|   |   | 

Isı yalıtımının faydaları nelerdir?

Soğuk havalar ısınma giderlerini artıyor. Isınma giderlerinin artması faturaların da yükselmesine neden oluyor. Bu durum insanları da endişelendiriyor.

Isı yalıtımının faydaları nelerdir?

Ancak uzmanlar ısınma giderlerini düşürmenin mümkün olduğunu, bunu için de ısı yalıtımı yaptırmak gerektiğini belirtiyor. Isı yalıtımı enerji tasarrufunun yanı sıra konforlu bir yaşam için de büyük önem taşıyor. Çünkü ısı yalıtımı ekonomik ısınmanın yanı sıra yaz aylarında da evleri soğutmak için kullanılan enerjinin daha az tüketilmesini sağlıyor. Kısacası ısı yalıtımı kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltıyor. Yönetmeliklere uygun yapılacak ısı yalıtımı ile ısınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamaların yaklaşık yarısını tasarruf etme imkanı doğuyor. Isı yalıtımın enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra başka faydaları da bulunuyor. Peki ısı yalıtımının faydaları nelerdir? 

İşte ısı yalıtımının önemi ve faydaları… 

·        Enerji faturalarını azaltmak için yalıtım yapılması gerekiyor. Tüketiciler binalarında standartlara uygun cephe yalıtım uygulamalarıyla faturalarında yüzde 50’ye varan azalma sağlayabiliyor. 

·        Uzmanların verdiği bilgileri göre bugün toplam enerjinin yüzde 35’i konutlar ve ticari binalarda tüketiliyor. 2002-2012 yılları arasında bu binaların tükettiği enerji yaklaşık yüzde 70 oranında arttı. Bu da yalıtımın önemini gösteriyor. Çünkü yalıtımla enerji tasarrufu sağlanıyor. 

·        Yalıtım, ayrıca rutubet, küf, kötü koku, romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi sorunlara karşı da koruma sağlar. 

·        Yalıtım yapılmasının doğaya da faydası bulunuyor. Çünkü dış cephe ısı yalıtımı yaptırdığınızda daha az yakıt kullanırsınız. Bu da hava kirliliğine bağlı küresel ısınmanın önlenmesini ve çevrenin korunmasına çok önemli bir katkı sağlıyor. 

·        Isı yalıtımı binaların çatı ve duvarlarına, toprak temaslı bölgelere, katları ayıran döşemelere, tesisat boruları ve havalandırma kanallarına, garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlara yapılıyor. Ayrıca özel kaplamalı yalıtım cam üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılabilir. Bu ayrıca yazın binaya güneş ısısı girişine de önler. 

·        Isı yalıtımı için yapılan harcamalar, sağlanan enerji tasarrufu ile 2-5 yıl içinde kendini geri öder. 

·        Dış cephe ısı yalıtımı yapılmamış bina duvarlarında beton içindeki donatılar yoğuşmadan dolayı zamanla korozyona uğrayarak yıpranır ve mukavemet kaybına uğrar. Oysa ısı yalıtımı ile cephelerin dış etkenlere karşı yıpranması önlenmiş olur. Bu da binanın yapısal olarak çok daha uzun yıllar ayakta kalmasını sağlar. 

·        Isı yalıtımı, dış ortamdan gelen gürültüyü absorbe ettiğinden ses yalıtımına da önemli bir katkı sağlar. 

·        Binanın tüm cephelerinin yalıtılması önemlidir. Yalıtımsız bölgelerde sorun devem edecektir. Bu nedenle tüm yapı bileşenlerinde yalıtım olmalıdır. Isı yalıtımı binaların içinden veya dışından uygulanabilir. Isı yalıtımının önemli bir unsuru da tesisatların yalıtılmasıdır.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Evinizi taşırken strese yenilmeyin!
  Evinizi taşırken strese yenilmeyin!

  Ev taşımak insanın yaşam boyu tecrübe edeceği yorucu ve oldukça stresli deneyimlerin başında gelir. Alıştığınız yaşam alanınızı değiştirmenin dışında, aynı anda onlarca ayrıntıyı da düşünmek zorunda kaldığınız taşınma sürecinde stresle nasıl baş deceksiniz?

 • Organize sanayi bölgelerinin yer seçimi nasıl yapılır?
  Organize sanayi bölgelerinin yer seçimi nasıl yapılır?

  OSB, sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak amacıyla işletilen mal ve hizmet üretim bölgeleridir.

 • Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor
  Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Yakın gelecekte ülkemizin en büyük projelerinden olacak Kanal İstanbul Projesinde de finans modelini çalışıyoruz. Taraflarla, kamu adına bu işin paydaşları olanlarla çalışıyoruz." dedi.

 • Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı
  Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı

  McGill Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Avi Friedman, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Manyezit Yapı Paneli üreticisi Modelpan’ın düzenlediği konferans için İstanbul’a geldi.

 • Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler
  Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler

  Dekon İnşaat tarafından inşa edilen, Bağdat Caddesi’nin nadir site konseptli projelerinden olan Dekon Suadiye Ametist’te tamamı deniz manzaralı son 15 daire yeni sahiplerini bekliyor.

 • Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı
  Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı

  Tamamladığı güvenli ve lüks konut projeleriyle bilinen Babacan Holding, şimdi de bölgesinin en iddialı ve en prestijli projesi olan ‘Babacan Port Royal’i hayata geçiriyor. Emsallerine göre daha ekonomik ve iddialı fiyatlarla sunulan ‘Babacan Port Royal’de, daireler 249 bin TL’den başlıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.