|   |   | 

İnşaatçılar Soma İçin Kolları Sıvadı!

İnşaat sektörü, Türkiye'yi yasa boğan Soma faciasında yaraları sarmak için kolları sıvadı. Dev firmalar, maddi yardımın yanı sıra bölgede proje geliştirmeyi de gündemlerine aldı.

İnşaatçılar Soma İçin Kolları Sıvadı!

Türk ekonomisinin istihdam lokomotifi konumundaki inşaat sektörü Soma'da yaşanan büyük maden faciasına kayıtsız kalmadı. Sektörün önde gelen firmalarının yöneticilerinden ardı ardına destek mesajları gelirken, bir daha böyle büyük acıların yaşanmaması için tüm sektörlerde iş güvenliği harekatı başlatılması gerektiği vurgulandı. Bugüne kadar projelerinde önceliğin iş güvenliği olduğuna vurgu yapan sektör temsilcileri, "Bu elim olay bize insan hayatının ihmale gelmediğini bir kez daha gösterdi. Önceliğimiz insan hayatı. Projelerimizde bunu hiçbir zaman ikinci plana atmadık. Yasaların emrettiği her şeye harfiyen uyuyoruz. Şantiyelerimiz dünya standartlarında. İş sağlığı ve güvenliği konusunda nitelikli kadro istihdam ediyoruz. İnsan hayatının söz konusu olduğu hiçbir aşamada tasarruf söz konusu olamaz. Bundan sonra da bu konudaki titizliğimiz ve önceliğimiz daha da artacak" dedi. Sektörün önceliği ise Soma'ya yardım oldu. İnşaatçılar, mağdurların yaralarını sarmak için kolları sıvadı. Bölgeye maddi yardım yapacağını söyleyen de var, konut desteği verebileceğini söyleyen de... Sektörün devlerinin Soma ile ilgili yardım planları şöyle: 

Kılıçoğlu Group Yönetim Kurulu Başkanı Talat Kılıç: Keşke iş güvenliğinin önemini böyle acı bir olayla tecrübe etmeseydik. Üç gündür içimiz kan ağlıyor. Biz Çorlu İşadamları Derneği ve Kılıçoğlu Grup olarak Soma'da hayatını kaybeden ve yaralanan işçi kardeşlerimiz için para yardımında bulunuyoruz. Elbette can kaybının yerini hiçbir şey dolduramaz. Ancak biz firma olarak bölgede inşaat yapmakta dahil olmak üzere her türlü desteğe hazırız. 

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya: Soma'daki facia bize tarifi mümkün olmayan büyük bir acı yaşattı. Yaşanan felaketten derin üzüntü duyduk. Biz grup olarak, iş ve işçi güvenliği konusunda çok hassas davranıyoruz. Yasalar ne diyorsa, harfiyen uyuyoruz. Çalışma Bakanlığı tarafından düzenli olarak sıkı kontrol ve denetimler yapılıyor. 

Gedizler Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Gediz: Yaşandığımız bu felaket, iş güvenliğinin önemini bir kez daha acı şekilde bizlere hatırlattı. Maddi, manevi her türlü yardımla işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin yanında olmaya hazırız. 

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir: Soma'daki elim kazada hayatını kaybeden tüm işçi kardeşlerimizin üzüntüsünü en derinden hissettik. İşçi yakınları ve bölge için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. 

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya: Yaşanan elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ailelerine de başsağlığı diliyorum. Hep beraber madenci ailelerinin acısını paylaşmalıyız. 

Gerekirse yaptırım olmalı

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: Soma'da meydana gelen elim kaza, sadece madencilikte değil tüm sektörlerdeki iş güvenliğini bir kez daha gündeme getirdi. İnşaat sektörü de maalesef iş kazalarının yoğun yaşandığı bir sektördür. Çünkü emek odaklıyız. Bu nedenle bizler iş ve işçi sağlığı ile güvenliği konusunda bakanlığın uygulamaya koyduğu yasaları harfiyen yerine getiriyoruz. Çalışma ortamının güvenliğinin yanında, hatta daha fazla insan odaklı kazaların gerçekleşmemesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunların başında işçilerin eğitimi geliyor. İnşaatta verilen emniyet kemeri, baret, eldiven vs. gibi tüm güvenlik malzemelerini yerinde ve kuralına göre kullanmak zorunludur. Hatta bunlar için gerekirse yaptırımlar bile konulmalıdır. Sabah

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kooperatif Nedir?

  Kooperatif Nedir?

  İmece usulü yardımlaşmanın kanuni şekli olarak da görülebilecek kooperatifler hangi organlardan oluşur?

 • Kiralananda Ayıp Nedir?

  Kiralananda Ayıp Nedir?

  Kira ilişkisinde ev sahibi ve kiracı karşılıklı hak ve sorumluluklar taşır. Peki, kiralanan evin ayıplı çıkması durumunda ev sahibinin sorumluluğu nedir?

 • Patrondan Çalışanlarına 240 Konut

  Patrondan Çalışanlarına 240 Konut

  Denizli ve İzmir’de faaliyet gösteren bir tekstil firmasının sahibi, 2004’ten bu yana şirket bünyesinde çalışan 240 işçisine ev yaptırdı.

 • Yılın En Büyük Gayrimenkul Kampanyası

  Yılın En Büyük Gayrimenkul Kampanyası

  Sinpaş Yapı, Çankaya Oran’da yükselen Ankara’ konut projesi Altınoran ve Ankara’nın en çok tercih edilen konut projesi Marina Ankara için liderlere yaraşır bir kampanya hazırladı.

 • Skyland İstanbul’da Özel Konseptli Alışveriş Merkezi

  Skyland İstanbul’da Özel Konseptli Alışveriş Merkezi

  Eroğlu Gayrimenkul’ün ev ve ofis tasarımına yönelik, özel konseptli yeni alışveriş merkezi Hom Design Center, Gastro Court alanında 25’i aşkın gastronomi markası olmak üzere toplam 100’ün üzerinde mağazaya sahip olacak.

 • Şimdi Ev Alan Yüzde 35 Kazanır

  Şimdi Ev Alan Yüzde 35 Kazanır

  KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, dolardaki yükseliş nedeniyle yeni projelerde maliyetin artacağını belirterek, bu dönemde ev alanların yüzde 35 kazanç sağlayacağını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.