|   |   | 

İstanbul Finans Merkezi’nde İşler Karıştı

İstanbul Finans Merkezi'nde kamu kuruluşlarının inşaata başlamamasını eleştiren Ağaoğlu, “500 milyon lira para harcadım, ortada bir şey yok" dedi

İstanbul Finans Merkezi’nde İşler Karıştı

AKP hükümetinin en iddialı projelerinden biri olan İstanbul Finans Merkezi (İFM) ağır aksak ilerliyor. Kenti küresel finans trafiğinin önemli duraklarından biri haline getirecek ve 5 milyar dolara mal olacak projenin açılış tarihi önce 2016′ya ardından 2018′e ertelendi.

2012 yılında startı verilen projede yer alacak olan Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gibi kamu kurumları inşaata henüz başlamadı.

Projenin tüm alt yapı çalışmalarını üstlenen ünlü işadamı Ali Ağaoğlu, “Devlet kendi projesine sahip çıkmıyor. Biz cebimizden 500 milyon lira harcadık, bir o kadar daha harcayacağız. Kamu kuruluşları neyi bekliyor, anlamış değilim” dedi.

SEKİZ YILDIR GÜNDEMDE…

Hükümet 2007 yılında genel merkezleri Ankara'da bulunan kamu bankaları, finans kuruluşlarının İstanbul’a taşınacağını açıkladı. Adres olarak da daha sonra Ümraniye’ye bağlanacak olan Ataşehir’deki 300 bin metrekarelik dev araziyi gösterdi.

Ocak 2008’de TOKİ’nin yaptığı planlar ile bir finans merkezine dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Ardından İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı adı verilen karar Ekim 2009′da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu sırada yapılan imar planı değişiklikleriyle ilgili Mayıs 2010′da Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, ilgili yürütmeyi durdurma kararını aldırdı.

TOKİ bunun üzerine yeni bir plan hazırlayarak arazi üzerindeki parselleri kamu kuruluşları ve bankalara sattı. Ardından Emlak Konut GYO mimari tasarımı yaptırdı ve proje hazırlama süreci başladı. Kasım 2012′de projenin inşaatı için atım atıldı ve “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Özel Proje ve Rekreasyon Alanı Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesi gerçekleştirildi.

İhaleyi 1 milyar 460 milyon liralık hasılat teklifliyle Ağaoğlu kazandı. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin inşaatını üstelenen Ağaoğlu projenin tüm hafriyat işlerini, ortak altyapılarını, ulaşım yollarını, kapalı ve açık otoparklarını, proje alanının zemin iyileştirmesi ile tüm yapısal ve bitkisel peyzaj işlerini kendi kaynakları ile yapıyor.

Ruhsatını iki yıllık gecikmeyle Aralık 2014′te alan Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu sürecin geldiği noktadan şikayetçi.

DEVLET PROJESİNE SAHİP ÇIKMIYOR

Tüm engellemelere rağmen iş yapmaya çalıştıklarını söyleyen Ağaoğlu, “Ruhsat ve bazı onaylarda gecikmeler yaşadık. Yine de heyecanla çalışmaya devam ediyoruz, bu heyecanı ne yazık ki kamu tarafında göremiyoruz” dedi.

Devletin kendi projesine sahip çıkmadığına dikkat çeken Ağaoğlu şöyle konuştu: “İstanbul Finans Merkezi’nde yer alacak kamu kuruluşları ve bankaların hâlâ inşaata başlamamış olması bizi üzüyor. İşimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar devletten bir kuruş almadan 500 milyon lira harcadık, toplamda 1 milyar lira harcayacağız.”

Hali hazırda arazi üzerinde kendileri dışında hiç kimsenin inşaat faaliyeti yürütmediğini belirten Ağaoğlu, Türkiye için vitrin niteliği taşıyacak projenin eş zamanlı olarak bitirilebilmesi ve proje bütünlüğünün sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bina altın olsa ne yazar

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesini sadece bir gayrimenkul projesi olarak görmediklerini belirten ve “Bu iş Türkiye ekonomisi için son derece stratejik bir yatırım. Yüzyıl sonrada Türk ekonomisine hizmet edecek” diyen Ağaoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye her açıdan uluslararası bir finans merkezi olmanın gereklerini yerine getirmeli. Yasal düzenlemeler, vergi düzenlemeleri bütün bunlar uygun olmalı. Uluslararası kuruluşların çalışanlarının kalacağı yer, ailesinin sosyal yaşamı, çocukların okulu bunların hepsi birer etken. Bunlar olmazsa olmaz. Yoksa altından bina bile yapsanız, yasal altyapınız yoksa orası finans merkezi olamaz. Önemli olan ülkenin yatırımcıya güven vermesi” dedi.

703 bin kamyon yıkadık”

2018 yılında tamamlanması beklenen Finans Merkezi projesinde ruhsatı alan Ağaoğlu, Finans Merkezi projesinde 319 adet konut, 977 ofis, 93 ticari ünite olarak toplamda bin 389 adet bağımsız bölüm inşa edecek. İFM kapsamında yer alan özel proje alanıyla rekreasyon parsellerinde 115 bin metrekare alan üzerinde geliştirdikleri projede, yaklaşık 940 bin metrekarelik inşaat alanı olacak. 8 milyon metreküp hafriyat yaparak Türkiye’de bu alanda rekora imza attıklarını söyleyen Ağaoğlu, “Şantiyeden 703 bin 627 defa kamyon çıktı ve tek tek yıkandı” dedi. (İsmail ŞAHİN / Sözcü)

Şirket Haberleri

istanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesinden Bilgi Alın

Ad*

Soyad*

Telefon*

Email*

Gönder

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • 'Yurtdışında Lobi Yapmalıyız'
  'Yurtdışında Lobi Yapmalıyız'

  Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Gayrimenkul: Büyümenin Yeni Yönü’ başlıklı oturumda konuşma yapan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; “Ülkemizi tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle daha çok tanıtmalıyız” dedi.

 • Rönesans’ın Pusula'sına TİSK’ten Özel Ödül
  Rönesans’ın Pusula'sına TİSK’ten Özel Ödül

  “TİSK 2016 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri” kapsamında verilen GAN (Küresel Çıraklık Ağı) Türkiye Özel Ödülü’ne bu yıl, Rönesans Eğitim Vakfı çatısı altında düzenlenen ve Rönesans Holding bünyesinde iş imkânı sağlayan sosyal sorumluluk projesi “Genç Keşif Programı, Pusula” layık görüldü.

 • Mehmet Şimşek iş dünyası ile buluştu
  Mehmet Şimşek iş dünyası ile buluştu

  Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, DKY İnşaat'ın sponsorluğunda düzenlenen yemekte iş dünyasının önemli isimleriyle bir araya geldi.

 • Nef, EBRD ile ortak gayrimenkul geliştirecek
  Nef, EBRD ile ortak gayrimenkul geliştirecek

  Gayrimenkul sektörüne getirdiği yeni ve farklı tasarımlarla adından sıkça söz ettiren Nef, gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile güç birliğine gitti.

 • Dap Yapı Yüzde 25 Çadır İndirimi Yaptı
  Dap Yapı Yüzde 25 Çadır İndirimi Yaptı

  Validebağ’daki lüks konut projesini yoğun talep nedeniyle çadırda satışa çıkaran Dap Yapı, ‘büyük indirim’ kampanyasını başlattı. Şirket, toplam 321 ünitede % 25 indirim yapacak.

 • Dev Banka Yurt’a Geldi, Ev’e Girdi!
  Dev Banka Yurt’a Geldi, Ev’e Girdi!

  65 ülkenin üyesi olduğu dev banka Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye’de Nef ile ortak olarak gayrimenkul sektörüne girdi. 120 milyon dolar sermaye koyan iki ortak orta sınıfa yönelik 6 konut projesi ve 7 öğrenci yurdu inşa edecek.

 • Gayrimenkul 20 Yıl Daha Kazandırır!
  Gayrimenkul 20 Yıl Daha Kazandırır!

  Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "Türkiye'nin dinamiklerine bakılırsa gayrimenkul 20 yıl daha kazandırır." dedi. Gayrimenkul sertifikası çıkarmayı düşündüklerini de ekledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.