|   |   | 

İstanbul AVM Yatırımlarında Gözde Merkez!

Zorlu yılı geride bırakan perakende sektörü 2017'den umutlu. Tüketiciler yeniden mağazalara çekilmeye çalışıyor. İstanbul AVM yatırımlarında gözde merkez haline geldi.

İstanbul AVM Yatırımlarında Gözde Merkez!

Türkiye şu günlerde iki ana gündeme kitlenmiş durumda. Biri nisan ayında yapılması planlanan referandum bir diğeri de ekonomik büyüme. Bu iki başlık da hem bugünü hem de önümüzdeki dönemi etkilemeye devam edecek başlıklar olarak görülüyor. Bunlara dünyada yaşanan siyasi gelişmeleri ve yakm coğrafyamızdaki hareketli gündemi de eklersek 2017 yılının oldukça hareketli geçeceğini söylemek yanlış olmaz. Referandumdan çıkacak sonuç ne olursa olsun biz Türkiye’nin ekonomik değerlerini ve istihdam politikalarını konuşmaya devam edeceğiz. 2016 yılı oldukça zorlu bir yıl oldu. TÜIK rakamlarıyla bakacak olursak geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre ekonomide yüzde 2.7’lik daralma yaşandı. Daralma işsizlik rakamlarında da kendini gösterdi. 2016’nın son çeyreğinde işsizlik yüzde 12.1 ile son 6.5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

ORTAK KAMPANYA

2016 yılını sıkıntılı geçirmesine rağmen perakende sektörü bu yıl ekonominin lokomotifi olacak. Yaklaşık 700 milyar TL’ye yaklaşan ciro büyüklüğü ile sektör, geçen yılı tartışmalı kapattı. Artan dolar kuru perakendecilerle AVM’ler arasında kira tartışması yaratırken, tüketicileri yeniden mağazalara çekmenin de yolları arandı. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda BMD, KMD, TUR-Y1D ve TÜRES bir araya geldi ve sosyal yaşamın devam etmesine vurgu yaptığı “Hayatına Sahip Çık” kampanyasını başlattı. Tüketiciyi yeniden sokaklara, mağazalara, restoranlara kısacası çarşı pazara çağıran bu kampanyanın amacı sektörü yeniden hareketlendirmekti.

Sektör bununla da yetinmeyip ülkenin acil sorunlarından birine de el attı. Cumhurbaşkam Recep Tayyip Erdoğan’ın “İşsizlik oranlarını aşağıya çekmeliyiz” çağrısına sektörden yanıt gecikmedi ve birbiri ardına pek çok kurum bu seferberliğe katkı sunacağını belirtti. Bunlardan biri olan BMD, ülkemizde 4 milyon kişiye ulaşan işsiz rakamına perakende sektörünün çare olabileceğinin işaretini verdi. 149 üye firma ve bu firmalara ait 422 markayı temsil eden BMD bugün itibariyle 375 bin kişiye istihdam yaratıyor. Bu yıl BMD markaları 67 bin 400 kişiyi işe almayı hedefliyor ve bu rakamın ise 2023 yılına kadar 400 bin olması hedefleniyor.

İSTANBUL'A 38 AVM DAHA YOLDA

EVA Gayrimenkul Değerleme ve Akademetre araştırma firmasının yaptığı, ''Türkiye AVM Potansiyeli Analiz Raporu 2016-2018 çalışması önemli veriler sunuyor. Rapora göre, İstanbul AVM yatırımlarında öne çıkıyor. Buna göre, İstanbul'da mevcut durumda (2016 Mart) 116 adet alışveriş merkezi var. Proje ve inşaat halinde ise 38 alışveriş merkezi bulunuyor. İstanbul'daki inşaat ve proje halindeki alışveriş merkezleri dahil edildiğinde, mevcut durumdaki kiralanabilir alana 2018 yılı sonuna kadar yaklaşık 1 milyon 501 bin 505 metrekare alan eklenmesi bekleniyor. 

ULAŞILABİLİR LÜKS

Sadece İstanbul’un değil ülkenin de kalbinin attığı cadde olan İstiklal Caddesi’nde son bir yılda pek çok değişiklik yaşandı. Cadde’nin değişen çehresi kadar açılıp kapanan mağaza haberleri de İstiklal Caddesi’ni hep gündemde tuttu. Ancak son dönemde, kapanan mağazalar kadar açılan yeni mağazalarla anılıyor. Özellikle açılan yeni mağazalar içinde kozmetik markaları göze çarpıyor. Mac, Flormar, Gratis, Tekin Acar İstiklal Caddesi’nde mağazası olan markalardan.

OFFLİNE’A TAŞINACAK

“Her şey ev için” sloganıyla hareket eden Evidea, 2017 yılında daha da güçlenmeyi hedefliyor. Bu hedef kapsamında ise online’da yüzde 120 büyüme ve minimum 360 milyon TL ciro bekliyor.

2016 son çeyreğinde ilk mağazalarını açtıklarını hatırlatan Evidea Kurucu Ortağı ve CEO’su Tuğ-berk Keselioğu, “İlk mağaza sonrası oluşan projeksiyon ile mağaza sayısını hızlıca artırmayı ve online pazardaki gücümüzü offline’a da taşımayı planlıyoruz” diye konuşuyor. Şu an Evidea.com bünyesinde 250 kişi çalıştığını söyleyen Ke-selioğlu, bu yıl en az 350 kişilik bir ekip olmayı planladıklarını kaydediyor. Para

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!
  Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!

  Türkiye gayrimenkul sektörünün temalı en büyük yaşam projesi Altınoran’ın kalbinde yükselen Altın Kuleler, Ankara’ya sunduğu standart üstü yaşam ve örnek dairesiyle yoğun ilgi görüyor.

 • Ev Alacaklara 12 Tavsiye!
  Ev Alacaklara 12 Tavsiye!

  Türkiye'de son yıllarda artan konut satışlarıyla birlikte alım satımda kötü niyetli kişiler de artış gösterdi. Emlak uzmanları da ev sahibi olmaya hazırlanan vatandaşları 12 tavsiyede bulunarak uyardı...

 • Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!
  Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!

  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından satış yetkisi Turyap’a verilen Emlak Konut Evleri’nde, Turyap’ın başarı ile uygulamaya koyduğu ‘‘ön talep’’ kavramı, Başakşehir Emlak Konut Evleri-Kayaşehir’e taşınıyor.

 • Türkiye konut satışında OECD ikincisi
  Türkiye konut satışında OECD ikincisi

  Kurulduğu 2010 yılından bu yana her sene ortalama yüzde 62 büyüyen Nef’in İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’nin konut satışında OECD ikincisi olduğuna dikkat çekerek, “Ev sahipliği oranı Romanya, Singapur, Çin’de yüzde 90’ının üzerinde, Rusya ve Norveç’te yüzde 80’in üzerinde. Türkiye’de bu oran yüzde 60. Sektör olarak daha gidecek çok yolumuz var.” dedi.

 • Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017
  Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017

  Bahar dönemiyle birlikte konut satışlarının artması bekleniyor. Konut fiyatlarındaki artış da devam ediyor. Son açıklanan veriler de bu artışa işaret ediyor.

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.