|   |   | 

İnşaatçılar Soma İçin Kolları Sıvadı!

İnşaat sektörü, Türkiye'yi yasa boğan Soma faciasında yaraları sarmak için kolları sıvadı. Dev firmalar, maddi yardımın yanı sıra bölgede proje geliştirmeyi de gündemlerine aldı.

İnşaatçılar Soma İçin Kolları Sıvadı!

Türk ekonomisinin istihdam lokomotifi konumundaki inşaat sektörü Soma'da yaşanan büyük maden faciasına kayıtsız kalmadı. Sektörün önde gelen firmalarının yöneticilerinden ardı ardına destek mesajları gelirken, bir daha böyle büyük acıların yaşanmaması için tüm sektörlerde iş güvenliği harekatı başlatılması gerektiği vurgulandı. Bugüne kadar projelerinde önceliğin iş güvenliği olduğuna vurgu yapan sektör temsilcileri, "Bu elim olay bize insan hayatının ihmale gelmediğini bir kez daha gösterdi. Önceliğimiz insan hayatı. Projelerimizde bunu hiçbir zaman ikinci plana atmadık. Yasaların emrettiği her şeye harfiyen uyuyoruz. Şantiyelerimiz dünya standartlarında. İş sağlığı ve güvenliği konusunda nitelikli kadro istihdam ediyoruz. İnsan hayatının söz konusu olduğu hiçbir aşamada tasarruf söz konusu olamaz. Bundan sonra da bu konudaki titizliğimiz ve önceliğimiz daha da artacak" dedi. Sektörün önceliği ise Soma'ya yardım oldu. İnşaatçılar, mağdurların yaralarını sarmak için kolları sıvadı. Bölgeye maddi yardım yapacağını söyleyen de var, konut desteği verebileceğini söyleyen de... Sektörün devlerinin Soma ile ilgili yardım planları şöyle: 

Kılıçoğlu Group Yönetim Kurulu Başkanı Talat Kılıç: Keşke iş güvenliğinin önemini böyle acı bir olayla tecrübe etmeseydik. Üç gündür içimiz kan ağlıyor. Biz Çorlu İşadamları Derneği ve Kılıçoğlu Grup olarak Soma'da hayatını kaybeden ve yaralanan işçi kardeşlerimiz için para yardımında bulunuyoruz. Elbette can kaybının yerini hiçbir şey dolduramaz. Ancak biz firma olarak bölgede inşaat yapmakta dahil olmak üzere her türlü desteğe hazırız. 

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya: Soma'daki facia bize tarifi mümkün olmayan büyük bir acı yaşattı. Yaşanan felaketten derin üzüntü duyduk. Biz grup olarak, iş ve işçi güvenliği konusunda çok hassas davranıyoruz. Yasalar ne diyorsa, harfiyen uyuyoruz. Çalışma Bakanlığı tarafından düzenli olarak sıkı kontrol ve denetimler yapılıyor. 

Gedizler Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Gediz: Yaşandığımız bu felaket, iş güvenliğinin önemini bir kez daha acı şekilde bizlere hatırlattı. Maddi, manevi her türlü yardımla işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin yanında olmaya hazırız. 

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir: Soma'daki elim kazada hayatını kaybeden tüm işçi kardeşlerimizin üzüntüsünü en derinden hissettik. İşçi yakınları ve bölge için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. 

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya: Yaşanan elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ailelerine de başsağlığı diliyorum. Hep beraber madenci ailelerinin acısını paylaşmalıyız. 

Gerekirse yaptırım olmalı

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: Soma'da meydana gelen elim kaza, sadece madencilikte değil tüm sektörlerdeki iş güvenliğini bir kez daha gündeme getirdi. İnşaat sektörü de maalesef iş kazalarının yoğun yaşandığı bir sektördür. Çünkü emek odaklıyız. Bu nedenle bizler iş ve işçi sağlığı ile güvenliği konusunda bakanlığın uygulamaya koyduğu yasaları harfiyen yerine getiriyoruz. Çalışma ortamının güvenliğinin yanında, hatta daha fazla insan odaklı kazaların gerçekleşmemesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunların başında işçilerin eğitimi geliyor. İnşaatta verilen emniyet kemeri, baret, eldiven vs. gibi tüm güvenlik malzemelerini yerinde ve kuralına göre kullanmak zorunludur. Hatta bunlar için gerekirse yaptırımlar bile konulmalıdır. Sabah

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İnşaat Sektörünün Gözü Kocaeli'nde
  İnşaat Sektörünün Gözü Kocaeli'nde

  Son yıllarda inşaat sektöründe yakaladığı yükseliş ile giderek büyümeye devam eden Kocaeli, inşaat firmalarının da vazgeçilmezi arasında yer alıyor.

 • Konut Satışlarında Artış Devam Ediyor
  Konut Satışlarında Artış Devam Ediyor

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut satışlarında yapılan düzenlemelerde ilk olumlu etkilerin bu ay ortaya çıktığını belirtti.

 • Piyalepaşa İstanbul, Sektöre Örnek Olmaya Devam Ediyor
  Piyalepaşa İstanbul, Sektöre Örnek Olmaya Devam Ediyor

  Polat markasının 60 yıllık köklü geçmişini ve gücünü arkasına alarak yükselen Piyalepaşa İstanbul, TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından düzenlenen yıllık denetimine örnek şantiye olarak ev sahipliği yaptı.

 • Ev Sahipleri İçin Son Tarih 2 Mayıs!
  Ev Sahipleri İçin Son Tarih 2 Mayıs!

  Isı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesi kalitesini gösterecek 'Enerji Kimlik Belgesi' olmadan binaların alım satımı yapılamayacak, kiraya verilemeyecek, elektrik ve su abonelikler dahi alınamayacak. 2 Mayıs'tan itibaren başlayacak zorunluluk 2011'den önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacak.

 • Çimento Sektöründen 145 Milyon TL’lik Yatırım
  Çimento Sektöründen 145 Milyon TL’lik Yatırım

  Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), 17 bin kişiye istihdam sağlayan Türk çimento sektörünün iş sağlığı ve güvenliği dendiğinde akla ilk gelen sektör olmayı hedeflediğini açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.