|   |   | 

İstanbul Plajları Kafa Karıştırıyor

Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne göre İstanbul plajları temiz ancak analiz sonuçlarındaki kısa süreli değişimler akılları karıştırıyor.

İstanbul Plajları Kafa Karıştırıyor

Havaların iyiden iyiye ısınmasıyla birlikte İstanbul plajlarında da sezon açıldı. Çeşitli sahillerinden alınan deniz suyu örneklerine göre kentteki 86 yüzme noktasının da yüzmeye uygun olduğu açıklandı. Açıklamayı yapan İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı Çevre Sağlığı Şube Müdürü Hüseyin Özyurt, yüzme sezonunun 1 Haziran’da başladığını kaydederek, sezondan 15-20 gün önce plajlardan numune almaya başladıklarını kaydetti. 

Sezon boyunca 15 günde bir numune çalışması yapılacağını kaydeden Özyurt, “Geçmiş ile kıyaslamak gerekirse her geçen yıl gerek su kalitesinde gerekse yüzme alanlarında yapılan düzenlemelerde olumlu yönde gelişmeler sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Ancak müdürlüğün sitesinde yer alan verilerdeki kısa zamanlı değişimler dikkat çekici. Örneğin, Beylikdüzü West İstanbul Marina Plajı’nda 3 Haziran 2016 tarihinde “toplam koliform” 23 bin 700, “fekal koliform” 3 bin 640, “Fekal Streptekok” ise bin 10 olarak ölçülürken 5 gün sonra “toplam koliform” bin 300, “fekal koliform” 300, “fekal streptekok” ise 0 olarak tespit edilmiş. Uluslararası kriterlere göre 0-500 arası toplam koliform ‘çok temiz’, 501-10 bin arası ‘iyi kalite, yüzülebilir’, 10 bin üstü ise ‘yüzme amaçlı kullanılamaz’ olarak nitelendiriliyor. 

Güneş Plajı alarm verdi

İstanbul’un en kalabalık plajlarından Menekşe’de ise 30 Mayıs’ta “toplam koliform” 11 bin 200 çıkarken 4 gün sonra alınan örneklerde bu oran 180’e olarak ölçülmüş. 13 Haziran 2016 sonucu ise 140. 31 Mayıs’ta 11 bin 200 olarak ölçülen Silivri Selimpaşa Duruman Plajı’nda ise 3 gün sonra “toplam koliform” bin 100 olarak tespit edilmiş. 

‘Büyük farklar normal değil’

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya göre, bu farklar normal değil; “Toplam Koliform, bir mikroorganizma ve suların kirliliğini değerlendirmek için kullandığımız bir ölçüt. Koliformun denizlerde bulunması suya kanalizasyon karıştığının kanıtıdır. Bizim bakışımıza göre koliform oranının yüzülebilecek alanlarda 0 olması gerekir. Parametrelerdeki ölçüm sonucu farklılıkları deniz suyunu kirleten kaynaklar, iklimdeki değişiklikler ve ölçüm zamanı gibi farklılıklardan kaynaklanabilir. Büyük farklılıklar normal olarak kabul edilemez. Farklılıklar örneğin atık suların arıtma olmaksızın denize bırakılması nedeniyle oluşuyorsa, insan sağlığına yönelik büyük bir tehdit söz konusu olabilir.” 

‘Hastalığa yol açabilir’

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Onur Hamzaoğlu da şunları söyledi:

“Koliform değerlerindeki inişler ve çıkışlar atıkların denize deşarj edilme zamanına denk gelmesiyle yaşanıyor. Kanalizasyonlar belirli aralıklarla denize gönderiliyor. Aradaki sürede ise bekletiliyor. Koliform dediğimiz şey insanların bağırsaklarında bulunan bir bakteridir. Denizde insanların bağırsaklarına ait bir bakteri varsa orası insan katı atığı bulunuyordur. Burası her türlü bulaşıcı hastalığa açık bir alandır.”

Günde 4.5 milyon metreküp atıksu denize veriliyor

Denizlerin kirlenmesinin en önemli etkeninin evsel ve endüstriyel atıklar olduğu belirtilen Çevre Mühendisleri Odası’nın raporunda ise şu ifadeler yer alıyor: 

“İstanbul İl Sınırları içinde yer alan 39 ilçedeki nüfusun atık suları 14 bin 349 km uzunluğundaki kanalizasyon sistemi ile toplanmaktadır. Toplanan atıksular ise 55 adet atık su arıtma tesisinden geçerek arıtılmakta. Arıtma tesislerinin bir kısmı biyolojik (İleri Biyolojik Arıtma Sistemi) olup, büyük çoğunluğu ön arıtma şeklindedir. Atık suların 3 milyon 624 bin metreküplük kısmı ön arıtma tesislerinden, 1 milyon 034 bin metreküplük kısmı ise biyolojik arıtma sistemlerinden geçerek toplam 4 milyon 659 bin metreküp İstanbul Boğazı’ ve denize deşarj edilmektedir. Marmara denizini tehdit eden en önemli kirleticiler organik maddeler, azot ve fosfor. Kentin atıksularının ancak yüzde 25’i tam arıtma işlemine tabi tutulmaktadır. Marmara Denizi sadece İstanbul’un değil, komşu illerinde kirletici baskısı altındadır.” Milliyet

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Cerablus'ta Yeni Dönem Başlıyor

  Cerablus'ta Yeni Dönem Başlıyor

  Fırat Kalkanı Harekatı ile DEAŞ'ın elinden kurtarılan Cerablus'ta güvenlik ve asayişi sağlayan Özgür Suriye Ordusu, kentteki savaşçılarını geri çekiyor. Yeni dönemin başladığı Cerablus'ta ÖSO birliklerinin yerine Türkiye'de eğitilen polisler, güvenlik ve asayişi sağlayacak.

 • Emekli Maaşı Bağlanma Süresi Kısalıyor

  Emekli Maaşı Bağlanma Süresi Kısalıyor

  SGK Adana İl Müdürü Bilal Canpolat, ortalama 21 gün olan emekli maaşı bağlanma süresini Randevulu Emeklilik Sistemi ile vatandaşın evraklarını verdikten sonra bu süreyi 10 güne düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

 • Ayberk Atilla Hayatını Kaybetti

  Ayberk Atilla Hayatını Kaybetti

  Mesane kanseri nedeniyle hastanede tedavi gören Ayberk Atilla, bu sabah hayatını kaybetti. Ünlü oyuncu 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 • ABD'den Bir Skandal Daha!

  ABD'den Bir Skandal Daha!

  ABD ve İngiliz uzmanlarca Irak’ın Sincar bölgesinde eğitilen bölücü terör örgütü PKK’nın, yıllardır kullandığı poşulu, mekap ayakkabılı, şalvarlı kıyafetleri eğitimden sonra çıkarıldı.

 • Bu Hafta En Çok Borsa Kazandırdı

  Bu Hafta En Çok Borsa Kazandırdı

  Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,89 yükseldi. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,30 değer kazandı. Euro/TL bu hafta yüzde 0,97 arttı.

 • 21 Ocak 2017 Yurtta Hava Durumu

  21 Ocak 2017 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

 • Sadık Müşteriye Ayrıcalık Geliyor!

  Sadık Müşteriye Ayrıcalık Geliyor!

  Elektrik piyasasında "kazan-kazan" uygulamasına geçiliyor. Tüketicilerin müşteri profilleri çıkarılarak ödemelerine ne kadar sadık olduklarına bakılacak. Daha sonra bu kişilere 'sadık tüketici' tarifesi uygulanacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.