çıkacak olan Otomobil markalarını Türkiye’ye sokmuyor. Ama hurda olacak inşaatların yapılmasına hâlâ izin veriliyor. Bugün altyapısı olmayan kişilerin bu işi yapmasına izin veriliyor. Parası olan herkesin Türkiye’de gelişigüzel bina yapmaya hakkı yok” dedi.
 
Master planı olmayan şehirler var
Türkiye’de hâlâ master planları olmayan şehirler olduğunu ifade eden Durbakayım, planların yapılması konusunda en çok inşaatçıların istekli olması gerektiğini, geçtiğimiz dönemde derneklerle müşterek raporlar hazırladığını ve yetkililere sunulduğunu belirterek bunların yetersiz olduğunu ve hala kentsel dönüşümün karşısında duran bir zihniyetin bulunduğunu söyledi.
 
Her önüne gelen inşaat yapıyor
İstanbul'daki kentsel dönüşüm uygulamalarının deprem riski olmasına rağmen gerektiği kadar hızlı ilerlemediğini vurgulayan İNDER Onursal Başkanı ve Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ise, “Bu konuda başta başkanımız olmak üzere derneğimizin ilgili mercilere, bakanlıklara gerekirse başbakana konuyu arz etmek noktasında, bilgilendirmek noktasında, yardımcı olmak noktasında müracaatları olması lazım” dedi.
 
Aşçıoğlu, Türkiye’de her önüne gelenin inşaat işiyle ilgilenebildiğini belirterek şunları söyledi:
“Her önüne gelen inşaatçı olamaz. İnşaatçı olmak tecrübe, bilgi, birikim ve şirket aklı gerektirir. Yüzlerce çeşit kalemi uyum içerisinde çalıştırmak her yiğidin harcı değildir. Şimdi önüne gelen herkes inşaat yapmaya başladı.”
 
İnşaattçılar belediyelerde rantçı muamelesi görüyor
Türkiye’de istihdamın yüzde 20’sini sağlayan inşaat sektörüne herkesin gözü gibi bakması gerektiğini savunan Nazmi Durbakayım, pek çok kurumda inşaatçıların gördüğü muameleyi eleştirerek şunları ifade etti:
“Vur abalıya misali herkes bu sektöre vurursa, bu iş olmaz. Belediyeye gittiğinde rantçı muamelesi görüyor. Böyle bir şey olabilir mi? Biz mevkileri, makamları el üzerinde tutuyoruz, saygımız sonsuz. Biz bu makamlara bu kadar saygı gösterirken bu makamları işgal eden kişilerden de saygı görmeliyiz. Onlardan icazet ya da borç para almaya gitmiyoruz. Olması gereken şekilde, bir işimizin görülmesi için geliyoruz. Bizim dernek olarak, meslektaşlar olarak belli şekilde tepkimizi göstermemiz lazım.”

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Başak Mahallesi’nde Tapu Sevinci

  Başak Mahallesi’nde Tapu Sevinci

  Kentsel dönüşüm projeleriyle Mamak’ta büyük bir dönüşüm gerçekleştiren Mamak Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yapılması gereken imar değişikliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

 • Park Mozaik Yaşam Mozaiği Buluşması

  Park Mozaik Yaşam Mozaiği Buluşması

  Seramik sanatçısı İzzet Temel, gayrimenkul sektöründe 50 yıla varan tecrübeleri ile güvenin sembolü olan TEPE ve MESA tarafından hayata geçirilen Park MOZAİK’te canlı bir performans sergiledi.

 • Apartman Ve Sitelerde Dijital Yönetici!

  Apartman Ve Sitelerde Dijital Yönetici!

  Yüzlerce dairelik sitelerde, yöneticilerin işi her geçen gün zorlaşıyor. Sitelerdeki bu yoğunluktan dolayı Kudret Türk, Erkan Doğan ve Meriç Akdamar, ‘Apsiyon’u kurarak, apartmanların ve sitelerin dijital yöneticisi oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.