|   |   | 

İstanbul Lokasyon Olarak Rakipsiz

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol: "İstanbul'da 2016 yılı sonuna kadar var olan arza 1,4 milyon metrekare ofis stoğu daha eklenecek"

İstanbul Lokasyon Olarak Rakipsiz

Dünya metropolleri arasında önemli bir yere sahip olan İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan coğrafi konumu neticesinde bugün dünyanın dört bir yanında hizmet veren uluslararası birçok firmanın işlerini kolaylıkla yürütebileceği liman şehri olma özelliği taşıyor.

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, İstanbul'da 2016 yılı sonuna kadar var olan arza 1.4 milyon metrekare ofis stoğunun daha ekleneceğini belirtti.

Dünya çapında en fazla danışmana sahip dünyanın en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams'ın Türkiye Direktörü Erol, İstanbul ofis gayrimenkul piyasasını değerlendirdi.

Geride bırakılan yıllarda tüm dünyanın ilgisini çeken İstanbul’da ofis gayrimenkul piyasasına olan arz ve talep dengesini mercek altına alan Erol, İstanbul’da 2015 yılının ilk üç çeyreğinde 110 bin metrekarelik ofis işlemi gerçekleştiğini ve Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da halihazırda 4 milyon metrekarenin üzerinde ofis stoğunun olduğunu hatırlattı.

2016 yılı sonunda var olan mevcut arza 1,4 milyon metrekare ofis stokunun ekleneceğine işaret eden Erol, “2017 yılında bu rakamın 6.5 milyon metrekarelere çıkması bekleniyor. 2014 yılında 3.7 milyon metrekarelik bir arz oluşmuştu. Rakamlara bakıldığında ofis gayrimenkul piyasasında arzın giderek arttığını söyleyebiliriz” dedi.

Erol, artan arzın boşluk oranlarını negatif yönde etkiliyor gibi görünse de talebe yönelik geliştirilen projelerin uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldüreceğini belirtti.

Ofis yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına bağlı olarak yükselen ofis kiralarının, ofis yatırımlarının getirisinin konut yatırımlarının getirisinden daha yüksek olmasına zemin hazırladığını ifade eden Erol, piyasanın doğru takip edilmesi ve doğru adreslere yatırım yapılması halinde yatırımcının her zaman kazanç elde edeceğini söyledi.

İstanbul, lokasyon olarak Dubai dışında rakipsiz

Uluslararası şirketlerin bölge müdürlüklerini İstanbul’a taşımaları ile hem satış işlemlerinde hem de kiralamalarda artış yaşandığının altını çizen Emre Erol, şunları ifade etti:

“İstanbul, konumu sebebiyle tarih boyunca doğu ile batı arasında köprü vazifesi gören bir şehir oldu.
Günümüzde üçüncü havaalan
ının inşası ve ulaşım ağlarının her geçen gün
artmas
ı uluslararası firmaların İstanbul’u tercih etmesine neden oluyor. İstanbul, lokasyon olarak Dubai dışında rakipsiz bir şehir."

MİA'lara yoğun talep

Erol, özellikle Merkezi İş Alanı (MİA) olarak adlandırılan bölgelerde uluslararası standartlarda geliştirilen ofislere yoğun ilginin devam ettiğine işaret ederek, gelişen metro hattı ve altyapı çalışmalarıyla birlikte İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Kağıthane ve Seyrantepe, Anadolu Yakası’nda ise Kozyatağı, Ümraniye, Ataşehir, Maltepe ve Kartal’a ilginin her geçen gün arttığını kaydetti.

Erol, ofisler için lokasyona ve binaların özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte öncelikli tercih edilen adreslerde metrekare fiyatlarının 20 ila 45 dolar arasında değişkenlik gösterdiğini bildirdi.

İlgi her zaman olacaktır”

Siyasi belirsizliklerden dolayı piyasada yaşanan dalgalanmalar ile nispeten yavaşlayan emlak alım satımlarında hareketli bir sürece girildiğine vurgu yapan Emre Erol, prestijli binalarda hizmet vermek isteyen firmaların sayısının ve merkezlerini İstanbul’a taşımak isteyen kurumsal firmaların sayısının her geçen gün artış gösterdiğini söyledi.

Erol, beyaz yakalılar için ulaşım, sosyal donatı alanları, konfor ve zaman tasarrufu sağlayan binaların, şirket yönetimi için sürpriz maliyetler yaratmayan, ortak kullanım alanları olan akıllı binalara talebin her zaman olduğunu ifade ederek, "Altyapısı ve ulaşım ağlarının geliştirildiği, gelecek vaat eden adreslere doğru biçimde yatırım yapıldığı takdirde ilgi her zaman olacaktır” dedi.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İnşaat Sektörü 2017’de Yüzde 5 Büyüyecek

  İnşaat Sektörü 2017’de Yüzde 5 Büyüyecek

  Yapı-Endüstri Merkezi’nce yayımlanan Türk Yapı Sektörü Raporu 2016’da yaklaşık 2 milyon kişinin istihdam edildiği inşaat sektörünün 2017’de devam eden projeler ile birlikte yüzde 5 büyüyeceği öngörülüyor. İnşaat malzemeleri ihracatının da yükselerek 16-16,5 milyar dolar arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

 • Türk Milyonerler Avrupa’dan Ev Bakıyor!

  Türk Milyonerler Avrupa’dan Ev Bakıyor!

  Türkiye’deki milyonerler, gözünü Avrupa ülkelerindeki gayrimenkul fırsatlarına çevirdi.Akbank Kurumsal Yatırım ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, “Türkler, Avrupa’da gayrimenkul ve ofis yatırımları yapıyorlar” dedi.

 • Y Kuşağının Sadece %40’ı Konut Sahibi

  Y Kuşağının Sadece %40’ı Konut Sahibi

  HSBC Grubu’nun 9 ülkeden 9 binden fazla kişiyle gerçekleştirdiği “Konut Sahibi Olma Eğilimleri” araştırmasına göre; Y kuşağının %40’ı konut sahibi, henüz konut sahibi olmayanların %83’ü ise 5 yıl içerisinde ev satın almak istiyor.

 • Evinizin Değerini Gerçekten Artıracak Yenilikler

  Evinizin Değerini Gerçekten Artıracak Yenilikler

  Evinizin değerini uzun vadede artıracak en önemli yatırım elbette hayata geçireceğiniz kalıcı yenileme projeleridir. Ancak bütün tadilat ya da yenileme projelerinin, size beklediğiniz kazancı getirmeyeceğini söyleyelim. Bu konuda yapılan araştırmalar, hangi yeniliklerin evinizin değerini gerçekten artıracağını ortaya koyuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.