|   |   | 

İstanbul’a nefes aldıracak ‘Yeşil Yol’ projesi!

Vizyon Atölyesi’nin yeni projesi ‘Yeşil Yol’, 5 milyon metrekarelik yeşil alanıyla İstanbul'a nefes aldıracak.

İstanbul’a nefes aldıracak ‘Yeşil Yol’ projesi!

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ve Kentsel Strateji Kurucusu A. Faruk Göksu tarafından hayata geçirilen Vizyon Atölyesi’nde, 17 Ağustos büyük Marmara depreminin 17. yıl dönümünde İstanbul için çok büyük bir önem taşıyan 5 milyon metrekarelik ‘Yeşil Yol’ projesi tasarlandı. 

Kamu, özel ve sivil sektörlerin işbirliği ile kentlerin geleceğini kurgulamak amacıyla kurulan Vizyon Atölyesi, 17 Ağustos Marmara depreminin 17’nci yılında İstanbul’da yapı ve yaşam kalitesi riskinin azaltılması için yeni bir projeye daha imza attı. 3 yıl önce kurulan Vizyon Atölyesi, bugüne kadar "tasarım ve sosyal etki" temaları çerçevesinde "81 Kent 81 Vizyon", "On Proje Onlarca Etki" ve "39 Kent 1 İstanbul" projelerini hayata geçirdi. 

İstanbul’a nefes aldıracak Vizyon Atölyesi’nin son projesi ‘Yeşil Yol’ ise TEM ve E-5 arasındaki 50 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde yaklaşık 10 milyon metrekarelik alanda 5 milyon metrekarelik yeşil alan yaratacak. 

20 bin yapıyı dönüştürecek 

Proje güzergah üzerinde yer alan yaklaşık 20 bin mevcut yapının yıkılarak yerine kentsel dokuya uygun çevreci yapıların oluşturulacağı proje, İstanbul nüfusunun yüzde 55’inin yaşadığı Küçükçekmece Gölü ve Pendik arasındaki bölgelerin yapı standartlarını büyük ölçüde yükseltirken, yaşam kalitesini de hızla artıracak. 

“Her türlü işbirliğine açığız” 

İstanbul’a çok daha yeşil çok daha çevreci bir kimlik kazandıracak olan Yeşil Yol, öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yöneticileri olmak üzere yeşil yolun bulunduğu 17 ilçe belediye yönetimi ile paylaşılacak. Ayrıca yatırımcılar ve üniversiteler ile ekonomik model seçenekleri tartışılacak. 

Vizyon Atölyesi Kurucularından Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, şehir planlamasında yapılan yanlışların can kayıplarının yanı sıra olumsuz sosyolojik etkilerine de dikkat çekti: “Vizyon Atölyesi’ni üç yıl önce hayata geçirmemize rağmen, pek çok önemli proje hayata geçirdik. 81 Kent 81 Vizyon, On Proje Onlarca Etki ve 39 Kent 1 İstanbul olmak üzere 228 katılımcının dahil olduğu 3 program düzenledik. Tüm projeler de özellikle yerel yönetimlerden önemli tepkiler aldı. En önemli şey insan hayatı. Vizyon Atölyesi olarak insan hayatını güzelleştirecek şehirlerin haylini kuruyoruz. Artan nüfusu, çarpık kentleşmesi ile İstanbul’un ilk müdahale edilmesi gereken şehirlerden biri olduğunu düşündüğümüz için İstanbul özelinde Yeşil Yol projesini tasarladık.” Vizyon Atölye’sinin projeleri hayata geçirmek için de devlet kurumları ve yerel yönetimlerle görüşmelere devam ettiğinin bilgisini veren Timur, bu konuda her türlü işbirliğine açık olduklarını sözlerine ekledi. 

İstanbul’a 5 milyon metrekarelik yeşil alan 

Vizyon Atölyesi Kurucusu Faruk Göksu ise “Geçen 16 yılda depremi ve olası riskleri çok konuştuk. Biz, Vizyon Atölyesi ile hem vizyon hem de eylem bazında pek çok da başarılı program ve proje gerçekleştirdik. Son projemiz Yeşil Yol da yine başarılı bir kentsel dönüşüm modeli olarak, önemli bir referans olacak. Yeni dönüşüm modelleri geliştirmek, ulaşımı kolaylaştırmak, olası deprem için toplanma alanları ve tahliye koridorlarını oluşturmayı hedefleyen Yeşil Yol projesinin İstanbul’a 5 milyon metrekarelik bir yeşil alan kazandırmayı hedeflediğini anlatan Göksu,  proje alanının yarısı yeşil alanlar, eğitim ve sağlık gibi kamusal alanlar; diğer yarısı da yeni yapı alanları olarak tasarlandı” dedi. 

Yeşil Yol projesinin bir yeşil omurga olduğunu söyleyen Göksu, önerdikleri mavi ve yeşil örtü ile 39 ilçeye hizmet edeceğini, böylelikle 39Kent1İstanbul bütüncül bir yaklaşımla ele alınacağını belirtti. 

Proje maliyeti 7 milyar dolar 

14 bin yapıda 63 bin konutta yaşayan 200 bin kişiyi kapsayan projede, 5.0 milyon m2 yeşil alan yaratmak için ise; mevcut yapılaşmanın yüzde 50’si olan 4.0 milyon m2 yapı, diğer yüzde 50’lik yapılaşma alanına transfer edilecek ve yüzde 25 ilave imar bonusu ile toplam 10.0 milyon m2 inşaat yapılacak. Projenin mali büyüklüğü ise yaklaşık 7 milyar dolar olacak. 

Yeşil Yol İçin 10 Temel İlke: 

·        Omurga; 50 km; TEM ve E5 ile Küçükçekmece ve Pendik arası

·        Örtü; Mavi ve Yeşil

·        Strateji; % 50 Yeşil, % 50 Yapılaşma

·        Süreklilik; Akslar ve Odaklar

·        Değer; Yeşilin katma değeri

·        Bağlantı; 17 ilçe bir arada

·        Risk Azaltma; Yapı ve yaşam kalitesi

·        Model; Ekonomik Seçenekler

·        Silüet; Dalgalanma

·        Bonus; İmar Hakları Transferi

Yeni Proje Haberleri

Yeni Proje Kategorisindeki diğer haberler

 • Veb Tower Görücüye Çıktı

  Veb Tower Görücüye Çıktı

  İnşa edilen çok sayıda konut projeleri ile Ankara’nın yeni gözde yerleşim merkezi olan İncek’in yeni projelerinden Veb Tower, ‘V’ formlu mimarisi ve dikey mahalle konseptiyle dikkat çekiyor.

 • Piazza Görücüye Çıktı

  Piazza Görücüye Çıktı

  Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın karma proje olarak hayata geçirdiği Piazza, adalar manzaralı konutlarıyla sahiplerine farklı bir deneyim sunuyor.

 • Yedi Mavi’de satışlar muhteşem kampanya ile başladı

  Yedi Mavi’de satışlar muhteşem kampanya ile başladı

  Kalkavan Yapı, Hasan Sever İnşaat ve Gül Yapı Gayrimenkul Geliştirme İş Ortaklığı’nda, İstanbul’un en değerli arazilerinden TOBB’un Zeytinburnu arazisi üzerinde hayata geçirilecek Yedi Mavi Projesi’nde satışlar başladı.

 • Kartal’ın En Yeni Projesi Okkalar İnşaat’tan: Armamenta

  Kartal’ın En Yeni Projesi Okkalar İnşaat’tan: Armamenta

  Okkalar İnşaat 40 yıllık tecrübesiyle İstanbul’un yükselen değeri Kartal’da yepyeni bir projeye başlıyor. Bugüne kadar Pendik, Kurtköy ve Konya’da yaptığı yeni nesil projeleriyle 5 binden fazla kişiyi ev sahibi yapan Okkalar İnşaat’ın yenigözdesi ArmaMenta yakında satışa sunulacak.

 • Geleceğin Yaşam Stili Mina Towers Tanıtıldı

  Geleceğin Yaşam Stili Mina Towers Tanıtıldı

  Başaran Yatırım Holding, “Dünya standartlarında bir yıldız şimdi Kadıköy’de” sloganıyla Anadolu Yakası’nın en değerli lokasyonlarından Fikirtepe’de hayata geçirdiği Mina Towers projesinin lansmanını gerçekleştirdi.

 • Dev projede ihale günü

  Dev projede ihale günü

  Yıllardır mahrumiyet bölgesi olarak gösterilen Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde öğrenciler, hasta yakınları ve çalışanların otopark, alışveriş, eğlence, sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak dev proje 21 Eylül (yarın) ihaleye çıkarılıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.