|   |   | 

İnşaat, 160 sektörü etkiliyor

İTO Başkanı Çağlar, MIPIM Fuarı'nda konuştu: "İnşaat sektöründeki en küçük yavaşlama 160 sektörü birden etkiliyor"

İnşaat, 160 sektörü etkiliyor

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul ve inşaat fuarlarından MIPIM'de basın toplantısı düzenledi.

Çağlar, Türkiye'de inşaat ve gayrimenkulün milli gelirdeki payının yüzde 15'e ulaştığını belirterek, inşaat sektöründeki en küçük yavaşlama ya da canlılığın 160 sektörü birden etkilediğini ifade etti.

İbrahim Çağlar, "Bu sektör 160 başka sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturan bir dinamo görevi yapıyor" dedi.  

"Mega projelerdeki tecrübeyi her ülkeye satabiliriz"

İTO Başkanı Çağlar, Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü, Avrasya Tüneli ve Körfez Geçiş Köprüsü gibi dünyada ilklerle ifade edilen projeler tamamlanırken, bir taraftan da çok önemli bir mühendislik bilgi birikiminin Türkiye'de toplandığına dikkati çekti.

Çağlar, "Mega projelerle biriken mühendislik tecrübemizi doğru planlamayla dünyanın her ülkesine satabiliriz. Özellikle son beş yılda kazandığımız mühendislik yetenekleriyle yurtdışında birçok projeye imza atabiliriz" diye konuştu.

İstanbul Gayrimenkul Tanıtım Çadırı'nın bu yıl MIPIM'in en prestijli noktasında Londra ve Paris çadırlarının arasında konumlandığını belirten Çağlar, "Geçen yıl 300 metrekare olan İstanbul Çadırımızı 685 metrekareye çıkarttık. Temamız 'Star of Housing'.  Yani kentleşmenin yıldızı İstanbul" dedi. 

"Çin'den sonra ikinci sıradayız"

Türk müteahhitlerin 2015 yılında 20 milyar dolar değerinde toplam 177 proje üstlendiğine işaret eden Çağlar,  dünyada 2030 yılına kadar 57 trilyon dolar altyapı yatırımı yapılmasının beklendiğini kaydetti.

Çağlar, Avrupa’nın 2020'ye kadar olan altyapı ihtiyacının ise 2.2 trilyon dolar olduğunu belirtti.

Dünyanın en büyük 225 müteahhidi arasında Türkiye'de 43 firmanın bulunduğunu belirten Çağlar, "Çin'den sonra, dünyada ikinci sıradayız. Müteahhitlik şirketlerimizin yeni başarı hikayeleri yazmaları için gereken tek şey, mega projeler tamamlanınca ortaya çıkan insan kaynağımız ve tecrübe birikimimize sahip çıkmak" dedi. 

"İnşaat 160 sektörü etkiliyor"

İnşaat sektöründeki en küçük yavaşlama ya da canlılığın 160 sektörü birden etkilediğini belirten Çağlar, "İnşaat ve gayrimenkulün milli gelirdeki payı yüzde 15'e ulaştı. Bu sektör 160 başka sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturan bir dinamo görevi yapıyor" diye konuştu.

2015 yılında Türkiye'de yatırım yapan yabancılara yaklaşık 6 milyar dolarlık gayrimenkul satışı yapıldığını kaydeden İTO Başkanı İbrahim Çağlar, yatırım ortamını iyileştirerek bu rakamın orta vadede 15 milyar dolar seviyesine çıkarılabileceğini vurguladı.

Yabancıya konut satışının desteklenmesi için bazı adımların atılması gerektiğine işaret eden Çağlar, şunları kaydetti:

" Dünyada rol model olabilecek örnekler incelenerek yeni kolaylıklar sağlanabilir. Kredi faizlerinin yükselmesi konut satışlarını etkiliyor. Müteahhitte 'inşaat yapıyorum, daire satabilecek miyim' endişesi olmamalı. Bu açıdan MIPIM fuarı önemli bir fırsat. Yabancı yatırımcıya konut sattıkça, bu iç piyasayı da hareketlendirecek. Dış pazarları geliştirmek için proje üretmemiz, iç pazardaki durgunluğu aşmamıza da yardımcı olabilir." 

Teminat sorunu...

Özellikle Körfez ülkelerindeki ihalelerde Türk müteahhidlerin teminat sorunu yaşadığını belirten Çağlar, "Burada kâr oranları düşük ama rekabet fazla... Devletimiz bu işleri organize ederken, bilhassa teminat konusunda firmalarımıza daha fazla yardım edebilir. Çünkü artık yurtdışında münferit çalışma dönemi bitti. Devletimizle beraber iş yapalım ki ölçek kazanalım. Devlet devletle görüşerek firmaların önünü açabilir. Böyle olursa, bu işler çok daha kolay olur. Hızla dışarıdaki projelere Türk firmalarının gireceği ortamı sağlanır."

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • 262 Towers Satışa Çıktı!
  262 Towers Satışa Çıktı!

  Bambau GMYO’nun hayata geçirdiği konut, ofis, ve rezidans bloklarından oluşan 262 Towers lanse edildi. Yatırımcısına prim garantisi veren 262 Towers tamamlandığında Kocaeli’ne 500 milyon TL değer katacak.

 • Yapı Fuarı'nda El Yapımı Mimarlık Söyleşisi
  Yapı Fuarı'nda El Yapımı Mimarlık Söyleşisi

  İstanbul'da başlayan Yapı Fuarı kapsamında düzenlenen etkinlikte, ünlü mimar Anupama Kundoo, "El Yapımı Mimarlık: Basit Malzemelerle Sürdürülebilir Mimarlık" konulu bir konuşma gerçekleştirecek.

 • Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor
  Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, entegre ulaşım ağlarının yapımı ve uygun fiyatlı markalı konutların Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgiyi artırdığını belirtiyor.

 • İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım
  İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım

  İzmir’in Menemen ilçesinde hayata geçirilen, 250 milyon Türk Liralık yatırım bedeline sahip Kuzeyşehir projesinin satış ofisi ve örnek dairesinin tanıtımı yapıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.