|   |   | 

İstanbul Finans Merkezi’nde İşler Karıştı

İstanbul Finans Merkezi'nde kamu kuruluşlarının inşaata başlamamasını eleştiren Ağaoğlu, “500 milyon lira para harcadım, ortada bir şey yok" dedi

İstanbul Finans Merkezi’nde İşler Karıştı

AKP hükümetinin en iddialı projelerinden biri olan İstanbul Finans Merkezi (İFM) ağır aksak ilerliyor. Kenti küresel finans trafiğinin önemli duraklarından biri haline getirecek ve 5 milyar dolara mal olacak projenin açılış tarihi önce 2016′ya ardından 2018′e ertelendi.

2012 yılında startı verilen projede yer alacak olan Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gibi kamu kurumları inşaata henüz başlamadı.

Projenin tüm alt yapı çalışmalarını üstlenen ünlü işadamı Ali Ağaoğlu, “Devlet kendi projesine sahip çıkmıyor. Biz cebimizden 500 milyon lira harcadık, bir o kadar daha harcayacağız. Kamu kuruluşları neyi bekliyor, anlamış değilim” dedi.

SEKİZ YILDIR GÜNDEMDE…

Hükümet 2007 yılında genel merkezleri Ankara'da bulunan kamu bankaları, finans kuruluşlarının İstanbul’a taşınacağını açıkladı. Adres olarak da daha sonra Ümraniye’ye bağlanacak olan Ataşehir’deki 300 bin metrekarelik dev araziyi gösterdi.

Ocak 2008’de TOKİ’nin yaptığı planlar ile bir finans merkezine dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Ardından İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı adı verilen karar Ekim 2009′da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu sırada yapılan imar planı değişiklikleriyle ilgili Mayıs 2010′da Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, ilgili yürütmeyi durdurma kararını aldırdı.

TOKİ bunun üzerine yeni bir plan hazırlayarak arazi üzerindeki parselleri kamu kuruluşları ve bankalara sattı. Ardından Emlak Konut GYO mimari tasarımı yaptırdı ve proje hazırlama süreci başladı. Kasım 2012′de projenin inşaatı için atım atıldı ve “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Özel Proje ve Rekreasyon Alanı Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesi gerçekleştirildi.

İhaleyi 1 milyar 460 milyon liralık hasılat teklifliyle Ağaoğlu kazandı. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin inşaatını üstelenen Ağaoğlu projenin tüm hafriyat işlerini, ortak altyapılarını, ulaşım yollarını, kapalı ve açık otoparklarını, proje alanının zemin iyileştirmesi ile tüm yapısal ve bitkisel peyzaj işlerini kendi kaynakları ile yapıyor.

Ruhsatını iki yıllık gecikmeyle Aralık 2014′te alan Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu sürecin geldiği noktadan şikayetçi.

DEVLET PROJESİNE SAHİP ÇIKMIYOR

Tüm engellemelere rağmen iş yapmaya çalıştıklarını söyleyen Ağaoğlu, “Ruhsat ve bazı onaylarda gecikmeler yaşadık. Yine de heyecanla çalışmaya devam ediyoruz, bu heyecanı ne yazık ki kamu tarafında göremiyoruz” dedi.

Devletin kendi projesine sahip çıkmadığına dikkat çeken Ağaoğlu şöyle konuştu: “İstanbul Finans Merkezi’nde yer alacak kamu kuruluşları ve bankaların hâlâ inşaata başlamamış olması bizi üzüyor. İşimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar devletten bir kuruş almadan 500 milyon lira harcadık, toplamda 1 milyar lira harcayacağız.”

Hali hazırda arazi üzerinde kendileri dışında hiç kimsenin inşaat faaliyeti yürütmediğini belirten Ağaoğlu, Türkiye için vitrin niteliği taşıyacak projenin eş zamanlı olarak bitirilebilmesi ve proje bütünlüğünün sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bina altın olsa ne yazar

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesini sadece bir gayrimenkul projesi olarak görmediklerini belirten ve “Bu iş Türkiye ekonomisi için son derece stratejik bir yatırım. Yüzyıl sonrada Türk ekonomisine hizmet edecek” diyen Ağaoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye her açıdan uluslararası bir finans merkezi olmanın gereklerini yerine getirmeli. Yasal düzenlemeler, vergi düzenlemeleri bütün bunlar uygun olmalı. Uluslararası kuruluşların çalışanlarının kalacağı yer, ailesinin sosyal yaşamı, çocukların okulu bunların hepsi birer etken. Bunlar olmazsa olmaz. Yoksa altından bina bile yapsanız, yasal altyapınız yoksa orası finans merkezi olamaz. Önemli olan ülkenin yatırımcıya güven vermesi” dedi.

703 bin kamyon yıkadık”

2018 yılında tamamlanması beklenen Finans Merkezi projesinde ruhsatı alan Ağaoğlu, Finans Merkezi projesinde 319 adet konut, 977 ofis, 93 ticari ünite olarak toplamda bin 389 adet bağımsız bölüm inşa edecek. İFM kapsamında yer alan özel proje alanıyla rekreasyon parsellerinde 115 bin metrekare alan üzerinde geliştirdikleri projede, yaklaşık 940 bin metrekarelik inşaat alanı olacak. 8 milyon metreküp hafriyat yaparak Türkiye’de bu alanda rekora imza attıklarını söyleyen Ağaoğlu, “Şantiyeden 703 bin 627 defa kamyon çıktı ve tek tek yıkandı” dedi. (İsmail ŞAHİN / Sözcü)

Şirket Haberleri

istanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesinden Bilgi Alın

Ad*

Soyad*

Telefon*

Email*

Gönder

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Ekin Technology, Amerika pazarına giriyor

  Ekin Technology, Amerika pazarına giriyor

  Güvenli şehir teknolojileri sektöründe önemli konumda bulunan Ekin Technology ABD'nin San Diego şehrinde gerçekleştirilen International Association of Chiefs of Police'de (IACP), Amerikan polis teşkilatlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

 • Dört Ortadoğulu grup Türkiye’ye geliyor

  Dört Ortadoğulu grup Türkiye’ye geliyor

  Türk inşaat ve mimarlık sektörü için 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de sorun olmadığının anlatıldığı bir platforma dönüşen Dubai Citsycape ekonomik getirileri de sağlamaya başladı.

 • Yenilendik!

  Yenilendik!

  3DKonut.com yenilendi. Yayın hayatına başladığından beri biriktirdiğimiz bilgi birikimi, yepyeni bir deneyim için geliştirdik.

 • Ofist’ten Tarihsel Kimliğe Güncel Yorum: Bell Evi

  Ofist’ten Tarihsel Kimliğe Güncel Yorum: Bell Evi

  İç Mimar Yasemin Arpaç ve İç Mimar Sabahattin Emir liderliğindeki Ofist tarafından 100 yıllık tarihi kimliğine sadık kalınarak modern ve kullanıcı odaklı bir tasarım anlayışıyla yorumlanan İstanbul Gümüşsuyu’ndaki Bell House, İngiliz evsahibinin yaşam tarzını ve kültürünü yansıtan detaylarıyla dikkat çekiyor.

 • AND Gayrimenkul Ve Anadolu Efes Güçlerini Birleştirdi

  AND Gayrimenkul Ve Anadolu Efes Güçlerini Birleştirdi

  Gayrimenkul sektöründe YAP-YAŞAT mottosuyla dikkat çeken AND Gayrimenkul, Türk basketbolunun lokomotifi Anadolu Efes Spor Kulübü’yle kapsamlı bir ortaklığa imza attı. AND Gayrimenkul, hem Türkiye’de hem de Turkish Airlines EuroLeague’de şampiyonluk kovalayan Anadolu Efes’in resmi partneri oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.