|   |   | 

İstanbul Plajları Kafa Karıştırıyor

Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne göre İstanbul plajları temiz ancak analiz sonuçlarındaki kısa süreli değişimler akılları karıştırıyor.

İstanbul Plajları Kafa Karıştırıyor

Havaların iyiden iyiye ısınmasıyla birlikte İstanbul plajlarında da sezon açıldı. Çeşitli sahillerinden alınan deniz suyu örneklerine göre kentteki 86 yüzme noktasının da yüzmeye uygun olduğu açıklandı. Açıklamayı yapan İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı Çevre Sağlığı Şube Müdürü Hüseyin Özyurt, yüzme sezonunun 1 Haziran’da başladığını kaydederek, sezondan 15-20 gün önce plajlardan numune almaya başladıklarını kaydetti. 

Sezon boyunca 15 günde bir numune çalışması yapılacağını kaydeden Özyurt, “Geçmiş ile kıyaslamak gerekirse her geçen yıl gerek su kalitesinde gerekse yüzme alanlarında yapılan düzenlemelerde olumlu yönde gelişmeler sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Ancak müdürlüğün sitesinde yer alan verilerdeki kısa zamanlı değişimler dikkat çekici. Örneğin, Beylikdüzü West İstanbul Marina Plajı’nda 3 Haziran 2016 tarihinde “toplam koliform” 23 bin 700, “fekal koliform” 3 bin 640, “Fekal Streptekok” ise bin 10 olarak ölçülürken 5 gün sonra “toplam koliform” bin 300, “fekal koliform” 300, “fekal streptekok” ise 0 olarak tespit edilmiş. Uluslararası kriterlere göre 0-500 arası toplam koliform ‘çok temiz’, 501-10 bin arası ‘iyi kalite, yüzülebilir’, 10 bin üstü ise ‘yüzme amaçlı kullanılamaz’ olarak nitelendiriliyor. 

Güneş Plajı alarm verdi

İstanbul’un en kalabalık plajlarından Menekşe’de ise 30 Mayıs’ta “toplam koliform” 11 bin 200 çıkarken 4 gün sonra alınan örneklerde bu oran 180’e olarak ölçülmüş. 13 Haziran 2016 sonucu ise 140. 31 Mayıs’ta 11 bin 200 olarak ölçülen Silivri Selimpaşa Duruman Plajı’nda ise 3 gün sonra “toplam koliform” bin 100 olarak tespit edilmiş. 

‘Büyük farklar normal değil’

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya göre, bu farklar normal değil; “Toplam Koliform, bir mikroorganizma ve suların kirliliğini değerlendirmek için kullandığımız bir ölçüt. Koliformun denizlerde bulunması suya kanalizasyon karıştığının kanıtıdır. Bizim bakışımıza göre koliform oranının yüzülebilecek alanlarda 0 olması gerekir. Parametrelerdeki ölçüm sonucu farklılıkları deniz suyunu kirleten kaynaklar, iklimdeki değişiklikler ve ölçüm zamanı gibi farklılıklardan kaynaklanabilir. Büyük farklılıklar normal olarak kabul edilemez. Farklılıklar örneğin atık suların arıtma olmaksızın denize bırakılması nedeniyle oluşuyorsa, insan sağlığına yönelik büyük bir tehdit söz konusu olabilir.” 

‘Hastalığa yol açabilir’

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Onur Hamzaoğlu da şunları söyledi:

“Koliform değerlerindeki inişler ve çıkışlar atıkların denize deşarj edilme zamanına denk gelmesiyle yaşanıyor. Kanalizasyonlar belirli aralıklarla denize gönderiliyor. Aradaki sürede ise bekletiliyor. Koliform dediğimiz şey insanların bağırsaklarında bulunan bir bakteridir. Denizde insanların bağırsaklarına ait bir bakteri varsa orası insan katı atığı bulunuyordur. Burası her türlü bulaşıcı hastalığa açık bir alandır.”

Günde 4.5 milyon metreküp atıksu denize veriliyor

Denizlerin kirlenmesinin en önemli etkeninin evsel ve endüstriyel atıklar olduğu belirtilen Çevre Mühendisleri Odası’nın raporunda ise şu ifadeler yer alıyor: 

“İstanbul İl Sınırları içinde yer alan 39 ilçedeki nüfusun atık suları 14 bin 349 km uzunluğundaki kanalizasyon sistemi ile toplanmaktadır. Toplanan atıksular ise 55 adet atık su arıtma tesisinden geçerek arıtılmakta. Arıtma tesislerinin bir kısmı biyolojik (İleri Biyolojik Arıtma Sistemi) olup, büyük çoğunluğu ön arıtma şeklindedir. Atık suların 3 milyon 624 bin metreküplük kısmı ön arıtma tesislerinden, 1 milyon 034 bin metreküplük kısmı ise biyolojik arıtma sistemlerinden geçerek toplam 4 milyon 659 bin metreküp İstanbul Boğazı’ ve denize deşarj edilmektedir. Marmara denizini tehdit eden en önemli kirleticiler organik maddeler, azot ve fosfor. Kentin atıksularının ancak yüzde 25’i tam arıtma işlemine tabi tutulmaktadır. Marmara Denizi sadece İstanbul’un değil, komşu illerinde kirletici baskısı altındadır.” Milliyet

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Fenerbahçe, üst üste 3. Kez Final-Four’da
  Fenerbahçe, üst üste 3. Kez Final-Four’da

  THY Euroleague çeyrek final turu üçüncü karşılaşmasında evinde Panathinasikos Superfoods’u 79-61 mağlup eden Fenerbahçe, seride durumu 3-0’a getirdi ve üst üste 3. kez Final-Four’a kalma başarısı gösterdi.

 • Kredi Desteğinde Banka Oyunu Bozuldu
  Kredi Desteğinde Banka Oyunu Bozuldu

  Bankaların KOBİ teşviklerinden 800 milyon TL’lik haksız kazanç sağladığını ortaya çıkaran haberler sonrası BDDK devreye girdi. Kesintiler, KOBİ’lerin hesaplarına geri ödenmeye başladı.

 • Bahçe ya da Balkonda Alerji Yapmayan Çiçekler
  Bahçe ya da Balkonda Alerji Yapmayan Çiçekler

  Bahar aylarında, evlerin balkonları ya da bahçeleri yaz günlerinin açık hava faaliyetleri için hazırlanmaya başlanıyor. Ancak, bitkilerin polen zamanında pek çok kişide alerji şikayetleri de baş gösteriyor. Alerjik bünyelere zarar vermeyecek çiçek ve bitkiler tercih ederek keyfinizin gölgelenmesini engelleyin.

 • İstanbul Otobüs Durakları Tasarım Yarışması
  İstanbul Otobüs Durakları Tasarım Yarışması

  İstanbul sokaklarında kentlilik bilinci ve kültürünü yansıtan önemli unsurlardan otobüs durakları için düzenlenen tasarım yarışması başladı. Yarışma birincisi tasarım için belediyelerle görüşülecek.

 • PFDK Kararları Açıklandı!
  PFDK Kararları Açıklandı!

  Rizespor maçı sonrası yaşanan olaylar nedeniyle tedbirli olarak PFDK'ya sevk edilen Volkan Babacan'a 1, Ufuk Ceylan ve Yalçın Ayhan'a 5 maç ceza verildi. Emre Belözoğlu'na ise 50 bin TL para cezası verildi.

 • Türkiye İspanya’da Tarih Yazdı
  Türkiye İspanya’da Tarih Yazdı

  İspanya’da düzenlenen 2017 Avrupa Laser 4.7 Gençler Şampiyonası’nda Türkiye bir şampiyonluk bir de ikincilik elde etti. Yalçın Yiğit Çitak Avrupa’nın en iyisi olurken, Yılkan Timurşah ise gümüş madalyaya ulaştı ve Türkiye yelken tarihinde bir ilke imza attı.

 • Christian Dior Rekor Fiyata Satıldı
  Christian Dior Rekor Fiyata Satıldı

  Louis Vuitton’un sahibi Fransız milyarder Bernard Arnault, Paris merkezli moda evi Christian Dior’u 12.1 milyar avro (13.2 milyar dolar) karşılığında satın adı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.