|   |   | 

Isı yalıtımının faydaları nelerdir?

Soğuk havalar ısınma giderlerini artıyor. Isınma giderlerinin artması faturaların da yükselmesine neden oluyor. Bu durum insanları da endişelendiriyor.

Isı yalıtımının faydaları nelerdir?

Ancak uzmanlar ısınma giderlerini düşürmenin mümkün olduğunu, bunu için de ısı yalıtımı yaptırmak gerektiğini belirtiyor. Isı yalıtımı enerji tasarrufunun yanı sıra konforlu bir yaşam için de büyük önem taşıyor. Çünkü ısı yalıtımı ekonomik ısınmanın yanı sıra yaz aylarında da evleri soğutmak için kullanılan enerjinin daha az tüketilmesini sağlıyor. Kısacası ısı yalıtımı kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltıyor. Yönetmeliklere uygun yapılacak ısı yalıtımı ile ısınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamaların yaklaşık yarısını tasarruf etme imkanı doğuyor. Isı yalıtımın enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra başka faydaları da bulunuyor. Peki ısı yalıtımının faydaları nelerdir? 

İşte ısı yalıtımının önemi ve faydaları… 

·        Enerji faturalarını azaltmak için yalıtım yapılması gerekiyor. Tüketiciler binalarında standartlara uygun cephe yalıtım uygulamalarıyla faturalarında yüzde 50’ye varan azalma sağlayabiliyor. 

·        Uzmanların verdiği bilgileri göre bugün toplam enerjinin yüzde 35’i konutlar ve ticari binalarda tüketiliyor. 2002-2012 yılları arasında bu binaların tükettiği enerji yaklaşık yüzde 70 oranında arttı. Bu da yalıtımın önemini gösteriyor. Çünkü yalıtımla enerji tasarrufu sağlanıyor. 

·        Yalıtım, ayrıca rutubet, küf, kötü koku, romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi sorunlara karşı da koruma sağlar. 

·        Yalıtım yapılmasının doğaya da faydası bulunuyor. Çünkü dış cephe ısı yalıtımı yaptırdığınızda daha az yakıt kullanırsınız. Bu da hava kirliliğine bağlı küresel ısınmanın önlenmesini ve çevrenin korunmasına çok önemli bir katkı sağlıyor. 

·        Isı yalıtımı binaların çatı ve duvarlarına, toprak temaslı bölgelere, katları ayıran döşemelere, tesisat boruları ve havalandırma kanallarına, garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlara yapılıyor. Ayrıca özel kaplamalı yalıtım cam üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılabilir. Bu ayrıca yazın binaya güneş ısısı girişine de önler. 

·        Isı yalıtımı için yapılan harcamalar, sağlanan enerji tasarrufu ile 2-5 yıl içinde kendini geri öder. 

·        Dış cephe ısı yalıtımı yapılmamış bina duvarlarında beton içindeki donatılar yoğuşmadan dolayı zamanla korozyona uğrayarak yıpranır ve mukavemet kaybına uğrar. Oysa ısı yalıtımı ile cephelerin dış etkenlere karşı yıpranması önlenmiş olur. Bu da binanın yapısal olarak çok daha uzun yıllar ayakta kalmasını sağlar. 

·        Isı yalıtımı, dış ortamdan gelen gürültüyü absorbe ettiğinden ses yalıtımına da önemli bir katkı sağlar. 

·        Binanın tüm cephelerinin yalıtılması önemlidir. Yalıtımsız bölgelerde sorun devem edecektir. Bu nedenle tüm yapı bileşenlerinde yalıtım olmalıdır. Isı yalıtımı binaların içinden veya dışından uygulanabilir. Isı yalıtımının önemli bir unsuru da tesisatların yalıtılmasıdır.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Kemerburgaz'daki 160 Dönümlük Arsa Galatasaray'ın Oldu!
    Kemerburgaz'daki 160 Dönümlük Arsa Galatasaray'ın Oldu!

    Galatasaray, Kemerburgaz'daki 160 dönümlük arsanın sahibi oldu. Galatasaray Florya'daki Metin Oktay Tesisleri'nden ayrıldıktan sonra tüm alt yapı da içinde olmak üzere futbol tesislerini Kemerburgaz'daki 160 dönümlük arazi de yeniden inşa edecek.

  • İstanbul'daki Bazı Bina Ve Köprüler Takip Ediliyor!
    İstanbul'daki Bazı Bina Ve Köprüler Takip Ediliyor!

    Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Soyöz, İstanbul’daki belli başlı bina ve köprülerin depreme karşı dinamik özelliklerinin takip edildiğini belirtti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.